Inkubátor BabyTherm zachrání novorozence

Dětské a novorozenecké oddělení Krajské nemocnice Liberec převezme ve čtvrtek lůžko intenzivní péče BabyTherm, které bude pomáhat v léčbě novorozenců…

Liberec –

Unikátní přístroj v hodnotě téměř 600 tisíc korun se podařilo zakoupit z peněz získaných během loňského Primátorského dne solidarity.

„Podporuji jakoukoliv cestu přispění do zdravotnictví, kde, jak všichni víme, peníze scházejí. Pořízení BabyThermu vzešlo z potřeb liberecké nemocnice, kde lůžko intenzivní péče chybělo,“ řekl liberecký primátor Jiří Kittner.

Za účelem pořízení BabyThermu oslovil primář Dětského a novorozeneckého oddělení liberecké nemocnice MUDr. Martin Zítek Nadační fond Kapka naděje, který v rámci Primátorského dne solidarity uspořádal veřejnou sbírku.

Od jednotlivců a účinkujících se podařilo vybrat 19 806,50 korun a zbytek věnovali sponzoři včetně samotného primátora Kittnera.

„Jsem velice rád, že se nám s paní Vendulou Svobodovou, prezidentkou Nadačního fondu Kapka Naděje, a za organizační pomoci agentury PrestigeM, podařilo oslovit sponzory a měli jsme tak šanci získat potřebný obnos,“

dodal primátor.

Přístroj BabyTherm je velmi výjimečný. Podle primáře Zítka splňuje veškeré nároky na péči o novorozence.

„BabyTherm se používá na jednotce intenzivní péče. Umožňuje ošetřování novorozenců s nízkou porodní hmotností nebo jinak ohrožených na životě. Toto speciální vyhřívané lůžko nemá žádný kryt, ale kolem dítěte vytváří termoneutrální prostředí. S dítětem je možné snadno manipulovat a přitom zůstane ve stálé teplotě,“ uvedl primář s tím, že přístroj tak nahrazuje klasický inkubátor.

Dětským a novorozeneckým oddělením Krajské nemocnice Liberec projde ročně téměř 20 tisíc dětí.

V roce 2003 se zde narodilo 1 300 novorozenců, z toho téměř 130 vyžadovalo pobyt na jednotce intenzivní péče v důsledku selhávání životních funkcí.

„Naše oddělení by využilo dva přístroje BabyTherm a uvítali bychom i další nové inkubátory a ventilátory, ale jsme rádi i za tento přístroj. S Kapkou naděje bychom chtěli spolupracovat i nadále. Vše proběhlo jak bylo dohodnuto a výsledkem je to, že máme nejmodernější verzi BabyThermu,“ zdůraznil primář.

Kromě nového lůžka intenzivní péče BabyTherm bude malým pacientům pobyt v nemocnici zpříjemňovat i model krávy, který reprezentoval město Liberec na loňské Cow Parade v Praze.

Stane se tak symbolem štědrosti a radosti. Každé dítě, které nemocnici opustí, bude moci na tuto krávu nalepit kytičku, aby rozdávala radost dalším nemocným.

Liberecký den

Ohodnoťte tento článek!