Přejít na obsah

Jako lékař pracoval v zahraničí. Výzvě Děkujeme, odcházíme nefandí

zpět
7.1.2011
chirurgové, operace, chirurgie
zvětšitchirurgové, operace, chirurgieZdroj: www.georgetownuniversityhospital.org

chirurgové, operace, chirurgie | Zdroj: www.georgetownuniversityhospital.org

 

Anesteziolog Lubomír Šmuk patří k lékařům, kteří si vyzkoušeli deset let pracovat v zahraničí. Odešel do rakouské nemocnice v devadesátých letech. Forma protestu českých doktorů s názvem Děkujeme, odcházíme se mu ale příliš nelíbí.

Původně chtěl přední český anesteziolog do zahraničí emigrovat.VOstravě ho dusil totalitní systém, nesvoboda, chtěl prostě volně dýchat a hlavně si přál dělat pořádnou medicínu za pořádné peníze.

„Byly v tom i finance, protože jsem ve svých sedmadvaceti letech bral okolo šestnácti set korun. S tímto platem se i na tehdejší dobu dalo těžko vyjít, natož si pořídit třeba byt. Chtěl jsem ale hlavně vyzkoušet něco zajímavějšího, naučit se jazyk, vadily mi v Česku otřesná vybavenost nemocnic, příšerný přístup k pacientům, který se podle mého táhne českým zdravotnictvím jako červená nit stále,“ vzpomíná Šmuk.

Jeho rozhodnutí ale uzrálo těsně přes sametovou revolucí. Proto jeho realizaci odložil. Ve chvíli, kdy se otevřely hranice, odešel legálně za prací do rakouského Lilienfeldu, který leží asi třicet kilometrů od známějšího města St. Pölten.

Práce za hranicemi

„Začal jsem pracovat v malé, perfektně vybavené nemocnici, která byla schopná poskytovat veškerou péči jak po stránce interní, chirurgické, tak i gynekologické. Čtyři roky jsem dělal za podprůměrný plat, který se na ten lehce nadprůměrný navýšil asi tak po čtyřech pěti letech. Ale byla tam stále cítit úcta k lékařskému stavu jako takovému. Ale nebyla to úcta jednostranná jako v Česku, nýbrž úcta vzájemná. Neříkám, že se u nás všichni zdravotníci chovají špatně, ten systém je špatný. Protože dělá z pacienta svoje příslušenství. Jak je možné, že stát si ode mě vezme peníze za povinné zdravotní pojištění, a pak ho rozděluje, jak ho napadne? Chybí u nás jednoznačně svoboda volby lékaře a možnost rozhodovat, co já s těmi svými penězi mám dělat,“ míní Šmuk.

Je přesvědčen o tom, že akce Děkujeme, odcházíme se „zvrtla“ v poukazování jenom na jednu stránku problému - peníze. „A to je špatně. Je nutné vyvinout tlak na změnu celého zdravotně-pojišťovacího systému tak, aby se pacient stal klientem. O tom se stále jen mluví, ale nic se pro to neudělalo,“ tvrdí Šmuk.


Klíčová slova

Autoři

Mirka Chlebounová, Regionální deník

Související články

4.1. Lékař: Místo Ústí zkusím Anglii Lékař: Místo Ústí zkusím Anglii
1 příspěvků
16.12. Odpočítávání Odpočítávání
7 příspěvků
13.12. Vyděrači Vyděrači
12 příspěvků
24.11. Lékaři nespokojeni, ale zatím neutíkají Lékaři nespokojeni, ale zatím neutíkají
1 příspěvků
15.11. Lékaři chtějí pryč Lékaři chtějí pryč
7 příspěvků

Komentovat článek: Jako lékař pracoval v zahraničí. Výzvě Děkujeme…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Jako lékař pracoval v zahraničí. Výzvě Děkujeme…

Komentáře

1 komentář
občan lékař vyjímka potvrzuje pravidlo!  | 10. 01. 2011 10:48

není co řešit, censura promodráků, se chytá každého případu, který bude proti většině! To je obvyklé, jen ti pisálkové pořád jsou svázání censurou svých chlebodárců, takže žádná demokracie, ale náhubkový zákon - tak začíná totalita modrý soudruhů! Bude občane hůře, protože doktůrci volili tuto stranu a ty ostatní v posledních volbách- tak si to od ní musí vypít do dna. A je možná, že žádná příští nápravua už nebude možná! Takto si naděllai do vlastních kalhot a jak z toho ven? Licitoali dost dlouho nepochopili, že nic dobrého nemohu čekat, jak už v minulosti si stěžovali doktůrci u Klause a dopadlo to fiaskem ale nic nepochopili. Tedy NC! OL

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné