IZIP v dopisech lidem vysvětluje výhody zdravotních knížek

Společnost IZIP, která provozuje pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) internetové zdravotní knížky, vysvětluje v dopise občanům jejich výhody. Knížky, jež k dnešnímu dni má téměř milion lidí, propaguje i v „pacientbusu“, který v květnu projel celou republikou. Údajně chtějí tímto reagovat na věci uvedené v médiích…

Praha – Společnost IZIP, která provozuje pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) internetové zdravotní knížky, vysvětluje v dopise občanům jejich výhody. Knížky, jež k dnešnímu dni má téměř milion lidí, propaguje i v „pacientbusu“, který v květnu projel celou republikou. Výkonný ředitel společnosti Tomáš Mládek řekl, že chtějí informovat o projektu, k němuž snad mohou mít lidé nedůvěru kvůli tomu, co se o něm objevilo v médiích.

Projekt IZIP napadl ministr zdravotnictví David Rath, prý jím proudí peníze pojištěnců VZP na konta politiků ODS. U zrodu projektu totiž stáli nynější europoslanci ODS Miloslav Ouzký a Milan Cabrnoch, oba z něj už ale vystoupili. Podle Ratha nepřinesl projekt žádné úspory. Studie pro Evropskou komisi však prokázaly, že peníze do projektu vložené se již vrátily a od letošního roku je ziskový. VZP do něj dala 300 milionů korun.

„Cítili jsme se být v pozici mediálních gaunerů po tom, co se o nás napsalo,“ vysvětlil osvětové kampaně Mládek. IZIP dosud informoval o možnosti zapisovat nemoci a léčbu, včetně všech vyšetření a podaných léků, především lékaře. Ti pak získávali do projektu své pacienty. Nyní se poprvé obrátil přímo na občany, aby je ujistil, že projekt pokračuje a oni nadále mohou využívat jeho výhod.

„Chtěli jsme dát vědět, že zdravotní knížka je dnes dostupná všude, aby se s ní lidé seznámili a věděli, že IZIP není jen nějaký server, který je tunelem do VZP, ale že je dostupný nejen ve velkých městech a nemocnicích, ale i v malých obcích,“ řekl Mládek. Pacientbus s tímto poselstvím projel v květnu 28 míst a v červnu bude pokračovat.

Mládek uvedl, že IZIP oslovil dopisem všechny lidi s internetovou knížkou starší 18 let, řada jich reagovala písemně nebo elektronicky. „Dnes jsem dostal na stůl 20 dopisů, sedm bylo negativních, lidé si stěžovali, že nemají v knížce žádné zápisy; 13 bylo pozitivních, lidé dávali příklady toho, jak se jim hodilo, že měli při hospitalizaci zprávy o předchozích vyšetřeních,“ popsal Mládek.

Ministr Rath prosadil, že ve zdravotně pojistném plánu VZP na letošní rok již nejsou peníze pro IZIP. VZP účast na projektu vypověděla, lhůta končí v srpnu, do té doby musí společnosti platit. Podle Mládka stačí tyto peníze na provoz až do konce roku. Společnost se přihlásí do výběrového řízení na provozování internetových zdravotních knížek, až ho VZP vypíše.

V těchto dnech prověřuje nový ředitel VZP Pavel Horák efektivitu projektu. Společnost IZIP zhodnotí data za rok 2005, porovná náklady na léčbu pacientů se stejnou diagnózou, kteří jsou v IZIP a mimo něj. Projekt by se měl v budoucnu rozšířit i o účtování – lékaři by nejen zapisovali pacientům do jejich knížek, ale současně by provedené výkony účtovali v tomto systému zdravotní pojišťovně.

ČTK

IZIP v dopisech lidem vysvětluje výhody zdravotních knížek
Ohodnoťte tento článek!