Přejít na obsah

Informovaný souhlas nepoužívá přes 50 % lékařů

zpět
16.8.2007

Více než polovina českých praktických lékařů nemá zkušenosti s informovaným souhlasem pacienta. Tito lékaři sice pacientům sdělí diagnózu, ale nedávají mu prostor pro spolurozhodování o dalším postupu léčby. Zjistila to společnost Westminster...

která si klade za cíl pomáhat státu zlepšit komunikaci úřadů s občany.

Westminster provedl průzkum mezi 175 pediatry, zubaři a praktickými lékaři pro dospělé. Celkem 52,4 procenta dotázaných uvedlo, že s informovaným souhlasem pacienta nemá zkušenost.

Obecně souhlas využívají spíše lékaři, kteří se účastní konferencí a odborných školení.

Informovaný souhlas nově upravuje vyhláška ministerstva zdravotnictví o zdravotnické dokumentaci. Institut slouží k tomu, aby pacient věděl, jaké léčebné procedury podstupuje a proč.

Léčená osoba dává lékaři souhlas s jednotlivými kroky léčby, a to buď ústně nebo písemně.

„Předchozí ministr zdravotnictví David Rath akcentoval ochranu lékaře, a chtěl proto problematiku upravit tak, aby byl písemný informovaný souhlas povinný u každého zákroku. Současný ministr Tomáš Julínek považuje za nejpodstatnější na informovaném souhlasu dialog s pacientem. Zdravotnické zařízení se proto může rozhodnout, zda použije písemnou formu souhlasu, či nikoli. Snahou je, aby u složitých zákroků dávali lékaři písemnému souhlasu přednost,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Upozornil, že v ordinacích praktických lékařů nebývá písemný souhlas nutný, protože provádějí méně závažné zákroky. Zdůraznil ale, že je důležité, aby pacienti vždy rozuměli tomu, co se s nimi děje.

Podle Cikrta se například v nemocnicích stále stává to, že pacient dostane papír k podpisu a lékař mu nic nevysvětlí.

„V takovém případě by se měl pacient ozvat. Podpis je až ta poslední věc, předtím má proběhnout rozhovor a vysvětlení zákroku, jeho rizik a dalších možností terapie,“ uvedl mluvčí.

Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek připustil, že zubaři zřejmě příliš zkušeností s písemnou formou informovaného souhlasu nemají.

Dodal ale, že naprostá většina zubních lékařů své pacienty informuje o postupu ošetření a jeho možných alternativách, protože je k takovému postupu zavazují smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

„Zubaře upozorňujeme, že by měli písemný souhlas používat v případě náročnějších operací nebo výkonů spojených s větším finančním obnosem, kdy pacient potřebuje čas na rozmyšlenou,“ vysvětlil Pekárek.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Informovaný souhlas nepoužívá přes 50 % lékařů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Informovaný souhlas nepoužívá přes 50 % lékařů

Komentáře

dalších 8 komentářů
Re:Pane paciente  | 19. 08. 2007 13:52

Vy ještě pícháte celaskony? To jsou přece vitamíny, které si pacienti musí nosit z domova a v perorální formě. Jakož i jiná léčiva či potravinové doplňky. A mají pacienti možnost výběru jehly? U nás se píchá tou jehlou, kterou máme k dispozici, t.z. tou nejlevnější

optimista Re:nesmysl  | 18. 08. 2007 14:38

To je sice pravda, ale proc lekarum nepridat trochu administrativni zateze, ktera nic nestoji a obcanum nedodat pocit svobody rozhodovani?

věra procházková nesmysl  | 16. 08. 2007 23:47

Každý právník vám řekne, že u soudu je potřebný negativní revers, tj.nesouhlas.Není-li ten, a člověk na sebe nechá sahnout, souhlasí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné