Přejít na obsah

Janeček: Nová spinální jednotka v Brně není nezbytná

zpět
31.3.2009

Plánovanou investici zhruba 250 miliónů korun do spinální jednotky (specializované pracoviště na léčení úrazů páteře a míchy - pozn. red.) v novém traumacentru Fakultní nemocnice Brno označil v pondělí senátor Miloš Janeček (ČSSD) za zbytnou...

Důvod budování tohoto specializovaného pracoviště není podle něj podložen žádným korektním materiálem či studií. Připomněl, že Úrazová nemocnice Brno, jejímž byl ředitelem, disponuje vybavenou spinální jednotkou dokonale vybavenou přístroji i lékaři a zdravotnickým personálem.

Zdůraznil, že by bylo možné pacienty po operacích v bohunickém traumacentru doléčovat v úrazové nemocnici, což je běžná praxe.

Janeček dává tuto věc do souvislosti s dalšími snahami o likvidaci úrazovky, která začala předloňským oznámením tehdejšího šéfa resortu a nynějšího senátora Tomáše Julínka (ODS). Janeček v této souvislosti připomněl, že se připravuje, formou smluv se zdravotními pojišťovnami, odebrat úrazovce 300 operací endoprotéz za rok.

„Vypadá to, že někdo chce pomoci oběma fakultním nemocnicím v Brně na úkor úrazovky. Jenže by se tak prodloužily čekací doby na operace tohoto druhu,“ tvrdí Janeček.

Podobně by měla tato nemocnice přijít o 30 lůžek na aseptickém oddělení, upozornil. Dává tyto věci do souvislosti s tím, že úrazovka nyní musí platit za roční pronájem 24 miliónů korun Fakultní nemocnici Brno, kam byla ještě v době Julínkova ministrování formálně převedena většina přístrojů úrazovky.

Pozbyla také status traumacentra. Vše nyní záleží na výsledcích jednání města Brna jako provozovatele s pojišťovnami, případně s ministerstvem zdravotnictví. Úrazovka funguje s vysokou obložností kolem 90 procent.

Jan Trojan, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Janeček: Nová spinální jednotka v Brně není…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Janeček: Nová spinální jednotka v Brně není…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Bufo Bufo. Re:Bludy?  | 31. 03. 2009 21:48

Podotýkám, že slovo idio.t / dle filtru ANANAS/, je klinická jednotka, je to diagnosa. Který vů..l z toho zase udělal sprosté slovo ?

Bufo Bufo. Bludy?  | 31. 03. 2009 21:46

Co to je za blba socialistického, který tady operuje pojmy obložnosti ? Není přece nic jednoduššího, než přečíst si dlouhodobé statistiky stavů indikovaných pro spinální jednotku a z těchto údajů udělat prognosu, jak to bude při očekávaném růstu dopravních zranění vypadat za 10-15 let ? Je to stejná zákonitost, jako že za 10-15 let tady bude asi o 20% více starých lidí nad 65 let, kteří budou potřebovat výměnu některého kloubu. Podle toho se dá s velkou přesností předpovědět, co asi bude zapotřebí v té době míti zajištěno. Já naprosto nechápu, kteří ANANAS dnes dělají plánování "obložnosti" a k čemu jim ta obložnost slouží ? K obhájení vlastní nepostradatelnosti, jako tomu byli zvyklí za komančů ? Potom se tedy můžeme na vše vykašlat a nechat to přírodě. To chcete ? Podívejte se dnes na ty LDN a hospice!!! Ty pozůstatky komunistického plánování. Tomu říkáte kvalitní zdravotní péče ? Lékaře nemáte, sestry nemáte, máte plesnivé baráky a plánujete Mayo kliniku. Roboti za nikoho tu práci neudělají, ale lidí si nevážíte. Dobrá, takže skončíte v pekle...

VK Re:Bludy  | 31. 03. 2009 19:33

Spíš bych se zeptal, z jakého důvodu řadě lidí Úrazovka tolik leží v žaludku.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné