Jaký byl rok 2005 v českém zdravotnictví a medicíně?

Jaký byl rok 2005? Co považujete za nejlepší a nejhorší událost v českém zdravotnictví a medicíně? Jaký počin českých či světových lékařů byl podle vás největším přínosem uplynulého roku? Názory čtenářů čtěte v článku…

Jaký byl rok 2005? Co považujete za nejlepší a nejhorší událost v českém zdravotnictví a medicíně?

Jaký počin českých či světových lékařů byl podle vás největším přínosem uplynulého roku?

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Marta Kočová, PharmDr.

Stejný jako již několik let. Nedošlo zde ke slibované reformě zdravotnictví, na kterou stále čekáme, ale máme zase nového ministra, který se nezajímá o stav zdravotnictví, ale o politické skandály a hlavně zestátnění zdravotnictví. Zasáhla nás panika ptačí chřipky, při které jsme si zahráli na VyVolené. Proto mám obdiv k lidem ve zdravotnictví, kteří si nehrají na politiky a provádí náročné operace např.nedávná operace srdce novorozeněte a mnoho dalších, což patří k nejlepším počinům v roce.

 

Mgr. Leona Štěpková

Přesto že MUDr. Rath obsadil fukci ministra až na konci roku, bylo jeho jmenování tím nejhorším co nás letos potkalo. Vždy jsem si říkala, že hůř už snad být nemůže, ale mýlila jsem se. Teď vím, že s ministrem Rathem nám bezpečně hůř bude, takže na rok 2005 budeme ještě rádi vzpomínat.

 

MUDr. František Hegar

Víte, ono se těžko říká, co bylo nejlepší nebo nejhorší ve zdravotnictví, když celý rok stál za h….. A ještě hůř se o tom přemýšlí, když následující bude stát za dvě.

 

MUDr. Milan Staněk

Nejhorší jsou zdravotnické experimenty vlády soc. dem. Nejobdivuhodnější je, že to české zdravotnictví ještě přežilo a vydrželo.

 

MUDr.Tomáš Rozsíval

Myslím si naopak, že rozbití byrokratického klanu na MZ ČR a razantní dosednutí kolegy Ratha na křeslo posledního totalitního ministra Prokopce, byl ten nejúčinnější čin pro zdravotnictví v roce 2005. Doufám, že tu pražskou , ale nejen pražskou mafii, rozmetá za pomoci lidí, kteří to znají odspodu a nikoliv těch rektoskopů, kteří se drží nahoře za každého režimu. Velice mne bude zajímat dopad nové Vyhlášky z částky 171 Sbírky zákonů, a sice Seznam výkonů a bodové hodnoty, která začíná platit 1.1.2006 a kterou Rath podepsal už ve funkci ministra. Nikdo ji ještě neviděl. Má být oficiálně rozeslána 22.12.2005. Zde má být totiž cena práce navýšena lékařům a zdravotnickým pracovníkům ze 135 Kč /h, na 465/h – rozumí se zřejmě v průměru.

 

dr.Urbánková

Letošní rok: katastrofa. Nejlepší není nic. Nejhoršínový ministr. Jinak pokračuje trend předchozích 7 letokrádání a ožebračování lékařů, kteří nejsou zaměstnanci, ale mají smlouvy s pojišťovnami. Zatímco se od příštího roku zvyšuje životní minimum, důchody, přídavky na děti, porodné, pastelkovné, platy státních zaměstnanců, poslanců, vlády, soudců, ceny eletřiny, plynu ,vody, plateb zdravotního i sociálního pojištění, jediná cena práce soukromých lékařů zůstává již léta stejná (když pominu směšný 1 haléř), to znamená reálný příjem rapidně horší.

 

Radek Kolačný

Jaký byl rok 2005 v českém zdravotnictví? Pro mne:

1. Neuvěřitelné „kocourkovství“ dřívějšího osazenstva Ministerstva

zdravotnictví.

2. Zpožďování plateb ze strany VZP až o 2 měsíce.

3. Stávka, naděje a zklamání.

4. Rozčarování z penalizace za moji péči v domově důchodců od ZP MV ČR za III. čtvrtletí ve výši téměř 35 tisíc Kč!

5. Hluboká deprese z toho, že od 1.1.2006 mi může být vypočítána

penalizace v řádu statisíců Kč aniž bych byl schopen kompetentním osobám

vysvětlit, že péče o polymorbidní seniory je velmi nákladnou záležitostí a

neměl bych být tedy porovnáván s průměry získanými z činností běžných

ordinací.

