Internet pomáhá zachraňovat lidské životy

Titulní obrázek

Zdravotníci ženu překládají do vrtulníku, který ji s těžkým spontánně, bez předchozího úrazu vzniklým krvácením do mozku odváží na specializované pracoviště do pražské nemocnice. V ten samý okamžik má tamní chirurg před očima snímky ženina mozku, pořízené v kolínské nemocnici. Lékař má po příjezdu nemocné jasno a může začít okamžitě konat. Neztratí ani vteřinu z těch, které mají v podobných chvílích do slova a do písmene cenu života…

Na základě rychlého přenosu dat dochází například k přesným operacím

Boj o lidský život se rozbíhá na plné obrátky. Tentokrát se jedná o mladou ženu. Je jí dvaatřicet let. Každý z lékařů a sester tuší, že nejde „jen“ o jednoho lidského tvora, ale v pacientce vidí také mámu od malých dětí, dceru, o jejíž život v tuto chvíli prosí rodiče u těch nejvyšších mocností. Zdravotníci ji překládají do vrtulníku, který ji s těžkým spontánně, bez předchozího úrazu vzniklým krvácením do mozku odváží na specializované pracoviště do pražské nemocnice Na Homolce. Už v ten samý okamžik má tamní chirurg před očima snímky ženina mozku, pořízené v kolínské nemocnici. Ví tedy přesně, kde je problém. Žádné převážení snímků či disket v sanitě. Ve chvíli, kdy nosítka s pacientkou uhání od vrtulníku na operační sál, má už lékař jasno a může začít okamžitě konat. Neztratí ani vteřinu z těch, které mají v podobných chvílích do slova a do písmene cenu života.

Jak to všechno začalo

Od dokončení stavby centrálních operačních sálů v Oblastní nemocnici Kolín se podařilo uvést do provozu efektivně fungující systém vzniku a přenosu digitálních informací, obrazových dat, a to jak po vlastní nemocnici, tak i mezi ní a dalšími zdravotnickými zařízeními. Od místa vzniku, což jsou rentgenová pracoviště, magnetická rezonance, počítačový tomograf, až k uživatelům, kterými jsou lékaři na operačním sále a jednotlivých odborných odděleních kolínské nemocnice, putují data rychlostí blesku. Obří přínos to znamená u operačních sálů, kdy operující lékař má informace okamžitě k dispozici, aniž by musel složitě řešit dopravu upravených či neupravených snímků na operační sál či jejich vyhledávání v archivu. Během několika vteřin si je může vyzvednout přímo ze sálu. Dalším pokrokem je komunikace s praktickými specializovanými lékaři mimo nemocnici, tak, aby měli dostupné nejen popisy snímků, ale i snímky samotné, a to v okamžiku jejich pořízení.

Novinkový systém e – PACS

Novinkou je v kolínské nemocnici ePACS. „Spočívá v přenosu digitalizovaných dat chráněným způsobem na dálku, a to do jednotlivých center, s nimiž spolupracujeme. Příkladem může být nemocnice Na Homolce nebo Na Vinohradech,“ vysvětluje ředitel nemocnice Luděk Rubáš. Hned za první týden, kdy se systém rychlého přenosu dat pomocí internetu používá, byl využit už pro 12 pacientů. „Ve dvou případech se jednalo o akutní, život zachraňující operace, které proběhly přesně právě díky rychlému přenosu dat. Ve chvíli, kdy byl pacient s těžkým krvácením do mozku převážen na neurochirurgické pracoviště nemocnice Na Vinohradech, tamní chirurgové už měli k dispozici přesné snímky s lokalizací krvácení, díky čemuž mohla být operace úspěšná. Jednalo se o jednašedesátiletého muže s těžkým úrazem hlavy s krvácením do dutiny lebeční,“ upřesnil ředitel Rubáš s tím, že v druhém případě se jednalo o již zmíněnou dvaatřicetiletou ženu, u níž vzniklo spontánní neúrazové krvácení do mozku. I zde na základě přenosu dat došlo k přesné zachraňující operaci na Homolce. Další rozvoj celého systému počítá se spoluprací s dalšími nemocnicemi v okolí, systém by se měl propojit třeba s nemocnicí v Čáslavi, Nymburce a dalšími, bude samozřejmě záležet i na jejich zájmu o spolupráci.

Do Kolína přijíždí na zkušenou

Informatika a řízení přenosu dat bylo také jedním z témat nedávné odborné celorepublikové konference, kterou Oblastní nemocnice Kolín pořádala. „Na začátku byl v nemocnici sice fungující systém, ale využitelný jen na pár činností. Dnes funguje internet, intranet, digitalizovaný přenos dat, informační systém, který poskytuje přesné informace o chodu nemocnice, pohybu pacientů, jejich zdravotním stavu i o ekonomice zařízení,“ popsal ředitel. Systém funguje do té míry, že se kolínská nemocnice stala jakýmsi lídrem, kam jiné středočeské nemocnice přijíždí na zkušenou. Ředitelka fakultní nemocnice v Plzni zjistila, že informační systém obou nemocnic je prakticky stejný, přičemž plzeňská nemocnice je pětkrát větší. Zároveň je kolínská nemocnice v čele procesů, které se v současné době ve zdravotnictví dějí, tedy transformace nemocnic, privatizace. „Politiku Středočeského kraje ve zdravotnictví podporujeme a Středočeský kraj podporuje nás,“ řekl Luděk Rubáš. Dvoudenní konference nebyla poslední, zahájila nejspíš novou tradici. Letos by se měly konat ještě dvě. Jedna zaměřená na téma diagnostiky, druhá na téma moderních metod léčby v kolínské nemocnici.

Jana Martinková, Regionální deník

Internet pomáhá zachraňovat lidské životy
Ohodnoťte tento článek!