Jan Černý končí v čele brněnského kardiocentra

Titulní obrázek

Pracoviště, které se pod střechou Fakultní nemocnici u svaté Anny specializuje na kardiologické operace a transplantace, Černý vedl 23 let. Odchází kvůli věku, je mu 66 let. Operovat pacienty však bude dál. Nyní se hodlá více věnovat výuce a mladším kolegům…

Profesor Jan Černý skončí v čele brněnského Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH). Nahradí ho olomoucký kardiochirurg Petr Němec.

Pracoviště, které se pod střechou Fakultní nemocnici u svaté Anny specializuje na kardiologické operace a transplantace, Černý vedl 23 let. Odchází kvůli věku, je mu 66 let. Operovat pacienty však bude dál, řekl ČTK.

„Operuji denně a zcela jistě to dělám dobře, jinak bych skončil,“ podotkl Černý. Nyní se hodlá více věnovat výuce a mladším kolegům, které chce vést k vědecké a výzkumé práci.

Němce uvede ministr zdravotnictví Tomáš Julínek do funkce v pondělí. Černý o nástupci hovoří jako o svém žákovi, který s ním přišel na brněnskou kardiochirurgii v roce 1984 a v roce 2002 odtud odešel do Olomouce. „Na zelené louce tam založil novou kadiochirurgickou kliniku a vedl si tam úspěšně,“ řekl Černý.

CKTCH patří vedle pražského IKEM k nejprestižnějším pracovištím svého druhu v zemi. Jan Černý se stal jeho přednostou v roce 1984. Pracoviště za tu dobu několikrát změnilo název a z původního oddělení, které bylo součástí nemocnice U svaté Anny, se v roce 1991 vyčlenilo jako samostatné centrum podřízené ministerstvu zdravotnictví.

Černý je známý jako excelentní kardiochirurg a také jako kritik záměru zbudovat v Brně Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC).

Vědecké pracoviště za asi dvě miliardy korun by mělo fungovat v areálu svatoanenské nemocnice a na výzkumu by tam měli spolupracovat moravští odborníci s experti prestižní americké Mayo Clinic. Černý projekt kritizoval jako příliš megalomanský.

Černý patří také mezi osobnosti, které se střetly s předcházejícím ministrem zdravotnictví Davidem Rathem (ČSSD. Politik ho loni v lednu odvolal z funkce ředitele kardiocentra.

Černý tehdy řekl, že to bylo v reakci na jeho kritiku projektu ICRC. Rath to odmítal s tím, že Černý dovršil 65 let a podobný postup je v takovém případě standardní.

Černý se na post ředitele kardiocentra o několik měsíců později vrátil. Rathovo rozhodnutí změnil krátce po svém nástupu do funkce současný ministr Tomáš Julínek.

ČTK

Jan Černý končí v čele brněnského kardiocentra
Ohodnoťte tento článek!