Jak si nejlépe vybrat nemocnici? aneb Neexistují objektivní kritéria…

…“Pacient má dnes právo vybrat si nemocnici a podle mého názoru je to správné,“ uvedl profesor MUDr. Pavel Pafko, přednosta III. chirurgické kliniky I. FN Motol. Na otázku, podle čeho by si vybral nemocnici, řekl: „Nezáleží na budově, ale na lidech, kteří v ní pracují. Já sám bych si přál, aby se nade mnou nestřídali lékaři…

Zvolit si svého lékaře, ale i nemocnici je naše právo. Nejste-li spokojeni s péči lékaře, můžete se obrátit na jiného. Nejste-li spokojeni s péčí nemocnice, už tolik šancí sice nemáte, ale přesto si nemusíte nechat všechno líbit. I když už striktní rozdělení Prahy na spádové nemocnice dlouho neplatí, ví o této skutečnosti jen málo Pražanů. Řada především starších lidí je přesvědčena, že musí do té nemocnice, kterou jim určí jejich obvodní lékař nebo specialista.

Rozhodne osobnost?

„Pacient má dnes právo vybrat si nemocnici a podle mého názoru je to správné,“ uvedl profesor MUDr. Pavel Pafko, přednosta III. chirurgické kliniky I. FN Motol. Na otázku, podle čeho by si vybral nemocnici, řekl: „Nezáleží na budově, ale na lidech, kteří v ní pracují. Já sám bych si přál, aby se nade mnou nestřídali lékaři a každý vyslovoval svůj vlastní názor, ale aby o celé mé léčbě rozhodla osobnost.“ Právě osobnost primáře, ošetřujícího lékaře, zdravotní sestry může hrát při rozhodování roli. Protože neexistuje oficiální seznam nemocnic sestavený podle úspěšnosti, mnoho lidí se rozhoduje podle doporučení svých příbuzných či přátel – tady ovšem může jít o velice subjektivní hodnocení. Někdo je spokojen, když se kolem něho točí sličné sestry a nemusí to být zrovna odbornice, jiný je vděčný za milé slovo, další zase odmítá pokoje svíce spolupacienty a uniká mu výborná lékařská péče.

Kritika v médiích

„Hořce litujeme, že jsme dali na doporučení obvodní lékařky a nechali mamince operovat žlučník laparoskopickou metodou,“ svěřila se paní Jana J. Operace se sice podařila, ale pacientka po měsíci zemřela. Důvod? Pooperační komplikace, které by vznikly (ale možná také ne), i kdyby se operovalo klasickým způsobem. Život babičce už nikdo nevrátí a rodině paní Jany zůstala jen trpká zkušenost s onou nemocnicí. Její informace asi už nikdy nebudou objektivní. Nemocnice „pošpiněná“ v novinách, rozhlase nebo televizi získá horší pověst. Zpráva otom, že v ní umírá nejvíce pacientů a že má vysoký počet pooperačních komplikací, může být sice pravdivá, ale je toto kritérium objektivní? Jsou takové informace srovnatelné a zohlední, že specializované pracoviště s těžkými pacienty (například onkologie) mívá obvykle vyšší úmrtnost? Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer uvedl, že je rozhodně proti tomu, aby nemocnice musely veřejně sdělovat léčebné výsledky. Mohlo by se prý stát, že nikdo by nechtěl léčit ty nejtěžší pacienty aby si nezhoršil statistiku. Ve světě je však podobné zveřejňování informací běžné a vypadá to, že i v Praze si alespoň některé nemocnice začínají uvědomovat právo pacienta na informace.

Nadstandardní péče

Důležitým bodem při výběru nemocnice je i nabídka nadstandardní péče. Zvláště lidé v produktivním věku a s alespoň průměrným platem jsou ochotni si připlatit za samostatný pokoj či téměř hotelový komfort včetně možností návštěvy v jakoukoliv dobu. „Nesnesl bych, kdybych ležel na pokoji s dalšími pěti pacienty, kteří by od rána do večera žvanili pouze o své nemoci nebo rodině, a já bych to musel poslouchat,“ říká soukromý podnikatel Rudolf R. Když byl prý nucen kvůli podezření na slepé střevo několik dnů strávit v nemocnici, vybral si takovou, kde měl samostatný pokoj, televizi a telefon. Sestry prý šílely, protože ani o velké vizitě nechtěl vypnout svůj mobil, ale nic mu neuteklo, všechny zakázky zvládl. Pokud strávíte v nemocnici delší dobu a těšíte se na každou návštěvu, měla by jedním z rozhodujících kritérií být i vzdálenost nemocnice od místa, kde bydlíte. Po některých komplikovanějších operacích se pak musí do nemocnice dojíždět na vyšetření, kontroly nebo další léčbu a sanitku na kontroly vám lékař předepíše jen v krajním případě – takže i tady pozor na to, jak daleko od nemocnice bydlíte.

Jak si vybrat nemocnici:

– zjistit si informace od lidí, kteří tam leželi

– podívat se do novin a časopisů, co se o nemocnici píše

– ověřit si, jaký má nemocniční personál přístup k pacientům

– zjistit, zda se tam léčí známé osobnosti

– zjistit, jaké nabízejí nadstandardní služby a kolik stojí

– vybírat podle vzdálenosti nemocnice od místa bydliště

Marta Pawlicová, Střední Čechy, 10.5.2001

Ohodnoťte tento článek!