Internetové knížky prý pomohly VZP zmírnit odliv jejích klientů

Projekt elektronických zdravotních knížek IZIP údajně pomohl zmírnit VZP odliv jejích klientů. Před sněmovní vyšetřovací komisí, která se zabývá hospodařením VZP, to ve středu řekl spoluautor projektu Pavel Hronek. Jde podle něj o jedinečnou službu, kterou pojištěnci chtějí…

PRAHA – Elektronické knížky také zamezují zbytečným vyšetřením a předepisování léků, upozornil.

Projekt již dříve kritizoval ministr zdravotnictví David Rath, zdál se mu příliš drahý. Podle něj si v minulosti vyžádal asi 300 milionů korun. Ministrovi také vadilo, že byl osloven pouze jediný zájemce o vytvoření projektu. Hronek však namítl, že tuto službu nikdo jiný v té době neposkytoval. Připomněl také řadu mezinárodních ocenění, které projekt získal. Zdůraznil, že je levnější než podobné projekty v zahraničí.

Ministr kritizoval společnost IZIP také za údajné napojení na politiky ODS. Ve společnosti figurovali europoslanci Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký. Jejich účast byla však podle Hronka známa již od počátku. „Nejsem si vědom, že by šla jediná koruna ve prospěch nějaké strany,“ řekl Hronek po jednání komise novinářům.

V elektronických knížkách mají lidé zapsány obtíže, diagnózy, vyšetření i užívané léky. Přístup k údajům mají jen lékaři, jimž to pacient dovolí. „Říká se, že až 20 procent vyšetření je provedeno zbytečně, protože lékař, který pacienta vyšetřoval, neměl k dispozici výsledky předchozích vyšetření,“ řekl Hronek novinářům. Těmto zbytečným výdajům by měly zamezit právě elektronické knížky.

Zdravotně pojistný plán, který již schválila správní rada VZP, s podporou internetových zdravotních knížek IZIP počítá. Ministr Rath by naopak chtěl financování projektu zastavit. Tyto návrhy obsahuje dodatek k plánu, který rada projedná v pátek. Zda záměr hospodaření rada doplní a odhlasuje, není podle dosavadního ředitele VZP Josefa Čekala vůbec jisté.

V systému IZIP je zaregistrováno přes 820.000 zdravotních knížek, které obsahují asi tři miliony zápisů. Zapojeno je do něj přes 8000 zdravotnických pracovníků, převážně praktických lékařů.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Martin Vedral

Opět jeden z důkazů pokřivenosti Rathovy argumentace. IZIP označoval za špatný, protože nelze na internetu chránit osobní data. Nyní ale, aby poškodil lékárníky, neváhí propagovat prodej léků po internetu. Doufám, že projektu IZIP bude dána šance pokračovat. Tudy vede cesta k podstatným úsporám v systému zdravotnictví. Ze své praxe vím (stejně jako všichni ostatní lékaři) kolik zbytečných vyšetření se právě díky neexistenci něčeho podobného jako je IZIP provede.

Ohodnoťte tento článek!