Je devitalizace pomstou mrtvého muže?

„…Neexistují biologické důvody, aby to takto jednoduše fungovalo,“ řekl našemu listu doc. MUDr. Jan Žaloudík, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně… „Já osobně si myslím, že devitalizaci oživujeme něco, co existovalo ve světě už v 50. a 60. letech. Metoda devitalizace jen oprášila původní představy.“ vysvětlil. „Mnoho lidí, kteří k nám volají, nejsou vhodní. Hlásil se nám například osmdesátiletý muž s úplně metastázovanými plícemi nebo byl požadavek jednomu pacientovi zdevitalizovat kosti…

Nevyléčitelně nemocní pacienti s rakovinou v posledním stadiu choroby, kteří jako poslední šanci na vyléčení nebo alespoň prodloužení života vidí devitalizační metodu doktora Fortýna, stojí v zástupu před čtyřmi českými klinikami. „Vím, že jinou možnost už nemám. Lékaři mi dávají zhruba čtyři měsíce života, tak proč to nezkusit. Buď mi to pomůže – anebo tak jako tak umřu,“ řekl nám František C. z Prahy 4, který má nádor na tlustém střevě.

Donedávna se nemocní mohli obrátit i na jednu pražskou soukromou kliniku. Na třech pražských pracovištích a jednom brněnském má během roku podstoupit devitalizaci po deseti lidech s rakovinou tlustého střeva, tedy 40, a stejný počet s rakovinou kůže. Zatím byla provedena u poloviny, většina žije.

Podle MUDr. Jana Žaloudíka, ředitele Masarykova onkologického ústavu v Brně, je však na hodnocení po třech měsících brzy, to je možné až za rok. „Z deseti našich pacientů po devitalizaci dva zemřeli, protože rakovina se rozvíjela dál, u pěti se nemoc dál zhoršuje a u tří lze hovořit o stabilizaci, ale nevíme, jak dlouho bude trvat. Měsíc nebo dva stabilizované onemocnění máme i u pacientů bez devitalizace,“ uvedl. „Zodpovědné říkám, že devitalizace nebude v léčbě rakoviny žádný zázrak a žádný převrat. Neexistují biologické důvody, aby to takto jednoduše fungovalo,“ řekl našemu listu doc. MUDr. Jan Žaloudík, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně, který je jedním ze čtyř pracovišť, kde se metoda devitalizace zkouší. „Já osobně si myslím, že devitalizaci oživujeme něco, co existovalo ve světě už v 50. a 60. letech. Metoda devitalizace jen oprášila původní představy.“ vysvětlil. „Mnoho lidí, kteří k nám volají, nejsou vhodní. Hlásil se nám například osmdesátiletý muž s úplně metastázovanými plícemi nebo byl požadavek jednomu pacientovi zdevitalizovat kosti,“ podotkl ředitel.

Po každém článku, televizní či rozhlasové reportáži o devitalizaci je Masarykův onkologický ústav zavalen stovkami telefonátů, dopisů a mailů i ze zahraničí. „Mám dcerku, která umírá na leukémii v šesti letech. Něco jí podvažte, aby žila. Vaše razítko jí zachrání život. Jsou to tristní věci. Volá třeba manžel, že má manželka „nádor na mozku, a prosí, abychom jí podvázali mozek,“ cituje některé telefonáty docent Žaloudík.

„Ona je to trošku pomsta mrtvého muže. MUDr. Karel Fortýn v zásadě zvítězil. Loni 27. prosince oznámil, že problém rakoviny je vyřešen, a vzápětí zemřel. Vyrojilo se pak mnoho dotazů, jestli si nevzal své tajemství do hrobu,“ poznamenal na závěr docent Žaloudík.

Podobný názor jako Žaloudík vyslovila minulý týden vědecká rada ministerstva zdravotnictví. „Zatímní výsledky jsou málo uspokojivé, prakticky překvapivě neuspokojivé,“ řekl její předseda Jan Dvořáček. Nevyloučil však, že to může souviset s výběrem pacientů.

Se způsobem, jakým ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje informace o léčbě rakoviny devitalizaci, nejsou spokojeni zástupci Svazu pacientů ČR. „Informace o devitalizaci mají zpoždění, jsou nesmyslné, útržkovité a dávají prostor pro dohady. Pacienti, kteří se ptají, kde mohou, na tyto informace mají právo,“ prohlásil zástupce svazu Martin Tlustý.

Předseda Svazu pacientů Luboš Olejár trvá na tom, že devitalizace má být nabídnuta všem. „Nejprve se musejí vyhodnotit pokusy. Informace budou poskytnuty, až budou. Zatím je nemáme,“ reagoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Ota Černý. Devitalizaci se bude vědecká rada znovu zabývat na podzim, až dostane první výsledky o průběhu experimentu. Když se v loňském záři svět dozvěděl o nezvyklé metodě léčby rakoviny, vyvolalo to řadu rozporuplných diskuzí.

„Zabývám se devitalizací třicet let. Za tu dobu jsem se přesvědčil, že metoda funguje na zvířatech, ale i na lidech,“ konstatoval tehdy MUDr. Karel Fortýn, CSc., z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd České republiky. Okamžitě se proti němu zvedla vlna odporu lékařů – především onkologů a chirurgů. Ukázalo se, že starý pán kromě prasete a potkana operoval klinicky nevyzkoušenou metodou i dvacet lidí. „Po devitalizaci žili mí pacienti ještě několik let a zemřeli na jinou chorobu – nikoliv následkem nádorového onemocnění,“ prohlásil Fortýn s tím, že lidé, kteří se tomuto zákroku podrobili, neužívali cytostatika ani jiné medikamenty. Nutno dodat, že někteří z nich stále ještě žijí.

red, Střední Čechy, 2.7.2001

Ohodnoťte tento článek!