Přejít na obsah

Jasnozřivá prádelna, vyhrává tendry i soudy

zpět
22.3.2011
soud, spravedlnost, zákony
zvětšitsoud, spravedlnost, zákonyZdroj: www.enjoyfrance.com

soud, spravedlnost, zákony | Zdroj: www.enjoyfrance.com

 

Zakázka vinohradské fakultní nemocnice postavila brněnskou prádelnu Prakom zpět na nohy. Firma sice do té doby mohla spoléhat na dobré politické kontakty jednoho ze spolumajitelů - bývalého šéfa jihomoravské ODS Milana Venclíka. Do černých čísel ji však vrátil až kontrakt s pražskou nemocnicí.

Ve firemních dokumentech se to píše černé na bílém: zatímco v roce 2005 skončilo hospodaření společnosti Prakom s pětimilionovou ztrátou, následující rok - poté, co byla podepsána smlouva s vinohradskou nemocnicí - vykázala společnost zisk. A dobrá léta tím neskončila. Naopak. „Zisk činí 2,8 milionu korun a bude sloužit k úhradě kumulované ztráty z minulých období, jejíž celková výše činí 13,8 milionu korun,“ stojí ve výroční zprávě z roku 2007.

Jak je možné vyčíst z oficiálních dokumentů, Prakom se na vinohradskou zakázku pečlivě připravoval: už v roce 2005 si prádelna pořídila nové nákladní auto. „V souvislosti s očekávaným rozšířením služeb pro Fakultní nemocnici Královské Vinohrady pořídila společnost nový automobil na leasing v hodnotě 1,2 milionu korun,“ píše se v dokumentu firmy. Jen k připomenutí: tendr získala společnost definitivně až v následujícím roce, tedy v roce 2006.

Ještě před zakázkou z pražských Vinohrad získávala prádelna zakázky z jihomoravských nemocnic, například v Ivančicích či Břeclavi. V té době mohl Prakom Brno využívat politických známostí Milana Venclíka, jenž v minulosti čelil opakovaným - avšak neprokázaným - nařčením, že vybírá provize z veřejných zakázek. Venclík sice akcie firmy Prakom prodal jiné vlivné firmě z branže, společnosti Chrištof, a to již na podzim roku 2003. Podle majetkových přiznání však ještě v roce 2008 inkasoval za akcie peníze, toho roku konkrétně splátku 739 tisíc korun.

Dobrý odhad se společnost vyplatil ještě jednou, to když vedla soudní přetahovanou s městem Brno o pozemky za miliony korun. Ve výroční zprávě za rok 2005 stojí: „Lze velice reálně předpokládat, že mimosoudní vyrovnání bude pro společnost výhodné.“ Předpoklad managementu, podobně jako s nákladním autem pro vinohradskou zakázku, pochopitelně vyšel. Brněnský magistrát, vedený Venclíkovou ODS, ustoupil a dohodl se na mimosoudním vyrovnání.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Autoři

Radek Kedroň, Hospodářské noviny

Související články

22.3. Dlouhá a drahá cesta špinavého prádla z nemocnic Dlouhá a drahá cesta špinavého prádla z nemocnic
0 příspěvků
5.2. Chřipka v Brně zavírá nemocnice Chřipka v Brně zavírá nemocnice
1 příspěvků
29.11. Na získání slevy stačí domluva dvou nemocnic Na získání slevy stačí domluva dvou nemocnic
0 příspěvků

Komentovat článek: Jasnozřivá prádelna, vyhrává tendry i soudy

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné