Přejít na obsah

Jaké bude zdravotnictví 2017

zpět
7.11.2016
MUDr.Svatopluk Němeček, MBA, a Ing. Jiří Horecký, Ph.D., MBA, na konferenci Zdravotnictví 2017
zvětšitMUDr.Svatopluk Němeček, MBA, a Ing. Jiří Horecký, Ph.D., MBA, na konferenci Zdravotnictví 2017
Autor: Jana Schrammová, Mladá fronta, Medical Services

MUDr.Svatopluk Němeček, MBA, a Ing. Jiří Horecký, Ph.D., MBA, na… | Autor: Jana Schrammová, Mladá fronta, Medical Services

 

Palčivé problémy v systému zůstávají neřešené – nejen financování resortu, ale zejména nedostatek zdravotníků, jejich vzdělávání a platové ohodnocení. Shodla se na tom řada přednášejících na konferenci Zdravotnictví 2017, kterou pořádají Unie zaměstnavatelských svazů a divize Medical Services Mladé fronty.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček na konferenci Zdravotnictví 2017 uvedl, že nebere nedostatek zdravotníků v ČR na lehkou váhu a pro příští rok počítá s dalším navýšením tarifní složky platu, a to již potřetí v řadě. „Motivací pro zdravotníky je vedle zlepšení systému vzdělávání samozřejmě i platové ohodnocení. V tomto ohledu to není ve stadiu slibů, tato vláda navýšení realizovala opakovaně a ještě jednou jej provede k 1. 1. 2018, a to potřetí vždy o 10 %, tudíž celkem o 30 %. Jde o v minulosti nebývalé navýšení,“ uvedl ministr na konferenci.

Otázka vzdělání

Jak ministr dále připomněl, do třetího čtení ve sněmovně přichází zákon o č. 95/2004., „o postgraduálním vzdělávání lékařů“, který by měl podle něj celý systém vzdělávání lékařů zjednodušit. Novinkou je v tomto ohledu také spolupráce resortu zdravotnictví s ministryní školství mládeže a tělovýchovy Kateřinou Valachovou na společné podpoře absolventů lékařských fakult. „Naší snahou je navýšit počty absolventů o 25 %. Z informací jednotlivých fakult víme, že o studium je značný zájem a studentů je převis. Chceme tento fakt podpořit,“ řekl ministr.

Ke konci letošního roku předpokládá Svatopluk Němeček také ukončení projednávání zákona o vzdělávání sester, kde je pro novou „praktickou sestru“ navržen systém 4+1, tedy čtyři roky středoškolského a jeden rok vyššího odborného vzdělávání.

K podpoře vzdělávání zdravotníků se připojil také prezident Unie zaměstnavatelských svazů a Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký, který na konferenci oznámil zahájení kampaně pro studium na středních zdravotnických školách Studuj zdrávku. Ta by měla napomoci propagovat sesterskou profesi a do budoucna tak navýšit počet absolventů těchto škol. Jak prezident Horecký uvedl, ve zdravotnictví a sociálních službách je dlouhodobě silná poptávka po kvalitním zdravotnickém personálu. Aktivní a motivovaní lidé si vždy dokážou najít pracovní uplatnění podle svých představ. Oborů a specializací je nepřeberné množství a celé odvětví představuje jistotu a stabilitu.

Stabilita, či deficit?

Novinkou, která je na konferenci Zdravotnictví každoročně diskutována, je nedávno připravený úhradový mechanismus pro platbu za zdravotní péči pro příští rok. Tzv. úhradová vyhláška přinese v roce 2017 o dalších 13 miliard korun navíc oproti roku předešlému. Celkové příjmy systému veřejného zdravotního pojištění v roce 2017 ministerstvo odhaduje na 274,2 miliardy korun. „Úhradová vyhláška na rok 2017 je dalším krokem směrem k ekonomické stabilizaci zdravotnictví, což je pro mne dlouhodobou prioritou. Vyhláška finančně naplní vládní slib zvýšení platových tarifů zdravotnického personálu, vyšli jsme vstříc prakticky všem ostatním segmentům zdravotnictví,“ řekl ministr Němeček.

Jak ale na konferenci uvedl prezident Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) Ladislav Friedrich, pro rok 2017 bude podle něj vyhláška deficitní. „Kvůli vyhlášce bude v roce 2017 a zejména v červnu 2018 systém zdravotnictví deficitní. Očekávám, že v něm budou chybět 2 až 3 miliardy korun, navíc ještě více deficit prohloubí 500 milionů na předpokládané snížení doplatků na léky a náklady 700 milionů korun vzniklé v souvislosti s nově vznikajícím seznamem zdravotních výkonů,“ sdělil prezident SZP Friedrich, který se přimlouvá za úplné zrušení úhradové vyhlášky, jako nástroj řízení výdajů zdravotnického systému je podle něj nevhodná.

