Infekcí se v nemocnicích nakazí ročně až 264 000 pacientů

V souvislosti s poskytnutím zdravotní péče se v českých nemocnicích každoročně nakazí nějakou infekcí ať už dýchacích či močových cest nebo hnisáním operačních ran až 264 tisíc hospitalizovaných, tedy 12 procent pacientů.

Na jednotkách intenzivní péče infekci dostane dokonce skoro čtvrtina nemocných. Tyto šokující informace Právu ve čtvrtek sdělil doktor Michael Vít, hlavní hygienik České republiky. Poprvé tak poodkryl výsledky národního průzkumu těchto infekcí, který byl na JIP uskutečněn loni.

„Nemoci spojené s poskytnutím zdravotní péče, kterým se odborně říká nozokomiální infekce, není jen problém ČR, ale veškerého zdravotnictví na světě,“ řekl Vít.

Dodal, že v ČR se tyto infekce sledují od 80. let a v průměru se v nemocnicích ročně nakazí 7 až 12 % pacientů. Protože v České republice jsou ročně hospitalizovány 2,2 milióny pacientů, nákaza se týká 154 000 až 240 000 lidí.

„Naposledy jsme se zaměřili na oddělení JIP s plicní ventilací a anesteziologickoresuscitační oddělení. Do studie se přihlásilo sto nemocnic. Nyní už jsou výsledky,“ dodal Vít.

„Nákaza spojená s péčí v těchto odděleních byla ve 22 procentech případů. To znamená, že 22 lidí ze sta se nakazilo nějakou infekcí,“ řekl Vít.

„Nejčastěji šlo o zápaly plic, dále infekce močového systému, které souvisely s cévkováním pacientů a hnisání operačních ran,“ informoval Vít.

Česká republika ale na tom není ještě tak špatně. Například ve Švýcarsku se na těchto odděleních nakazí 25 procent pacientů, v Itálii 26 a v Řecku 30 procent. „Nevybočujeme tedy z evropského průměru,“ sdělil Právu Vít.

Příčiny infekcí, které pacienti získají v nemocnicích, jsou různé. Za hlavní Vít označil špatné mytí rukou zdravotního personálu, nedostatečnou hygienu, a to i přesto, že se zdravotníci snaží, opakované použití některých zdravotních pomůcek, ale i rozvoj diagnostických metod, při kterých se do těla pacientů zavádějí různé hadičky a přístroje.

„V důsledku toho se pacienti nakazí a jejich pobyt v nemocnici se prodlouží. Tím vznikají ekonomické ztráty, které jdou do desítek miliónů korun,“ uvedl.

Doktorka Renata Podstatová, předsedkyně Společnosti prevence nozokomiálních nákaz, tvrdí, že tyto infekce prodlužují pobyt pacienta v nemocnici o mnoho dní.

„Nozokomiální infekce představují nejzávažnější a nejdražší epidemiologický problém civilizovaných zemí. Bohužel na rozdíl od většiny z nich je ale v ČR dlouhodobě ignorován, a to na úrovni celého zdravotnického systému,“ tvrdí Podstatová.

Vít ale s jejím názorem nesouhlasí. ČR už přijala národní akční plán v boji s těmito nákazami. Nemocnice musí podle něj hlavně zpřísnit veškerá hygienická opatření.

„Infekce v souvislosti s poskytnutím péče asi nikdy nevymizí. Ale je třeba je omezit na minimum důslednou hygienou a rychlejším používáním jednorázových pomůcek včetně operačního krytí a oblečení,“ tvrdí Vít s tím, že ministerstvo na prevenci těchto nákaz bude důsledně dbát.

Ohodnoťte tento článek!