Janeček lhal, chceme omluvu, říká ministerstvo

Titulní obrázek

Stačila jedna amputovaná ruka, a mezi brněnskými lékaři a ministerstvem zdravotnictví to opět vře. Bývalý ředitel Úrazové nemocnice v Brně Miloš Janeček v pondělí totiž upozornil na to, že záchranáři převáželi pacienta z Liberce do Brna dvě hodiny. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že si vymýšlí jen proto, aby na sebe upozornil před volbami…

Janeček totiž kandiduje za sociální demokraty na senátora. „Doporučujeme mu, aby se omluvil, “ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Případ se stal v sobotu.

Pavel Spratek z Liberce řezal na okružní pile dřevo a při tom si nešťastnou náhodou uřízl předloktí. Liberečtí záchranáři ho chtěli nejprve odvézt do Prahy a následně do Českých Budějovic. Ani jedno trauma centrum ale muže nemohlo v tu chvíli přijmout, a tak skončil až na druhém konci republiky v Úrazové nemocnici v Brně.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta Janeček o případu informoval novináře na tiskové konferenci své strany. „Politizoval to a novinářům neřekl pravdu. Právě proto bychom uvítali, kdyby se omluvil, “ objasnil Cikrt. Janeček se ale brání. „Údaje o délce trvání transportu z Liberce do Brna se zraněným mužem jsem získal od svých kolegů. Neměl jsem a nemám důvod si vymýšlet cokoliv, co má souvislost se záchranou lidského života, “ vzkázal včera Janeček.

Omlouvat se ministerstvu nehodlá. Mluvčí liberecké záchranné služby Kristýna Fejfarová z dokumentace záchranářů zjistila, že let trval devětačtyřicet minut. „Nevím, kde Janeček získal údaj o dvouhodinovém zásahu, “ řekla. Jestli mohla muži uškodit dlouhá cesta vrtulníkem, to zatím Svoboda nedokáže odhadnout. Spratkovi se zatím daří dobře. „Rána se hojí, uvidíme, jak to bude vypadat v dalších týdnech, “ řekl ředitel úrazovky Petr Svoboda. „Obecně platí, že čím déle se ruka škrtí, tím je pak hojení horší. Na druhou stranu z dokumentace nejde poznat, jestli záchranáři během letu pacientovi škrcení povolovali, “ dodal Svoboda. O tom, že by cesta trvala dvě hodiny, pochybuje. „Mám jiné informace než Miloš Janeček. Budu chtít, aby mi to vysvětlil, “ dodal Svoboda.

Podobné případy se ale podle Janečka mohou v budoucnu opakovat. A to především kvůli reformě ministerstva zdravotnictví, která má počet trauma center snížit ze čtrnácti na jedenáct. A to i v Brně, kde přestane do konce roku fungovat Úrazová nemocnice. „Zhorší se tím akutní péče, “ míní Janeček. Ministerstvo nesouhlasí. „To, že bude trauma center méně, neznamená, že ošetří méně lidí. Odborníci a péče se koncentruje. Například v Brně se takovým odborným centrem stane Fakultní nemocnice v Bohunicích, “ řekl Cikrt.

Nela Maťašeje, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!