Internetovou zdravotní knížku má již 600 tisíc lidí

Internetovou zdravotní knížku (IZIP), kterou svým pojištěncům nabízí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), má již 600 tisíc lidí. „Počet zápisů v internetových zdravotních knížkách přesáhl k dnešku 1,5 miliónu,“ říká ředitel společnosti IZIP Tomáš Mládek…

Tuto knížku má každý osmý z 6,7 miliónu pojištěnců VZP. Největší zájem je na Českokrumlovsku, ve Žďáru nad Sázavou, Mostě, Karlových Varech, Chomutově, Jeseníku, Rakovníku, Chrudimi a Ústí nad Labem, kde ji má každý pátý pojištěnec VZP. Možnost zřídit si internetovou knížku by měli mít časem i pojištěnci jiných zdravotních pojišťoven.

Zásadní výhodou internetové knížky je to, že kdekoli na světě, kde je připojení k internetu, má člověk celou svoji zdravotní dokumentaci k dispozici. I v cizině tak lékař okamžitě ví, jaké zdravotní problémy pacienta sužují, jaké léky užívá a může podle toho upravit léčbu.

V projektu IZIP jsou zapojeny čtyři tisíce z 20 tisíc zdravotnických zařízení. Ze zhruba 150 velkých nemocnic 12 posílá do elektronických zdravotních knížek informace o pacientech, například Masarykův onkologický ústav v Brně.

Ve 28 nemocnicích je systém IZIP zaváděn, například ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. S dalšími 35 nemocnicemi nyní společnost jedná.

Internetová zdravotní knížka umožňuje shromáždit informace o pacientovi na jednom místě, dává přehled o všech provedených léčebných výkonech či vydaných lécích.

V internetové knížce jsou i údaje o tom, že pacient trpí alergií, epilepsií či má cukrovku, což v akutních situacích může nemocnému zachránit život. Jde zejména o ty případy, kdy je v bezvědomí. Od listopadu loňského roku ověřuje systém IZIP královéhradecká záchranka.

Hospodářské noviny

REAKCE čTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Jan Nováček

Rada jak ušetřit nejméně 2.000.000 Kč. Zapomeňte na zdravotní knížky, aspoň v tom provedení, jak uvádíte.

1) Pět minut u 40ti pacientů za den rovná se 200 min což je něco přes 3 hodiny 2) Kč za zápis do knížky rovná se za hodinu 60 Kč,-

3) Podle jakého klíče se budou zdravotní knížky přidělovat ?

4) Nebude-li jednoznačně stanovena povinnost mít a nosit sebou zdravotní knížku, což asi nebude a nebude ani možné, pak jakékoliv snažení v tomto směru nemá smysl.

5) Bude-li stanovena povinnost jen pro seniory, nebo nějakou skupinu obyvatel, pak je to jednoznačně diskriminace a nelze s tím souhlasit

6) Tento výmysl se mohl zrodit pouze v hlavně někoho, kdo vůbec neví, co je to práce ambulantního lékaře.

Jarmila Milá

Mám internetovou knížku již dva roky. Přesto že se léčím i v Masarykově onkologickém ústavu a v krajské Fakultní nemocnici, tak jsem zatím nepotkala lékaře jenž by byl ochotný udělat mi do ní jakýkoliv zapis. Nejčastější odpovědí je, jestli si myslím, že tam budu mít napsané něco jiného než v papírové kartě.

MUDr. Vojtech Huser

School of Medicine, University of Utah, Salt Lake City, USA

Projekty jako IZIP jsou vsude na svete. Cesky IZIP neresi nekolik dulezitych temat:

1. otazku, zda jakykoliv doktor bude mit pristup do cele nebo jen casti dokumentace.

Napr. zranim-li se na dovolene na Sumave, nemohu nijak kontrolovat, zda lekar osetrujici mou zranenou nohu uvidi i zaznamy napr. z moji lecby neplodnosti, ktere nutne pro peci zrovna nepotrebuje. (cesky formular ma jednu fajfku pro „pristup do cele dokumentace“).

2. Z pravniho hlediska lekari (v zemi kde pravnici maji veliky vliv – napr. v USA) casto nechcou aby jejich zaznam byl uplne snadno pristupny pacientovi. V konecnem dusledku ano, kdyz o to pozada, nicmene pristup pres internet kdykoliv – je prece jenom snadnejsi nez jit pres uredniky v nemocnici.

Tento snadny pristup velmi ovlivnuje, co lekar do dekursu pise. (kdyz vi, ze si to pacient muze za 20 minut doma na internetu precist)

3. nejaky casovy zamek – lekar na pohotovosti na Sumave by mel mit pristup po dobu 48 hodin a pak uz ne.

4. Pacient by mel mit pravo na internetu videt „audit log“ – kdo pristupoval do meho zaznamu a na co se dival

5. jasny a zretelny dlouhodoby financni model ceskeho IZIP – kdo cely system nakonec zaplati – pacient (200 Kc rocne ?), VZP (poj.), nemocnice, nikdo – reklamy ?

6. jasny model persekuce zdravotniku kteri pritupuji zaznamy ktere by nemeli. V USA je takovy zdravotnik vetsinou na hodinu propusten kde zrovna pracuje.

7. casove zpozdeni na nektera data – pro pristup pacienta.

Napr. laborator ma vysledky onkologickeho testu a pacient ho na inetu uvidi drive nez osetrujici lekar – a treba se pokusi o sebevrazdu – i kdyz se jedna o malo specificky test a neni duvod k panice (napr. PSI). Pacient casto neumi spravne interpretovat vysledky ktere vidi v IZIPu. Stejne tak patologicke zpravy. Casovy zamek umozni komentar lekare.Internetovou zdravotní knížku má již 600 tisíc lidí
Ohodnoťte tento článek!