IZIP chce odbourat hlavní bariéru pro zavádění zdravotních knížek

Kdy proběhlo očkování proti tetanu? Jaká antibiotika jste naposled užívali a kdy to bylo? Jak vysoký je váš cholesterol? Polovina české populace na tyto otázky nezná odpověď, přestože takové informace považuje za užitečné. Potvrdil to ředitel společnosti IZIP Tomáš Mládek…

který v pondělí zveřejnil výsledky průzkumu, který pro Izip na tisícovce respondentů provedla společnost Dema.

„Až devadesát procent obyvatel proto považuje zdravotní knížky za užitečné a domnívá se, že může předejít opakovaným vyšetřením. Více než 80 procent také předpokládá, že zdravotní knížka může pomoci rychlejšímu stanovení diagnóze,“ uvedl T. Mládek.

Systém IZIP používá dnes zhruba 80 nemocnic. Napříkladnemocnice v Kolíně, ve Slaném,Masarykův onkologický ústav,poliklinika Budějovická v Praze.

Internetový přístup ke zdravotní dokumentaci pacienta (iZIP) si za dva roky pořídilo 325 tisíc pacientů a používá jej přes 4000 zdravotnických pracovníků.

Výhodou karet Izip je možnost sdílení informací o provedených vyšetření, což oceňují také praktičtí lékaři.

„Průběh a výsledek vyšetření u ambulantního specialisty pacient svému praktickému lékaři často interpretuje nepřesně. Obdobná je situace s léky. Zdravotní knížka tomu dokáže zamezit,“ doplnil spoluautor projektu a jednatel společnosti IZIP Pavel Hronek.

Podle společnosti Stem/mark má k internetu přístup pouze 54 procent praktických lékařů. Proto Izip ve spolupráci s telekomunikačním operátorem připravuje pilotní projekt „internet do ordinací zdarma“.

Lékařům a lékárníkům se zavedením internetu zjednoduší přístup k odborným informacím, internetovému bankovnictví, zlepší komunikaci se zdravotními pojišťovnami, napomůže ke sdílení zdravotnických dat či automatizovanému zapisování do zdravotních knížky.

Projekt bude počátkem listopadu představen na Mezinárodním veletrhu zdravotnické techniky a farmacie (MEFA).

Petra Klusáková, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!