Přejít na obsah

Jak uplácet lékaře? Dárky

zpět
19.10.2007

Hospodářské noviny mají k dispozici manuál jednoho z firemních dealerů, který podrobně radí, jaké "dárečky" u různých typů lékařů zabírají. Například doktorovi typu "dobrý přítel", s nímž se už dealer lépe zná, má nabízet rovnou peníze nebo DVD přehrávače...

Hospodářské noviny získaly manuál na korumpování doktorů

Farmaceutické firmy vědí, jak přimět lékaře k předepisování právě jejich léků. A to i za cenu úplatků. V celém farmaceutickém byznysu se přitom točí desítky miliard korun.

HN mají k dispozici manuál jednoho z firemních dealerů, který podrobně radí, jaké „dárečky“ u různých typů lékařů zabírají. Například doktorovi typu „dobrý přítel“, s nímž se už dealer lépe zná, má nabízet rovnou peníze nebo DVD přehrávače.

„Podle mých informací navštíví dealer denně i devět lékařů a chlubí se úspěšností až 90 procent,“ říká lékař Jan Hnízdil z Centra komplexní péče v Dobřichovicích, který HN manuál poskytl. Zdroj prozradit nechce.

„Před lety jsem to sám zažil. Začalo to pozváním na oběd, pak malým magnetofonem. Stále jsem si říkal „na mě si nepřijdou“. Najednou jsem ale s hrůzou zjistil, že píšu recepty jen na jeden lék, a to i lidem, kteří jej vůbec nepotřebují. Okamžitě jsem všechny kontakty ukončil,“ tvrdí Hnízdil, jenž pracoval šest let i v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Zbytečné předepisování léků může nejen vysávat peněženky pacientů nebo zdroje zdravotních pojišťoven, ale i poškozovat zdraví lidí.

Více se dočtete v Hospodářských novinách

Martin Mařík, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Jak uplácet lékaře? Dárky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jak uplácet lékaře? Dárky

Komentáře

dalších 24 komentářů
Bohumír Šimek Re:Re:Co na to ČLK? Pokladenský systém!  | 22. 10. 2007 12:44

Jen pokladenský systém může vyřešit tyto pro nás v současnosti neřešitelné problémy! Bez něho to politici nevyřeší!!!

Bohumír Šimek Re:Re:Uplácejte pacienty? Proč?  | 22. 10. 2007 12:41

Zvýšené náklady na léky doplácejí lékaři přes regulační mechanismy. Úplatky dealerů jsou pouhou kompenzací těchto pokut ve formě regulačních mechanismů! Kompenzací nedostatečnou!

Bohumír Šimek Re:Re:Re:Je to opravdu uplácení ?  | 22. 10. 2007 12:29

Není to uplácení! Je to náhrada za pokuty za dobrou práci formou regulačních mechanismů! Definitivní řešení je jedině v pokladenském systému financování ambulantní medicíny! Jiná cesta není!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné