Inspekce navrhla odložit Rathův podnět

Titulní obrázek

Pracovníci Inspekce ministra vnitra (IMV) navrhli žalobci Michalu Zachystalovi odložit trestní oznámení exministra zdravotnictví Davida Ratha. Podnět směřoval proti policejnímu vyšetřovateli údajné zpronevěry Evy Klimovičové při vydávání časopisu České lékařské komory (ČLK) Tempus Medicorum…

PRAHA –

Vyšetřovatel se měl podle Ratha dopustit zneužití pravomoci veřejného činitele, které způsobilo únik informací z vyšetřování.

„Pan Rath si proti návrhu IMV podal stížnost. Ještě jsem o ní nerozhodl,“ řekl včera Právu dozorový žalobce Michal Zachystal z odboru vyšetřování pražského státního zastupitelství.

Podstata Rathova podnětu je v tom, že se v červnu v médiích objevila informace ze znaleckého posudku, podle něhož vzniklo podezření, že Klimovičová zpronevěřila 13,7 miliónu korun, když jako vydavatelka časopisu nepředala ČLK podíl na zisku. Advokáti však takový posudek v té době v policejním spisu nenašli. Následně zjistili, že uvedený posudek je datován 28. 8. 2006.

Zmíněný posudek zpochybnil minulý týden časopis Euro. Poukázal na existenci dvou dokumentů, podle nichž posudek Vox Consult neodpovídá údajům v účetnictví vydavatelské firmy Klimovičové. Do výnosů této firmy mělo být totiž kromě jiného nesprávně započteno 22 procent DPH.

Nucená správa VZP nebyla trestná

Policie minulý týden ukončila také prověřování okolností, které předcházely rozhodnutí o uvalení nucené správy na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP), a případ ve čtvrtek bez obvinění odložila. Policie dospěla k závěru, že ve věci nejde o podezření z trestného činu, řekl včera státní zástupce Tomáš Bláha.

Policie od počátku ledna zjišťovala, zda se bývalý ministr zdravotnictví David Rath a tři jeho někdejší podřízení nedopustili trestného činu. V úvahu připadalo podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a poškozování cizích práv. Bláha teď policejní usnesení o odložení přezkoumá.

Právo

Inspekce navrhla odložit Rathův podnět
Ohodnoťte tento článek!