Jan Ferenc se stal krizovým manažerem třebíčské nemocnice

dokumenty, jednání, management, pero, podpis, smlouva

Jan Ferenc se stal krizovým manažerem třebíčské nemocnice. Do funkce ho jmenovali krajští radní. Ferenc zařízení povede do jmenování nového ředitele, který vzejde z výběrového řízení. ČTK to oznámila mluvčí kraje Eva Neuwirthová.

Bývalého ředitele Leoše Dostála rada kraje odvolala z funkce koncem dubna. Ředitel podle radních nebyl schopen vyřešit zhoršené hospodaření nemocnice, které loni skončilo se čtrnáctimilionovou ztrátou.

Ferenc, jenž se ujme funkce 14. května, dlouhodobě působí jako manažer v oblasti zdravotnictví. Stál v čele několika zdravotnických zařízení, má zkušenosti například s vedením krajské nemocnice v Třinci či nemocnice v Karlových Varech. Naposledy zastával funkci ředitele nemocnice v Havířově.

„Od krizového manažera očekáváme řešení stávající nepříznivé ekonomické situace v třebíčské nemocnici, zejména zlepšení cash flow, optimalizaci nákladových toků a stabilizaci personálního obsazení v nemocnici,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (za ČSSD).

Podle statistik hospodařila nemocnice v Třebíči loni s více než čtrnáctimilionovou ztrátou, zatímco hospodaření čtyř zbývajících nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina v roce 2012 skončilo s mírným přebytkem. Dostál tvrdí, že loňské hospodaření v nemocnicích v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Novém Městě na Moravě i v Třebíči dopadlo zhruba stejně. Nemocnice v Třebíči však podle něj jako jediná neměla dostatečné rezervní fondy a nemohla z nich ztráty pokrýt.

Kraj nařídil v třebíčské nemocnici několik kontrol. Jejich výsledky by mohly být známy do konce května. Podle Běhounka odhalují kontroly chyby v účtování v předchozích letech, nemocnice má také výrazné problémy se lhůtami splatnosti. „Zatímco ostatní nemocnice kumulovanou ztrátu z předchozích deseti let postupně snižovaly, nemocnice v Třebíči se soustavně propadá. Nyní už má kumulovanou ztrátu ve výši 82 milionů korun,“ řekl už dříve Běhounek.

Ohodnoťte tento článek!