Jak odpovídá Leoš Heger na výzvy odborářů, aby složil funkci

Leoš Heger.

Hosty diskuse ČRo Radiožurnálu byli ministr zdravotnictví Leoš Heger a místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Odboráři žádají hlavu ministra zdravotnictví. Zástupci resortních odborů i odborové centrály vyzvali Leoše Hegera z TOP 09, aby odstoupil. Jeho reformy podle nich zhoršují kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Odbory proto podpoří protest, který na 1. března chystá lékařská komora. Příští pátek zavře řada soukromých doktorů své ordinace a některé nemocnice ošetří jen akutní případy. Akci doprovází také petice, kterou lékaři šíří mezi pacienty. Do diskuse jsme pozvali místopředsedkyni Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivanu Břeňkovou a právě ministra Hegera. Toho jsem se na úvod zeptal, jestli alespoň v něčem chápe rozladěnost odborů?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/: Tak já tomu rozumím, že odboráři se snaží vytvářet tady obraz jakési beznaděje a protestovat, nepochybuji o tom, že zdravotnický systém je v určité tenzi, že příliv peněz se do něj zastavil, ale stále ještě mírné navýšení letos bude, ale vzhledem k tomu, že ten systém je v dlouhodobém deficitu, my ho chceme snižovat a proto se snažíme šetřit a racionalizovat věci, jak to maximálně jde. Já myslím, že to zdravotnictví pořád běží docela dobře a poběží celý tento rok.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Paní místopředsedkyně, trváte na tom, že za tuhle situaci nese osobně odpovědnost pan Heger?

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče: Já bych to doplnila o jednu věc, respektive bych reagovala, já jsem slyšela od pana ministra, že dojde k navýšení financí do resortu, u toho bychom se určitě měli zastavit, protože my na základě úhradové vyhlášky a tu vydalo ministerstvo zdravotnictví, tak z té úhradové vyhlášky vyplývá, a my máme ty informace, že například u přímo řízených organizací by mělo dojít k poklesu proti roku 2011 až o 200 milionů korun, proti tomu, co měly ty fakultní nemocnice. Dokonce jsme dostávali čísla i vyšší. A pokud teď dochází k tomu, že některým zaměstnancům a v některých fakultních nemocnicím všem jsou snižovány mzdy o těch 6 procent, tak já tam nevidím tu situaci tak, že by se ten příliv peněz pouze zastavil a dokonce by mělo dojít k navýšení.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Pane ministře, takže je to tak, že v resortu je více peněz, ale i kvůli úhradové vyhlášce jich budou mít některá zařízení na ně?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/: Tak já se to pokusím zjednodušit, aby to bylo srozumitelné, nám přibude méně než jedno procento na výběru pojistného, ale ten systém je z loňska v deficitu asi 5 miliard, ten deficit se už třetím rokem snižuje a my ho musíme snižovat i příští rok, protože docházejí rezervy, které ty pojišťovny z posledních 6 let měly a my opravdu nechceme, aby pojišťovny začaly krachovat a začaly platit poskytovatelům později, takže proto musíme být restriktivní, ta restrikce je asi o 2 procenta v systému, čili vracíme se někdy zpátky do roku 2011, kdy v žádném případě nebylo možno mluvit o katastrofálním nedostatku péče, takže nebude katastrofální nedostatek, ani žádný nedostatek v roce 2013, jenom ten systém potřebujeme zastabilizovat a nalézt všechny jeho vnitřní rezervy. O to tady jde a my se snažíme, my jsme dokonce v některých segmentech přidali, v oblasti těžkých pacientů v centrech onkologických, neurologických, dalších, bude až o 6 procent víc zdrojů, ale je potřeba šetřit na těch běžných banalitách a tam ty rezervy stále jsou.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Paní Břeňková, mají se pacienti opravdu čeho obávat?

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče: Já bych doplnila jednu věc, pokud máme informaci, že hrozí nebo je to ekonomicky spočítáno, že by mělo dojít k poklesu ve fakultní nemocnice přibližně o 250, 300 milionů korun, tak to snížení o mzdy dělá pouze takovou čtvrtinu toho poklesu finančních prostředků, pak musí dojít ještě k tomu, že se omezí teda některé jiné výdaje, například výdaje na léky, na zdravotnický materiál a důsledek bude ten, že se bude teda méně pracovat a já nechci říct jako méně léčit, bude méně lůžek, to jsou věci, které my nezafinancujeme pouze tím, že se sníží mzdy zaměstnancům. Tam musí být i ty následné kroky. A to je to, čeho se obáváme – omezení péče.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Vy budete také šířit onu petici, vám přijde seriózní vtahovat do těchto komplikovaných sporů pacienty?

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče: Ono se to pacientů týká. Kdyby se to týkalo pouze zaměstnanců tím, že se jim sníží jejich mzdy, tak se to bude odehrávat zřejmě na úrovni ministerstva a zaměstnanci. Ale vzhledem k tomu, že ty úspory nebudou kryty pouze těmi mzdami, tak se dotýká pacientů.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Pane ministře, považujete ty chystané letošní protesty už za takový, řekněme, každoroční kolorit, nebo je vezmete v úvahu a vyjdete třeba druhé straně vstříc v některých bodech?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/: Tak já to nechci bagatelizovat, my se 20 let našeho moderního zdravotnictví potýkáme s tím, že zdravotníci, a já jsem taky dlouhá léta mezi ně patřil, jsou nespokojení a vidí celou řadu možností, jak ten systém zlepšit. A my na tom pracujeme. Podívejte se, loni se udělal pokus o redukci lůžek, nějaká lůžka se zredukovala, zdaleka ne všechna, která se mohla zredukovat, ale bude se v tom pokračovat, a to neznamená, že se prostě ubírá péče, ta se jenom racionalizuje, my máme dnes v průměru asi 14 návštěv každého občana České republiky u lékaře ročně a v jiných zemích v průměru v Evropské unii je to asi polovina, čili ti pacienti často chodí k těm zdravotníkům ne úplně nezbytně a já to říkám jako příklad těch rezerv, kde jsou a ty rezervy je potřeba hledat, už třeba i proto, aby se ušetřilo na další zvyšování platů v budoucnosti a my bychom v tom rádi pokračovali.

Martin KŘÍŽEK, moderátor: Ministr Leoš Heger v diskusi s místopředsedkyní zdravotnických odborů Ivanou Břeňkovou.

Ohodnoťte tento článek!