Přejít na obsah

Jak dál se zdravotnictvím v kraji? Verdikt padne dnes

zpět
24.9.2009

Bouřlivá diskuze se dá očekávat na čtvrtečním jednání mimořádného krajského zastupitelstva. Zastupitelé mají rozhodnout o budoucnosti krajského zdravotnictví. Na stole mají tři varianty dalšího rozvoje krajské nemocnice...

„Strategie se zabývá zdravotnictvím v kraji jako celkem. Neřeší tedy pouze nemocnici. Varianta A, která se jeví z dlouhodobého horizontu nejefektivnější a z medicinsko-personálního hlediska nejlepší, je postavit místo dvou zchátralých areálů v Sokolově a v Karlových Varech nemocnici novou. Do ní centralizovat specializovanou péči a personál ze stávajících nemocnic. Předpokladem je ponechání nemocnice v Chebu, která se bude rozvíjet v základních oborech. Areál nemocnice v Sokolově lze dobře využít na potřebnou péči následnou a rehabilitační. Areál nemocnice v Karlových Varech lze po dostavbě využít komerčně či prodat a tak uhradit část peněz na stavbu,“ vysvětlila Berenika Podzemská, krajská radní pro zdravotnictví (Doktoři).

Varianta B představuje dostavbu a přestavbu karlovarského areálu do podoby krajské nemocnice s přibližně osmi sty lůžky, zachování Chebu a využití Sokolova pro následnou péči. Třetí variantou je ponechání současného stavu, což je podle Podzemské nejnákladnější a z dlouhodobého hlediska povede k neřízené destrukci zdravotnictví v kraji. Výstavbu nové nemocnice kraj odhaduje na 3,5 miliardy.

Proti ní se ale ostře ohradili krajští zastupitelé za ODS. „Zrušit nemocnice v Karlových Varech a Sokolově a někde v okolí postavit za tři až čtyři miliardy nemocnici jednu je nepochybně báječná zpráva pro karlovarského primátora a starostu Sokolova, pacienty, lékaře, sestry a pomocný personál. Co na tom, že občané mají právo na dostupnou zdravotní péči. Atraktivní a pro všechny pohodlně dostupné areály v centrech měst se využijí pro podnikatelské účely a všichni výše jmenovaní budou za zdravotní péčí či za prací dojíždět. Kraj navíc finanční prostředky na novou nemocnici nemá,“ odmítl tuto vizi krajský zastupitel a bývalý hejtman Josef Pavel. Podle něj bude ODS prosazovat zachování všech tří nemocnic v kraji s výstavbou pavilonu akutní medicíny v karlovarské nemocnici.

Zastupitelé za KSČM novou nemocnici nezavrhují, ale mají své podmínky. „Ve střednědobém horizontu podporujeme návrh na zachování všech tří nemocnic se zachováním stávajících oborů zdravotní péče. Pokud se v budoucnosti soustředí dostatečné finanční prostředky, můžeme postavit nemocnici novou, která jednu ze stávajících nahradí a bude poskytovat základní zdravotnickou péči a centralizovat specializovanou a superspecializovanou zdravotní péči,“ uvedl Josef Murčo. Pro KSČM je důležité zachování jedné nemocnice řízené krajem v každém okrese. „Nechceme současná zdravotnická zařízení rušit, ale zlepšovat v nich poskytovanou úroveň služeb,“ zdůraznil Murčo.

Krajští zastupitelé za Alternativu podpoří rozdělení krajské nemocnice na původní samostatné objekty a určení jedné krajské nemocnice se všemi primárně nezbytnými funkcemi pro poskytování komplexní péče, umožní adaptaci dvou zbývajících nemocnic do aktuálních podmínek místa a regionu a podpoří záměr přípravy výstavby nové nemocnice. „Zabránit bankrotu krajské nemocnice nejen finančnímu, ale také profesionálnímu, se dá pouze bezodkladným opuštěním emotivních debat o nedostupnosti zdravotní péče, protože organizace krajské nemocnice ji v žádném případě neohrozí,“ uvedl Jiří Kotek.

Ivana Kalinová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Jak dál se zdravotnictvím v kraji? Verdikt…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jak dál se zdravotnictvím v kraji? Verdikt…

Komentáře

další 4 komentáře
divák rozhodnutí padlo  | 24. 09. 2009 18:11

Nová nemocnice na zelené louce v horizontu mnoha let.Do té doby zachování aktuálního statu. ODS podotkla, že po jejich vítězství v dalších volbách ale bude krajská nemocnice v Karlových Varech... Přeloženo do řeči lidu: neschválením pragmatické varianty, která počítala s krajskou nemocnicí rychle dostavěnou v Karlových Varech, bude pokračovat rozklad aktuální KKN ve všech třech stávajících nemocnicích.Rychlost jejich rozpadu je totiž větší, než bude výstavba nové nemocnice na zelené louce. Vizionáři a šachoví velmistři, resp.virtuální gembleři v našich řadách se ale šibalsky usmívají a říkají, že varianta A je vlastně zakuklenou variantou B.Dostavba pavilonu v akutní medicíny v K.V. se tak stejně stane jednou základem krajské nemocnice. Prý. Nepočítají s tím, že normální člověk přeci jen nežije v Matrixu...

dle Bereniky Undrgro je KV nemocnice na spadnuti  | 24. 09. 2009 15:04

ovsem lze ji komercne vyuzit nebo prodat...hmmm co takhle ji komercne vyuzit jako nemocnici?

Pako Re:Nové nemocnice.  | 24. 09. 2009 14:15

...a stavy doplní v rámci přeshraniční výpomoci lékaři z Německa, kteří trpí nadváhou. Za mzdu v Eurech zredukují do kachexie za půl roku.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné