Inspekce objevila výrobek s anaboliky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila v potravinovém doplňku zakázané anabolické steroidy. Jde už o druhý podobný případ v Česku. Steroidy objevila inspekce v preparátu Multipower Muscle Professional s jahodovou příchutí. Rozbory prokázaly přítomnost nandrolonu, dehydroepiandrosteronu…

Brno – Státní zemědělská a potravinářská inspekce objevila v potravinovém doplňku zakázané anabolické steroidy. Jde už o druhý podobný případ v Česku.

Steroidy objevila inspekce v preparátu Multipower Muscle Professional s jahodovou příchutí. Rozbory prokázaly přítomnost nandrolonu, testosteronu a dehydroepiandrosteronu. Výrobek byl podle mluvčí inspekce Daniely Kolejkové dovážen do Česka z Německa.

Inspekce zakázala distribuci preparátu a nařídila jeho stažení z trhu. „Distributor je rovněž povinen inspekci informovat o počtu stažených kusů tohoto výrobku a o tom, jak s kontaminovanou potravinou dále naloží,“ uvedla Kolejková.

Přípravek Multipower Muscle Professional Whey Ultrafiltrated Whey Protein, ve kterém inspekce objevila anabolika

větší obrázekAutor: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Inspekce také varovala všechny uživatele před konzumací tohoto preparátu a poslala hlášení také do celoevropského systému Rapex, kde se shromažďují údaje o škodlivých výrobcích na trhu.

„Distributor nesmí přípravek uvádět do oběhu do té doby, než předloží prokazatelnou dokumentaci o nezávadnosti dalších šarží,“ uvedla Kolejková.

Už druhý případ

Jde o druhý případ, kdy inspektoři objevili v potravinovém doplňku zakázané anabolické steroidy. Letos v lednu řešili podobný prohřešek firmy Aminostar.

Steroidy byly v podpůrném prostředku určeném pro sportovce Creatine Pyruvate. Inspekce okamžitě nařídila stažení výrobku z trhu a s firmou bylo zahájeno správní řízení. „Vzorky jsme odebrali na konci minulého roku na základě upozornění Státního ústavu na kontrolu léčiv,“ uvedla mluvčí inspekce Daniela Kolejková.

Firmě hrozí pokuta až do výše tří milionů korun. „Přítomnost anabolik prokázala jak pražská laboratoř inspekce, tak opakovaně laboratoř pro kontrolu dopingu Univerzity v Gentu v Belgii,“ dodala mluvčí Kolejková s tím, že kontroly budou pokračovat. Vedení firmy Aminostar je v zahraničí, a k rozhodnutí inspekce se proto nemohlo vyjádřit.

Firma kvůli anabolikům prohrála soud

Firma Aminostar kvůli anabolikům prohrála na konci loňského roku soud s českým sportovcem. Podle průlomového verdiktu musí odškodnit vrcholového sportovce za to, že měl kvůli jejím výrobkům pozitivní dopingový nález. Firmu zažaloval juniorský reprezentant v běhu na lyžích Petr Novák, v jehož těle odhalily testy zakázaný norandrosteron.

Látka se do jeho těla dostala právě doplňkovou stravou. Novák si na vlastní náklady nechal otestovat ještě originálně zabalené preparáty od Aminostaru a akreditované laboratoře potvrdily přítomnost zakázaných látek.

Anabolika jsou látky podporující růst svalů, ale mohou také vážně poškodit třeba játra nebo ledviny. Vrcholoví sportovci se navíc užíváním potravinových doplňků, ve kterých jsou anabolika, nevědomky vystavují nebezpečí, že neprojdou dopingovými kontrolami. A za to jim hrozí přísné tresty.

Soudí se i hokejista

Antidopingový výbor odhaduje, že je v České republice kontaminováno zhruba patnáct procent všech potravinových doplňků pro sportovce. „Výrobci do doplňků přidávají anabolika, aby zvýšili jejich účinek,“ uvedl před časem profesor Luboslav Stárka z endokrinologického ústavu.

Například v Německu v laboratoři otestovali 634 volně dostupných přípravků pro sportovce a v 94 byly hormony nandrolonu a testosteronu.

Na soud se obrátil také hokejista Jan Vyhlídal, který dostal v roce 2002 trest za to, že se u něj při dopingové kontrole našel zakázaný nandrolon. Také on má v ruce test z akreditované laboratoře, který prokázal, že doplňky výživy obsahují zakázané látky.

Aktuálně.cz

Ohodnoťte tento článek!