Jablonecká nemocnice vyměnila skoro 40 procent lůžek

Ilustrační foto; nemocnice, chodba

Nemocnice v Jablonci vyměnila skoro 40 procent lůžek a stolků pro pacienty. Elektricky polohovatelná lůžka nahradila nevyhovující mechanické postele, nejstarší byly z roku 1994. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Petra Hybnerová.

Nemocnice pořídila 150 nových lůžek pro oddělení chirurgie, interny a centra doléčování a rehabilitace. Zároveň k nim koupila 150 nových výškově nastavitelných pacientských stolků. „Nahradily stolky zhruba staré kolem 15 let,“ uvedla Hybnerová. Nová lůžka a stolky zaplatila nemocnice v rámci evropského projektu za 6,75 milionu korun.

Zastaralé postele se jablonecká nemocnice snaží měnit průběžně, například v roce 2012 pořídila osm lůžek na chirurgickou jednotku intenzivní péče. „Jsou ještě pokoje, kde bude postupně výměna nutná. Uvidíme podle aktuálních finančních možností,“ uvedla mluvčí.

Letos v Libereckém kraji lůžka pro pacienty výrazně obměnila také nemocnice v České Lípě, 100 z 475. Dosloužilé mechanické postele nahradily elektricky polohovatelná nemocniční lůžka s nočním stolkem a s integrovanou jídelní deskou. Výměna už byla nutná, nejstarší používaná lůžka byla dokonce z roku 1981. „Byly sice repasované, ale i tak se o nich nedalo mluvit jako o moderních nemocničních lůžkách. Byly to skutečně jen postele,“ uvedl již dříve mluvčí nemocnice Petr Pokorný. Do budoucna bude podle něj potřeba vyměnit v českolipské nemocnici ještě asi 100 lůžek.

Nemocnice Jablonec je městskou příspěvkovou organizací. V zařízení s 377 lůžky bylo loni hospitalizováno 15.500 lidí, dalších 195.000 podstoupilo ambulantní ošetření. Nemocnice zaměstnává 730 lidí, loni její lékaři provedli 6500 operací a 1326 porodů. Největší letošní investicí bylo pořízení nového počítačového tomografu (CT) za 38,4 milionu korun. Vyšetření pacientů je díky němu rychlejší a šetrnější, než umožňoval devět let starý přístroj, který nahradil. V nemocnici se také rekonstruuje jeden ze čtyř hlavních operačních sálů. „Rekonstrukce zahrnuje nové speciální obklady stěn, výměnu podlah a stropů, zavedena je nová klimatizace a další rozvody, jako jsou elektřina, voda, plyn,“ uvedla Hybnerová. Obnova sálu by měla skončit do poloviny srpna.

Ohodnoťte tento článek!