Informací o kvalitě nemocnic je stále málo

HN oslovily část českých zdravotnických zařízení s dotazy na kvalitu péče. Vycházely z nizozemských zkušeností. Nizozemský deník Algemeen Dagblad se ptá například na to, zdali u nemocných sledují proleženiny, infekce nebo zdali hodnotí pooperační bolesti pacientů…

Návštěvou Sámera Issy se chlubí. Tím, jak kvalitně léčí pacienty, už ne. Nemocnice ve Frýdku-Místku přitom není výjimkou. Informace o tom, jak jsou české nemocnice úspěšné při operacích, či kolik pacientů jim po zákrocích umírá, zveřejňují jen nerady.

HN část českých zdravotnických zařízení oslovily s dotazy na kvalitu péče. Vycházely z nizozemských zkušeností. Nizozemský deník Algemeen Dagblad se ptá například na to, zdali u nemocných sledují proleženiny, infekce nebo zdali hodnotí pooperační bolesti pacientů.

Přítel losa Sámer Issa

Většina nemocnic na e-mail, zaslaný na adresu uveřejněnou v oficiálním registru zdravotnických zařízení, vůbec neodpověděla.

Další napsaly, že údaje sice sledují, ale nezveřejňují je.

Například zmíněná nemocnice ve Frýdku-Místku. Ta se přitom snaží být k pacientům otevřená. Několikrát týdně rozesílá tiskové zprávy a fotografie. Třeba o tom, která celebrita navštívila pavilón s nemocnými dětmi. Na začátku prosince to byl finalista soutěže Česko hledá Superstar Sámer Issa.

DÁLE ČTĚTE :
Budou české nemocnice zveřejňovat výsledky akreditací?
Nemocnice se velmi liší v tom, jak léčí
Akreditace: trnitá cesta ke kvalitě

„Na fotografiích je Sámer Issa při rozdávání dárků a při pochůzce s losem a Mikulášem, se kterými se ihned spřátelil,“ píše v tiskové zprávě mluvčí Inéz Bortoliová.

Na dotazy HN inspirované nizozemským deníkem o kvalitě péče ale její nemocnice odpověděla jedinou větou: „K níže uvedeným otázkám se nebudeme vyjadřovat, děkujeme za pochopení.“

Stejně se vyjádřila většina menších nemocnic. „Data u nás samozřejmě sledujeme, ale nezveřejňujeme je,“ říká ředitel Nemocnice Přerov Zdeněk Horák. Bojí se, že by údaje o kvalitě péče mohly být zkreslené.

Velké nemocnice nemlží

Část nemocnic data bez problémů zveřejňuje. Většinou ty velké. Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně bez potíží napsala, jak sleduje počty proleženin a že se jí daří jejich počet u pacientů díky moderním matracím snižovat.

Obdobně se nezdráhala odpovědět ani jedna z nejmodernějších nemocnic na pražské Homolce. „Od března 2004 bylo nahlášeno sedmdesát proleženin vzniklých přímo v nemocnici – tedy u 0,47 procenta pacientů,“ popisuje mluvčí Jitka Kalousková.

Homolka a Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích usilují navíc jako jediné dvě v Česku o získání mezinárodní akreditace společnosti JCI, která hodnotí kvalitu nemocnic. Zatím ji získalo jen několik desítek zařízení na světě.

Ledy se zčásti hnou…

Situace by se ale mohla vylepšit už příští rok. Žebříčky nemocnic podle kvality péče chce začít zveřejňovat onkologická společnost. A do dvou let chtějí informace dát k dispozici i zdravotní pojišťovny.

Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček by rád v příštím roce zveřejnil informace o tom, kolik pacientů s rakovinou ročně jednotlivá onkologická pracoviště v nemocnicích ošetří. Tam, kde jich mají málo, může personál prý jen stěží zaručit kvalitní péči.

Velké rozdíly potvrzují i starší informace Masarykova onkologického ústavu. Jeho experti srovnali úspěšnost nemocnic při léčbě zhoubných nádorů během devadesátých let.

Zjistili, že člověk, který přišel s rakovinou tlustého střeva v raném stadiu do jejich ústavu, měl osmdesátiprocentní šanci přežít. V horších nemocnicích neměl šanci ani poloviční.

I proto plánují žebříčky nemocnic zveřejňovat také zdravotní pojišťovny. Důvod je zřejmý. Za dva roky, až budou prodlužovat smlouvy, by je jen nerady opět daly nemocnicím, které špatně léčí.

…pokud ministerstvo otočí

Zveřejňovat statistiky radí Česku i Mukesh Chawla ze Světové banky. „Ovšem cenu budou mít v tom případě, že budeme ochotni zavřít nemocnice, které nebudou odvádět dobrou práci. Je k ničemu, když jen někomu sdělíte, že je někdo mizerný lékař. Měli byste ho i vyhodit,“ řekl v červnu HN.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová však se zveřejňováním žebříčků kvality nemocnic příliš nesouhlasí.

„Samostatné informace například o úmrtnosti mohou být zavádějící,“ tvrdí ministryně. Lepší by podle ní bylo, kdyby se žebříčky stavěly podle více kritérií. A která by to měla být? Příští rok chce zřídit komisi, která o tom začne přemýšlet.

ĆESKÉ NEMOCNICE NERADY ZVEŘEJŇUJÍ ÚDAJE :
Fakultní nemocnice se chlubí, okresní raději mlčí
Na dotazy v anketě HN odpovídaly především velké fakultní nemocnice. Naopak krajské a městské na dopis o kvalitě péče reagovaly odtažitě, pokud vůbec na e-mail odpověděly. Z třiceti nemocnic, které HN oslovily přes oficiální adresu z registru zdravotnických zařízení, odpovědělo pouze osm.
Příští rok přijdou změny
Více informací by se mohli pacienti dozvědět již příští rok. Onkologové chtějí zveřejnit žebříček nemocnic podle toho, jak kvalitně léčí rakovinu. Za dva roky chtějí stejnou tabulku sepsat a uveřejnit i zdravotní pojišťovny. Ministryně Milada Emmerová ale jejich snahu nepodporuje.

Aleš Vojíř, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!