Jako ředitel nemocnice bych spor vyřešil během hodiny

Titulní obrázek

Roman Šmucler, který má v Karlových Varech kliniku estetické medicíny, se vyjadřuje ke své účasti v kauze tamní nemocnice. Podle některých zpráv má Šmucler zájem přetáhnout odcházející primáře do své kliniky. On sám však takové úmysly popírá. „Já jsem byl minulý v pátek v Karlových Varech a snažil jsem se naopak situaci uklidnit a urovnat,“ říká Šmucler v rozhovoru pro Zdraví.Euro.cz…

Rozhovor Zdraví.Euro.cz

Roman Šmucler, ředitel společnosti Asklepion, která má v Karlových Varech kliniku estetické medicíny, se vyjadřuje ke své účasti v kauze karlovarské nemocnice.

Je pravda, že máte zájem o primáře z karlovarské nemocnice, kteří minulý týden rezignovali na své funkce? Nabízíte jim práci ve své klinice estetické medicíny v Karlových Varech?

Je to trochu složitější. Řada z těchto lékařů se mnou už stejně nějakým způsobem spolupracuje. Bylo by pro nás obchodně asi nejlepší, kdyby se nemocnice rozpadla a my bychom mohli lékaře získat do plného pracovního úvazku. Skutečnost je ale jiná. Já jsem byl minulý v pátek v Karlových Varech a snažil jsem se naopak situaci uklidnit a urovnat. Myslím si, že karlovarské zdravotnictví by mělo hlavně fungovat. Existuje určitě dost prostoru pro to, aby se lékaři dopoledne starali o pacienty Karlovarska a odpoledne o lázeňské pacienty.

Takže vy jste naopak lékaře přesvědčoval, aby v nemocnici zůstali?

Nepřesvědčoval. To by vypadalo, že bych chtěl, aby to vzdali. Já jsem se spíš snažil najít určitý konsensus mezi oběma stranami. Zdálo se mi totiž, že je konsensus dosažitelný, kdyby všechny strany opravdu chtěly. Všechno je jen o komunikaci. Jednotliví aktéři sporu se v některých případech znali jen přes média, osobně se nepotkali. S lékaři se obecně velmi málo o celé věci mluvilo. Takže v pátek ráno byla situace poněkud výbušná, ale večer se lékaři sešli s novým ředitelem a začali tu situaci diskutovat.

Vy jste tedy fungoval jako mediátor sporu mezi jednotlivými stranami?

Ano. Kdybych byl v pozici ředitele nemocnice, tak si myslím, že to v pohodě vyřeším během hodiny. Problém je řešitelný, lékaři chtějí, aby všechny nákupy do nemocnice se děly průhledným způsobem, s tím vyjádřil naprostý souhlas hejtman kraje, ředitel také.

Proč se v této věci vlastně angažujete? Jaký smysl to má z pohledu vašich obchodních zájmů v regionu?

To je přeci normální, že člověk chce, aby nemocnice fungovala. Já nerad přihlížím tomu, když lékaři přestanou dělat medicínu kvůli podobně nešťastným okolnostem. Znám případy, kdy takovéhle případy končí tím, že primář s mnoha atestacemi skončí někde jako obvodní lékař.

Takže jste v této věci takový filantrop…

I z pohledu byznysu má moje aktivita smysl. Pro mně je určitě výhodnější, když bude situace v karlovarském zdravotnictví stabilizovaná. Je určitě z dlouhodobého pohledu lepší, když lékaři zůstanou v tamní nemocnici, než kdyby se tým rozpadl a někteří lékaři se rozprchli do zahraničí nebo jinam a v oblasti by zůstalo jen minimum kvalitních lékařů. Já nemám s karlovarskou nemocnicí nic společného. Chtěli jsme v řadě věcí spolupracovat, ale spolupracujeme vlastně méně než by to šlo.

Která ze stran vás tedy k této „mediační“ aktivitě vyzvala?

Oslovili mě lékaři i hejtman kraje. Obě strany mě pozvaly, abych si s nimi popovídal, protože měly pocit, že bych jim mohl pomoci zprostředkovat diskusi, což se mi, myslím, podařilo.

Není tedy pravda to, co psaly noviny, že lanaříte doktory z nemocnice do své kliniky?

Já jsem řekl, že kdyby mělo být tolik kvalitních lékařů bez místa, tak jsem ochoten si s nimi o nových místech povídat. Ale ta obrácená představa, že já jsem tam byl nabízet někomu místo a přesvědčoval je, aby z nemocnice odešli, to je absurdní. Je to přesně obráceně.

Z toho, co říkáte, vypadá, že odcházející primáři ještě mohou vzít svou rezignaci zpět?

Ne všichni zatím podali výpověď. Zůstávají dále lékaři nemocnice. Oni pouze rezignovali na své funkce, což znamená, že v této chvíli nejsou primáři a že může nyní někdo najmenovat primáře nové. Na některých odděleních není náhrady, jinde to bude jednoduší.

Lékaři obviňují hejtmanství přinejmenším z velké pasivity vůči celému sporu. Jak se hejtman během jednání jevil vám?

Transformace této nemocnice nezačala šťastně a její protagonisté byli odvoláni. Hejtman přiznává, že chtěl, aby změna proběhla co nejlépe, ale prostě to nevyšlo. Když jsem s ním mluvil, tak na mě působil jako člověk, který ví, o čem je řeč. Říká, že pokud mají lékaři pocit, že se v nemocnici kradlo, měli by podat trestní oznámení. Hejtman s tím naprosto souhlasí a nepůsobí jako člověk, který by měl z toho strach.

Řekl jste před chvílí, že kdybyste byl v pozici ředitele nemocnice tak byste spor vyřešil během hodiny. Nesměřuje tedy vaše angažování ve sporu k tomu, abyste se v budoucnu mohl stát ředitelem karlovarské nemocnice?

To mě ani nenapadlo. Vzhledem k mému podnikání v Karlových Varech by to asi byl i konflikt zájmů. Nechci žádné pozice, ale pomůžu rád. Třeba ekonomická situace nemocnice je určitě řešitelná a od toho se odvinou další kroky.

Pokud by vám tuto funkci někdo nabídl, měl byste o ni zájem?

Vzhledem k tomu všemu, co mám na starosti by nebylo seriózní, abych na něco takového myslel a já už několik set zdravotnických zaměstnanců mám a vím, co to obnáší.

Iva Bezděková, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!