Insider: Soud bude řešit spor VZP a firmy, s níž rozvázala smlouvu

spor

Soud se bude ve středu zabývat sporem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a společnosti Home Care Services&Supplies (HCSS), která zajišťovala pro VZP domácí zdravotní péči. Před dvěma lety však pojišťovna se společností rozvázala smlouvy a vedení HCSS se obrátilo na soud.

Informuje o tom pondělní vydání deníku Insider. Pokud Obvodní soud pro Prahu 3 rozhodne, že jsou výpovědi smluv neplatné, mohla by HCSS po VZP požadovat náhradu škody až ve výši 200 milionů korun.

Podle deníku nařídil generální ředitel VZP Pavel Horák v lednu 2010 ředitelům pěti krajských poboček, ať okamžitě zruší smlouvy se společností HCSS. Rámcové smlouvy pro HCSS přitom platily do roku 2015. Ředitelé je vypověděli s platností od července 2010. Uvedli tři výpovědní důvody, mezi nimi i ten, že HCSS „přes písemné upozornění opakovaně účtuje zdravotní péči poskytnutou nad rámec sjednaného druhu, odbornosti a rozsahu činnosti“.

Podle majitele firmy Petra Jenky ředitelé odmítli uvést konkrétní případ, kdy jeho firma něco účtovala neoprávněně. Výpovědi tedy neuznal a obrátil se na soud. Jenka tvrdí, že VZP porušila právní předpis, podle něhož smlouvy zdravotníků s pojišťovnami nelze vypovědět bez udání důvodu.

Insider uvedl, že VZP ani na žádost redakce nesdělila konkrétní důvod k výpovědi. „VZP přistoupila k výpovědím pro soustavné porušování smluvních a zákonných povinností,“ odpověděl obecně mluvčí Jiří Rod. Svou zdrženlivost vysvětluje tím, že nechce zasahovat do rozhodování soudu.

Jenka předpokládá, že pokud soud rozhodne ve prospěch HCSS, může za neuhrazené služby, poškození dobrého jména na zdravotnickém trhu a za soudní náklady inkasovat až 200 milionů korun.

Případem se zabývalo i ministerstvo zdravotnictví, podle informací, které v minulosti přinesla Česká televize, však ministerští úředníci spor vyhodnotili jako tvrzení proti tvrzení.

Ohodnoťte tento článek!