5. Už zase platí, že černá může být nejen černá, ale i zelená, modrá,

červená a bílá… jen se to musí umět patřičně vysvětlit, vždyť volby jsou

za dveřmi.

6. Pánbůh s Vámi i s námi!

 

Jiří Wicherek

Ad Dr. Urbankova

Mila kolegyne, predchozi prispevek kolegy Rozsivala je, na rozdil od Vaseho, napsan se znalosti faktu. Muzete mi (nam) sdelit, v cem, konkretne, uz stacil byt pro Vas (nas) novy ministr nejhorsi? Co jste ochotna pro zlepseni sve situace udelat? Jste schopna, ochotna alespon vypovedet smlouvu se ZP (VZP najme), ktere Vas (nas) ozebracuji a okradaji?

 

Kohl Ivan

Rok 2005 se mi jeví jako docela pozitivní. Přes politické mlžení přece jen začínají i ve zdravotnictví věci dostávat jasnější obrysy. Reformy jsme se sice nedočkali,ale snad politické strany předloží před volbami občanům k rozhodnutí jasné koncepce a plány.A my pak rozhodneme.A třeba bude na Moravě i pobočka Mayo Clinic.

 

dr. ing. King

Domnívám se, že „nejlepší“ roky zdravotnictví lze teprve očekávat, a to ak ve vazbě na očekávanou redukci státem (pojišťovnami) financovaných uřízení, tak v souvislosti s redukcí zdravotnického personálu.

Pokud tento stav (nezaměstnanosti zdravotníků)nastane bude dáno STOP ožadavkům na každoroční zvyšování mezd, resp. bude dán pokyn k hledání

uplatnění v jiných oborech či zahraničí.

 

MUDr. Urbánková

Ad dr.Wicherek. Vážený pane kolego! Konkrétně mi vadí arogance až pavlačového typu, která jak se zdá, stejně nevede k cíli, t.j. zlepšení situace VŠECH zdravotnických pracovníků (protože zaměstnancům bylo a je stále přidáváno i za předchozích ministrů). A dále naprostá rezignace na morálku a etiku. Strašně ráda bych se mýlila, ale mé poslední zprávy jsou zhruba takové,

že navýšení plateb pojišťovny ambulantnímu lékaři by mělo stoupnout zhruba o 3% za stejný objem práce, t.j., jestliže nyní dostával 50000 Kč, od ledna by to mělo být o 1500 Kč více, t.j. 51500. Protože se ale zvýší cena elektřiny, plynu, vody, nájmu, pojištění zdravotního a sociálního, atd., atd., atd…. i když zdrav.sestře neb asistence nepřidá ani haléř, jeho osobní příjem se o několik tisíc SNÍŽÍ. Možná mám i špatné informace, rozhodně jsem se nic nedozvěděla na ČLK, ani na pojišťovně, kde shodně tvrdí, že nic neví. Moje informace je z Ministerstva zdravotnictví. Takže asi zase podvod. Logicky by se zdálo, že když se cena práce navýší o 100%, měla by platba stoupnout minimálně o 50%, protože cena práce by měla být nejpodstatnějším prvkem při kalkulaci hodnoty daného výkonu (zvláště u takových kolegů, kteří nepotřebují ke své práci drahé přístrojové vybavení.)

K Vašemu dalšímu bodujistě byl žert, že byste se mohl domnívat, že vypovězení smlouvy pojišťovně mé osobytedy 1 lékaře z tisíců by mohlo nějak ovlivnit chod našeho zdravotnictví. Mimochodem pojišťovna opět udělá jen to, co se jí nařídí.

 

Vlastimil Tuháček

Asi bych to zhodnotil takto. Na začátku roku 2005 stálo naše zdravotnictví na samém okraji hluboké propasti.Ale musíme si přiznat,že v průběhu roku udělalo veliký krok vpřed. Snad se následující události nebudou dělit na ty zlé a na ty ještě horší, a proto se špetkou optimismu/ale lékárnicky odměřenou a definovanou / do dalšího roku. Se slovy jednoho klasika si budu přát, aby to lepší příští bylo příště lepší.

 

dr.Chrást

Letošní rok nebyl špatný, doufám, že příští bude ještě lepší. Plně podporuji kroky nového ministra, dr.Ratha!