Stres, stárnutí a odchod

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula na konferenci zdůraznil, že zdravotníci jsou stále extrémně přetěžováni, nemají čas na rodinný život, objem jimi poskytované péče o druhé je na ně moc a proto odchází do jiných oblastí. Zároveň uvedl, že je pro otevření daňového systému a větší solidaritu systému i v jeho financování. „Nejhorším plátcem v solidárním systému je stát, je to velmi nedůstojný postoj. Otázku vyrovnání financování ze strany OSVČ, státu a zaměstnanců bude do budoucna nutné otevřít. Zároveň by bylo přínosné vrátit cenovou regulaci léků a zdravotnických prostředků do gesce ministerstva financí,“ domnívá se předseda Středula.

Situaci lékařů zhodnotil prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Jde o personální devastaci. Zajištění péče v přiměřeném čase a místě je v ČR možné pouze za soustavného porušování zákonů, zejména zákoníku práce. V březnu nemocnice hledaly tisíc lékařů. Pokud by dodržovaly zákony – zejména zákoník práce - byl by požadavek ještě mnohem vyšší. Ročně odchází 400 lékařů, kteří také navíc stárnou, a pro mladé muže není studium medicíny atraktivní. České lékaře nahrazuje 2557 cizinců ze Slovenska, Ukrajiny a Ruska,“ řekl prezident Kubek s tím, že čeští zaměstnanci jsou uměle udržováni v chudobě a nízké mzdy znamenají nízké odvody.

(klu)


Komentovat článek: Jaké bude zdravotnictví 2017

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jaké bude zdravotnictví 2017

Komentáře

další 4 komentáře
Eva Pokažený pohled proč jsme měli zdravotnictví kdy lékař byl -la nejvyšší "autorita"-nyní jen byznys  | 7. 11. 2016 16:11

Proč se tu ,ale stále vyčkává?!Ví vůbec ministerstvo a L.komora či další o co jde?Proč vůbec není důslednější koordinace všech výsledků,proč na samém počátku je liknavost.Proč se rozbil systém-přitom vidíme přeplněné kanceláře na něco -co by v konci nemělo být když to není jejich ,těch druhých atd.Každý jen pro své ego a čárku pro defakto stále plný bezedný "pytel"napojený na pojišťovnu a erár -pracuje- se ,jen pro peníze ne pro vylepšení obrazu zdravotnictví a výsledků zdravých pacientů v Česku .Proč sedáme na lep - pilulek nesmrtelnosti kdy většinou jen byznys jak vytáhnout z lidí peníze.Přebírání byznysu kdy už nejde ani o uzdravení.Komu důvěřovat -kdy- proč se musí nemocný i zdravý laik usilovat ,učit sám ,aby se vyléčil ? Neb lékař není,je jich spoře atd.

Vk Státem přehližené zdravotnictví  | 7. 11. 2016 12:52

Ministerstvo zdravotnictví neřídí (kromě pár nemocnic), zodpovědnost přehazuje na (zbytečné) zdravotní pojišťovny. Připouští klamání občanů uveřejňováním platů s přesčasy, které tvoří významnou část příjmů. Je to ale za práci navíc k pracovní době, za tím co u většiny pracujících jim k příjmům stačí jen normální pracovní doba. Hanebně jsou placeni učitelé LF, kteří si musí přivydělávat jinde. A k tomu ještě musí dělat vědu, výzkumy (občas zbytečné) a publikovat vědecké práce. Proč dobrý pedagog k dosažení pedagogických titulů musí být také vědcem? Lékaři i nelékaři jsou vzděláváni ve zbytečnostech (statistiky, jak vědecky pracovat) a mají stále méně a ještě méně kvalitní výuky pro praxi. Nesmyslem jsou diplomové (pavědecké) práce naprosto nepotřebné pro praxi, na nichž studenti stráví více času než na přípravu k závěrečným zkouškám. Totéž u lékařů. Shrnutí nesmyslů: každý zdravotník vědcem. A také každý druhý Čech vysokoškolákem. Pak chybějí řemeslnické profese a místa nevyžadující kvalifikaci. Ty budou dělat jako v Německu hlavně cizinci? Kteří? Migranti?

ola Socializmus  | 7. 11. 2016 11:32

ve zdravotnictví bude pokračovat dále, ačkoliv už všichni kolem se chovají tržně- kapitalisticky. Personální devastace se prohloubí, dále budou regulování - okrádání poskytovatelé zdravotní péče, regulace občana- voliče- pacienta nebude( bude před volbami). Budou požadavky dále jezdit v Mercedesu za peníze na Škodovku, přibydou soudní spory občanů s nemocnicemi, což prodraží výdajovou stránku, zvýší se komerční profesní pojištění. Nezavede se připojištění ani neziskové nemocnice. Takže čest práci vážení.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné