Informovaný souhlas nepoužívá přes 50 % lékařů

Titulní obrázek

Více než polovina českých praktických lékařů nemá zkušenosti s informovaným souhlasem pacienta. Tito lékaři sice pacientům sdělí diagnózu, ale nedávají mu prostor pro spolurozhodování o dalším postupu léčby. Zjistila to společnost Westminster…

která si klade za cíl pomáhat státu zlepšit komunikaci úřadů s občany.

Westminster provedl průzkum mezi 175 pediatry, zubaři a praktickými lékaři pro dospělé. Celkem 52,4 procenta dotázaných uvedlo, že s informovaným souhlasem pacienta nemá zkušenost.

Obecně souhlas využívají spíše lékaři, kteří se účastní konferencí a odborných školení.

Informovaný souhlas nově upravuje vyhláška ministerstva zdravotnictví o zdravotnické dokumentaci. Institut slouží k tomu, aby pacient věděl, jaké léčebné procedury podstupuje a proč.

Léčená osoba dává lékaři souhlas s jednotlivými kroky léčby, a to buď ústně nebo písemně.

„Předchozí ministr zdravotnictví David Rath akcentoval ochranu lékaře, a chtěl proto problematiku upravit tak, aby byl písemný informovaný souhlas povinný u každého zákroku. Současný ministr Tomáš Julínek považuje za nejpodstatnější na informovaném souhlasu dialog s pacientem. Zdravotnické zařízení se proto může rozhodnout, zda použije písemnou formu souhlasu, či nikoli. Snahou je, aby u složitých zákroků dávali lékaři písemnému souhlasu přednost,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Upozornil, že v ordinacích praktických lékařů nebývá písemný souhlas nutný, protože provádějí méně závažné zákroky. Zdůraznil ale, že je důležité, aby pacienti vždy rozuměli tomu, co se s nimi děje.

Podle Cikrta se například v nemocnicích stále stává to, že pacient dostane papír k podpisu a lékař mu nic nevysvětlí.

„V takovém případě by se měl pacient ozvat. Podpis je až ta poslední věc, předtím má proběhnout rozhovor a vysvětlení zákroku, jeho rizik a dalších možností terapie,“ uvedl mluvčí.

Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek připustil, že zubaři zřejmě příliš zkušeností s písemnou formou informovaného souhlasu nemají.

Dodal ale, že naprostá většina zubních lékařů své pacienty informuje o postupu ošetření a jeho možných alternativách, protože je k takovému postupu zavazují smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

„Zubaře upozorňujeme, že by měli písemný souhlas používat v případě náročnějších operací nebo výkonů spojených s větším finančním obnosem, kdy pacient potřebuje čas na rozmyšlenou,“ vysvětlil Pekárek.

ČTK

Informovaný souhlas nepoužívá přes 50 % lékařů
Ohodnoťte tento článek!