Jahn chce za návštěvu lékaře platbu až 80 korun

Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn přichází s novým receptem, jak stabilizovat české zdravotnictví, které se podle něj řítí do finanční propasti. Říká, že je zapotřebí jasně definovat, jakou zdravotní péči budeme mít plně hrazenou z pojištění a za jakou si připlatíme ze svého…

Chce také zamezit nadužívání lékařské péče.

Proto navrhuje zavedení poplatku 50 až 80 Kč za návštěvu u lékaře, zavedení poplatku 20 až 50 Kč za vystavení receptu na lék, zavedení denního poplatku za pobyt v nemocnici.

Ten by sloužil k částečné kompenzaci neléčebných nákladů krátkodobé hospitalizace, a u volně prodejných léků zrušení úhrad z veřejného zdravotního pojištění.

Všechna tato opatření navrhuje zavést do půl roku. Jahn ve svém návrhu upřesňuje, že by se neplatilo za každou návštěvu lékaře, ale za návštěvu u ambulantního specialisty v souvislosti s neakutním vyšetřením či léčbou vždy za čtvrtletí.

Uvažuje i o tom, že pobyt v lázních a sanatoriích už by nebyl hrazen ze zdravotního pojištění.

Sociálně slabším obyvatelům chce Jahn případné negativní dopady těchto změn kompenzovat zavedením adresných sociálních dávek. Právu ale neodpověděl na dotaz, o jaké dávky by konkrétně šlo.

„Nechceme samozřejmě způsobit, aby lidé, kteří lékaře potřebují, k němu přestali chodit. Celý systém musí být nastaven tak, aby těm, kterým by poplatky způsobily problém, to bylo nějak kompenzováno,“ řekl Jahn ve čtvrtek.

Podle něj v zemích Evropské unie jsou poplatky běžnou věcí. „A ty, které navrhuji, nejsou nijak drastické. Máme v ČR výrazně vysokou spotřebu léků i nemocnost.

Evidentně tady dochází k nadužívání lékařské péče a to je potřeba upravit. Opravdu nechci, aby to vyznělo, že se na lidi žene nějaká katastrofa a sníží se jim přístup k zdravotní péči. Navíc neříkám, že vše se musí aplikovat hned. Jsou to opatření, která vedou k vyrovnání nákladů a příjmů zdravotního systému,“ prohlásil

vicepremiér.

Na dotaz, zda svým návrhem nepodráží nohy současné ministryni zdravotnictví Miladě Emmerové, která nepočítá ve své koncepci zdravotnictví s finanční spoluúčastí pacientů, Jahn odpověděl: „Můj úkol je ty věci komentovat z ekonomické stránky. Prostě kumuluje se ztráta ve zdravotnictví a je potřeba to řešit. Jinak se systém zhroutí a to bude mít negativní dopad na všechny. Naše populace stárne, nové, modernější léčebné procesy jsou stále dražší.“

Změny pro zdravotníky a pojišťovny

Jahn Právu připomněl, že nenavrhuje pouze úhrady pro pacienty, ale i opatření, která by měla donutit k úspornějšímu chování také poskytovatele péče, tedy zdravotníky a nemocnice a i pojišťovny.

Navrhuje například omezit souběhy lékařských praxí, což by podle něj mělo vést i ke zvýšení kvality poskytované zdravotní péče. Nad zdravotními pojišťovnami by zase měl být zaveden dohled odpovídající dohledu ve finančním sektoru.

Na druhé straně pacientům by mělo být zpřístupněno vyúčtování zdravotní péče, přičemž informace by mohli najít například na internetu nebo by jim mohlo být vyúčtování péče za určité období rozesíláno domů.

Politická diskuse nad návrhem by se měla odehrát v lednu a únoru. „Které návrhy budou akceptovány a které ne, pak rozhodne vláda,“ dodal Jahn.

Právo

Ohodnoťte tento článek!