 

MUDr. Martin Foldyna

Z mého hlediska rozhodně nebyl rok 2005 horší nežli předchozí, spíše naopak. Což je asi dáno tím, že v posici lékaře ve státních službách se už asi těžko můžeme mít hůře, než jsme se měli. Nicméně trend ke zlepšování podmínek lékařů ve státních resp. nesoukromých zdravotnických zařízeních (tedy zaměstnanců) je tady už delší dobu). Domnívám se, že stížnosti mnoha soukromých lékařů pramení z velké části z toho, že dosáhli již mnohem dříve daleko lepší ekonomické úrovně a nyní protestují proti všemu, co by mohlo jejich dosaženou úroveň ohrozit. Za nejlepší událost roku považuji to, že ministrem byl jmenován člověk, který měl odvahu nekompromisně požadovat navýšení ceny práce lékařů. To snad

nemůže kritisovat nikdo ani z těch nejhalasnějších kritiků dr.Ratha. Co se týče snahy o změnu ve vedení VZP: je zde skutečně někdo, kdo by považoval dosavadní řízení největší pojištovny v zemi za dobré, účelné a efektivní? To snad také nikdo nemůže myslet vážně. Co se týče přeměny nemocni na neziskové organisace, u nemocnic v majetku státu, kraje nebo obce to rozhodně nemůže být problém, u soukromých nemocnic by to problém byl a myslím si, že soukromá zdravotnická zařízení by existovat měla. Ale konkrétní podobu řešení zatím nikdo nepředložil, takže všechny úvahy trochu předbíhají. Takže závěr: nejlepší je, že ministr zdravotnictví požaduje navýšení ceny práce lékařů. A jestli s tím někdo nesouhlasí, nechť zahodí diplom. A věnuje se politické kariéře.

 

MIloslav Novák

Nejsem lékař,ale nejsem také občan,žijící mimo ČR a tak mohu také ledacos posoudit. Že jsou výroky pana doktora Ratha nevybíravé, je pravda, že má

jistě hodně másla na hlavě bude také pravda, ale je dobře, že do toho konečně někdo řízl.Vždyť od dob ministra Stránského po Emerovou nikdo nic neudělal a MZ i MF a parlament nečinně přihlíželi růstu dluhů VZP. Elektronické knížky také nejsou

v současné době funkční a paradoxem je, že lékař může, ale také nemusí do nich zapisovat. A projekt stál VZP 370 milionů. VZP to vůbec nemělo financovat, protože péče o zdraví lidí přísluší státu, takže by el.zdravotní knížky měly být pro všechny občany ČR a mělo by to financovat MZ,ale chce to trochu rozumu a ne že si na tom někdo „namastí kapsu“. Ale to by bylo na delší příspěvek. Mám o tom více informací,s panem doktorem Ouzkým vedu na toto téma debatu. A na závěr ještě jednu věc. Lékaři i lékárníci by chtěli zvyšovat platy, které by na rozdíl od

poslanců,senátorů a soudců byly jistě na místě, ale musejí si uvědomit, že pokladny jim plní občané, kteří také nemají Evropské platy.

 

dr. Sinuhet

Dr. Foldynovi: realizace papírového zvýšení ceny práce lékaře v „bodníku“ se dožijeme kdy?? Zatím to bude mít dost špatný dopad: limitace úhrad na 103% min. období a zvýšení ceny prevent. prohlídek způsobí, že jich uděláme méně. Navíc totéž postihne nemocnice i ambul. specialisty, kteří své břemeno budou přesouvat na PRL (jako se to děje s předoper. vyšetřením), kteří to v kontaktu s pacienty totálně odnesou. Toto nikdy pacienti nemohou pochopit ani tomu uvěřit. Doporučuji Vám, abyste svůj závěr (cituji: Takže závěr: nejlepší je, že ministr zdravotnictví požaduje navýšení ceny práce lékařů. A jestli s tím někdo nesouhlasí, nechť zahodí diplom. A věnuje se politické kariéře.) poopravil nebo vrátil školné.

