Přejít na obsah

Internetové zdravotní knížky nefungují

zpět
1.10.2007

Úbytek papírování, zlepšení komunikace, rychlejší ošetření pacienta. To všechno slibuje projekt internetových zdravotních knížek (IZIP). V systému je nyní přihlášeno 1 015 780 uživatelů, z nichž je 8947 zdravotnických pracovníků...

Projekt za 300 milionů, který měl pomoci pacientům i zdravotníkům, paběrkuje. Lékaři tvrdí, že se na něj nelze spolehnout

Úbytek papírování, zlepšení komunikace, rychlejší ošetření pacienta. To všechno slibuje projekt internetových zdravotních knížek (IZIP). V systému je nyní přihlášeno 1 015 780 uživatelů, z nichž je 8947 zdravotnických pracovníků. „Čísla jsou bombastická, ale projekt reálně nefunguje. Drtivá většina lidí má pouze jeden jediný záznam, a to je ten vstupní. Divím se VZP, že na projektu ještě spolupracuje,“ tvrdí Milan Kubek, prezident České lékařské komory. Jeho ostrá slova potvrzují mnozí zájemci z řad pacientů. „Internetové zdravotní knížky jsem nechala zřídit oběma dětem. Ačkoliv jsme v poslední době se synem absolvovali nespočet vyšetření a zásadních výkonů, v knížce není ani čárka,“ podělila se o své zkušenosti Kateřina Z.

Na půli cesty

Lékaři odmítají s IZIP pracovat. Stěžuji si na administrativní zátěž, neúplnost záznamů a celkovou nefunkčnost systému. „Do projektu spadají jen ti, kteří jsou pojištěni u VZP. Já mám ale i jiné pojištěnce,“ tvrdí internista Ladislav Ždichynec. Jeho kolegyně ze středních Čech Jana Krejčíková k tomu dodává: „Pokud se nemohu na nějaká data spolehnout, tedy, že tam bude úplně vše, tak je to nanic. Pracovat s neúplnými daty může být pro pacienta smrtelné.“

Přitom VZP do projektu od roku 2001 vložila asi 300 milionů korun. „Od letošního ledna skončila exkluzivita elektronických zdravotních knížek pro pojištěnce VZP a s tím souvisí i snížení nákladů. Z plánovaných 70 milionů je v současné době čerpáno asi 36 milionů,“ řekla Deníku Jana Víšková, mluvčí VZP. Z ostatních pojišťoven se do projektu internetových knížek zatím zapojila jen Česká národní. Zájem projevila pojišťovna ministerstva vnitra. „V tuto chvíli probíhají jednání,“ potvrdila její mluvčí Hana Kadečková.

Lékaři si ovšem stěžují na pracnost systému. „Je s tím příliš mnoho práce. Nejvíce mi ovšem vadí, že záznamy jsou neúplné. Pokud by měl IZIP dobře fungovat, tak musí být povinný, aby v něm byla všechna data,“ tvrdí praktický lékař Igor Mazoch z Olomouce. Jeho názor sdílí mnozí další kolegové. Proti povinnému zavedení IZIP do praxe prostřednictví zákona je ale ministerstvo zdravotnictví. „Jde o obchodní projekt mezi pojišťovnami, společností a lékaři. Rozhodně by to nebylo šťastné řešení uzákonit obchodní projekt,“ tvrdí mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Výtky lékařů razantně odmítá marketingový ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek. „Systém je stále démonizován. Že jsou data neúplná, je vinou samotných lékařů, kteří se do IZIP nezapojují. Přitom by si mohli finančně polepšit. Za každý zápis dostanou dvě koruny,“ tvrdí Jiří Pašek. Podle jeho slov je systém na takové úrovni, že lékaři nemusejí složitě nebo ručně data zadávat. „Pokud má s naší firmou smlouvu a pacient si internetovou knížku zřídí, tak jakýkoliv zápis do pacientovy karty se automaticky zašle na IZIP,“ vysvětlil Pašek.

Jitka Zadražilová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Internetové zdravotní knížky nefungují

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Internetové zdravotní knížky nefungují

Komentáře

dalších 12 komentářů
A.Hladký Re:Za zápis dvě koruny, jak ubohá nabídka.  | 3. 10. 2007 02:27

IZIP by musel být povinný pro všechny složky zdr. péče, vkládající lékař (laborant etc.) by musel odpovídat za úplnost údajů a pacient by nesměl mít právo rozhodovat, co se do systému vloží a co ne (zatím má). Pak by byly uložené informace validní a tudíž použitelné.

lékař Re:Re:Re:Za zápis dvě koruny, jak ubohá nabídka.  | 1. 10. 2007 17:38

při běžné obchodní činnosti je přenos informací přes internet vždy za účelem zisku a reklamy.Neznám žádného podnikatele, který by poskytováním informací na netu finančně tratil a zvýšoval riziko forenzní dohry.Pochopte to již.Lékařům neustále přibývá práce,povinnosti, obrovská zodpovědnost a žádná práva!Jaká má vlastně u nás lékař práva??? Lékař ani nemůže chtít od pacienta řádně zaplatit za vykonanou práci!!

JaN Re:Re:Za zápis dvě koruny, jak ubohá nabídka.  | 1. 10. 2007 17:28

Sdělování informací (i důvěrných) po internetu je běžná záležitost v obchodním styku, v bankovnictví ve státní zprávě, proč by měl být zdravotnický sektor výjimkou? Zaleží pouze na míře respektive způsobu zabezpečení přenosu a nastavení přístupových práv jednotlivých uživatelů.Dle mého názoru myšlenka sdílení dat je krokem správným směrem, nicméně současný stav lze nazvat maximálně nakročením.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné