Jablonecká nemocnice provádí vyšetření výskytu HIV a syfilidy

Vyšetření krve na výskyt viru HIV a na onemocnění syfilis spustila od začátku dubna jablonecká městská nemocnice. Oddělení klinické biochemie a hematologie zavedení nové služby umožňuje výkonný americký analyzátor Abbot pořízený loni v červnu…

Pacientům tím odpadne především dlouhé čekání na výsledky, protože analýzy se dosud prováděly pouze v Liberci. Odběry budou také jednodušší a administrativně méně náročné. Právu to řekl mluvčí městské nemocnice Petra Krajinová.

„Dosud se odebraná krev posílala na vyšetření HIV i syfilis do Liberce. Pro pacienty nová služba bude znamenat, že stačí při odběru krve jedna zkumavka, lékaři budou znát výsledky dříve a ty budou vypsány na jednom formuláři. Taktéž bude stačit, když lékař vyplní jednu žádanku do jednoho místa,“ vysvětlila výhody Krajinová.

Vyšetření na HIV bude nemocnice provádět nejen na doporučení praktických lékařů, ale také preventivně na žádost samotných pacientů. Ti si pak ale musí analýzu zaplatit ze svého.

„Vyšetření HIV se provádí například těhotným ženám dvakrát za dobu jejich těhotenství, ale také u autotransfúzí, kterých se v naší nemocnici udělá ročně přibližně 450. Autotransfúzí přitom využívají hodně ortopedičtí pacienti před plánovanými operacemi,“ podotkla mluvčí jablonecké městské nemocnice.

K rozšíření služeb ale musela nemocnice nejprve získat povolení zdravotních pojišťoven, Státního zdravotního ústavu i hlavního hygienika. Samotný americký analyzátor přitom hravě zvládne i daleko větší počet vyšetření v rychlém sledu. Za hodinu je totiž schopen provést 180 testů vzorků krve a ročně se tak na něm stanoví až 40 tisíc vyšetření.

„Analyzátor stanovuje mimo jiné například hormony štítné žlázy, pohlavní hormony nebo různé typy žloutenky. Denně se v jablonecké laboratoři provede na tomto analyzátoru kolem sta vyšetření hormonu podvěsku mozkového, který se stanovuje při onemocnění štítné žlázy,“ dodala Krajinová.

Právo

Ohodnoťte tento článek!