 

MUDr.Richard Irgl

Doplňuji MUDr. Milana Staňka .. a je hlavně s podivem, že jsme to vydrželi my, za

tu svatou trpělivost (nebo blbost) půjdeme všichni přímo do nebe…

 

Pospíšil Jan MUDr, PK Místek

Za rok 2005 plný napětí a frustrace jsem provedl celkem cca 21000 šetření, natiskl na 4 tiskárnách celkem cca 130 000 tisků recepty, PN, důchody, lístky

na peníze, pojistky, zprávy zaměstnavatelům,soudům atd. Skutečně nemocných

bylo asi 10%. Za to jsem dostal pokutu od zdravotní pojišťovny 14000 za překročené náklady. Při pokusu o snížení nákladů jsem byl telefonicky upozorněn pojišťovnou, že regulace neslouží k omezení preskripce a ať příště napíšu odvolání. Abych se rozptýlil a vyhrabal se z frustrace,začal jsem pravidelně o

sobotách a nedělích podnikat výlety do lázní a nemocnic v republice, abych se na vlastní oči přesvědčil, co se vlastně ve zdravotnictví děje. Bylo to moc milé!

Pár nemocných jsem skutečně viděl, ale málo.V luhačovicíh za plného slunce v poledne na promenádě jsem se díval, jak pacienti inhalují výfuky 4 dálkových zaparkovaných autobusů, které nevypli motory./slovenská dopravní společnost/

V Karlově studánce na hlavní promenádě je takový provoz, že nejde jednoduše přejít cestu, o smradu nemluvě.Atd, atd,léčit si takhle někde něco za vlastní peníze bych určitě nechtěl. Ještě veselejší je pohled na kouřící kardiaky v Teplicích nad Bečvou u 3tího nebo 5tého piva. Po večerech a nocích jsem pak proseděl u zdravotnických diskusí na internetu a měl pak děsivé sny. Ale strávil jsem tak celý rok vlastně v pohodě a akci a získal trochu přehled o předstírané nemoci a předstíraném léčení i o předstíraném placení. Změny na ministerstvu a v organisaci zdravotnictví budou pokračovat a měli bychom si na to zvyknout-

takové to už bude pořád. Přeji všem i sobě takovýto rok i příští, jenom bych se přimlouval díky internetu za nejakou větší a trvalou internetovou diskusi nebo chtete li „konsilium“-např. stránka nářky, stránka úspěchy, stránka“ poraďte „odborně atd,to by dneska bylo velmi užitečné-propojit včechny lékaře po internetu, když už se nemohou domluvit jinde. V podstatě trochu anonymní diskuse je daleko obsažnější a přínosnější. Co se mi nepodařilo už několik let,stále nechápu skutečný účel a smysl ČLK.Velmi jsem se zklamal. SPL předvedlo za rok 2005 viditelnou práci na daleko vyšší úrovni.Komu a za co platím příspěvky

člk mi opravdu není jasné. Přeji všem hodně optimismu a dobré vůle do nového

roku 2006. A ještě obdiv paní redaktorkámZdraví.Euro.cz-máte opravdu přehled !

DR Pospíšil Jan ,PK Místek, kdysi důl Paskov,

v r 1978 Dukla Praha-zdravím Holmese !

 

Jan Zvelebil

Rok byl pracovní, moc se toho nezměnilo. Ale co nás čeká?

1) Soukromé lékaře:

Asi nic dobrého. Zestátňování, více byrokracie, více regulace. Likvidace

soukromého podnikání ve zdravotnictví.

2) státní lékaře: mizerný plat za mizernou práci.

3) Pacienty: levná či zadarmo péče, ale nepříliš kvalitni -pořádníky,

prodloužení čekacích lhůt, korupce.

4) zdravnotnické firmy, dodavatelské, ještě větší neprůhlednoust ve

výběrových řízeních.

Jediná šance, je lidé z „Rudé planety“ nevyhrajou volby a že přestanou rozvracet kapitalismus.

JAKÉ KNIHY MŮŽETE ZÍSKAT:

Trendy soudobé diabetologie – Galen

Trendy soudobé oftalmologie – Galen

Zlomeniny patní kosti – Galen

Česká zdravotní politika a její východiska – Galen

Základy toxikologie – Galen

Neurourologie – Galen

Skupinová psychoterapie v praxi – Galen

Úzkostný pacient – Galen

Geriatrie pro praxi – Galen

Krásná setkání – Galen

Benigní hyperplazie prostaty –Maxdorf

Vředová choroba – Maxdorf

Všeobecné praktické lékařství – Galen

Základy klinické endokrinologie – Maxdorf

Dětská chirurgie – Galen

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz
Ohodnoťte tento článek!