Jak dál se zdravotnictvím v kraji? Verdikt padne dnes

Titulní obrázek

Bouřlivá diskuze se dá očekávat na čtvrtečním jednání mimořádného krajského zastupitelstva. Zastupitelé mají rozhodnout o budoucnosti krajského zdravotnictví. Na stole mají tři varianty dalšího rozvoje krajské nemocnice…

„Strategie se zabývá zdravotnictvím v kraji jako celkem. Neřeší tedy pouze nemocnici. Varianta A, která se jeví z dlouhodobého horizontu nejefektivnější a z medicinsko-personálního hlediska nejlepší, je postavit místo dvou zchátralých areálů v Sokolově a v Karlových Varech nemocnici novou. Do ní centralizovat specializovanou péči a personál ze stávajících nemocnic. Předpokladem je ponechání nemocnice v Chebu, která se bude rozvíjet v základních oborech. Areál nemocnice v Sokolově lze dobře využít na potřebnou péči následnou a rehabilitační. Areál nemocnice v Karlových Varech lze po dostavbě využít komerčně či prodat a tak uhradit část peněz na stavbu,“ vysvětlila Berenika Podzemská, krajská radní pro zdravotnictví (Doktoři).

Varianta B představuje dostavbu a přestavbu karlovarského areálu do podoby krajské nemocnice s přibližně osmi sty lůžky, zachování Chebu a využití Sokolova pro následnou péči. Třetí variantou je ponechání současného stavu, což je podle Podzemské nejnákladnější a z dlouhodobého hlediska povede k neřízené destrukci zdravotnictví v kraji. Výstavbu nové nemocnice kraj odhaduje na 3,5 miliardy.

Proti ní se ale ostře ohradili krajští zastupitelé za ODS. „Zrušit nemocnice v Karlových Varech a Sokolově a někde v okolí postavit za tři až čtyři miliardy nemocnici jednu je nepochybně báječná zpráva pro karlovarského primátora a starostu Sokolova, pacienty, lékaře, sestry a pomocný personál. Co na tom, že občané mají právo na dostupnou zdravotní péči. Atraktivní a pro všechny pohodlně dostupné areály v centrech měst se využijí pro podnikatelské účely a všichni výše jmenovaní budou za zdravotní péčí či za prací dojíždět. Kraj navíc finanční prostředky na novou nemocnici nemá,“ odmítl tuto vizi krajský zastupitel a bývalý hejtman Josef Pavel. Podle něj bude ODS prosazovat zachování všech tří nemocnic v kraji s výstavbou pavilonu akutní medicíny v karlovarské nemocnici.

Zastupitelé za KSČM novou nemocnici nezavrhují, ale mají své podmínky. „Ve střednědobém horizontu podporujeme návrh na zachování všech tří nemocnic se zachováním stávajících oborů zdravotní péče. Pokud se v budoucnosti soustředí dostatečné finanční prostředky, můžeme postavit nemocnici novou, která jednu ze stávajících nahradí a bude poskytovat základní zdravotnickou péči a centralizovat specializovanou a superspecializovanou zdravotní péči,“ uvedl Josef Murčo. Pro KSČM je důležité zachování jedné nemocnice řízené krajem v každém okrese. „Nechceme současná zdravotnická zařízení rušit, ale zlepšovat v nich poskytovanou úroveň služeb,“ zdůraznil Murčo.

Krajští zastupitelé za Alternativu podpoří rozdělení krajské nemocnice na původní samostatné objekty a určení jedné krajské nemocnice se všemi primárně nezbytnými funkcemi pro poskytování komplexní péče, umožní adaptaci dvou zbývajících nemocnic do aktuálních podmínek místa a regionu a podpoří záměr přípravy výstavby nové nemocnice. „Zabránit bankrotu krajské nemocnice nejen finančnímu, ale také profesionálnímu, se dá pouze bezodkladným opuštěním emotivních debat o nedostupnosti zdravotní péče, protože organizace krajské nemocnice ji v žádném případě neohrozí,“ uvedl Jiří Kotek.

Ivana Kalinová, Regionální deník

Jak dál se zdravotnictvím v kraji? Verdikt padne dnes
Ohodnoťte tento článek!