Je lepší město nebo kraj?

23. 1. 2002 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Půjde kadaňská nemocnice s poliklinikou pod město? Proč ne, míní starosta Müller i zástupce hejtmana Řebíček. Poslanec Ouzký je ovšem jiného názoru...


Kadaň - Nemocnici s poliklinikou v Kadani čeká změna provozovatele. Vše nasvědčuje tomu, že se vydá jinou cestou, než většina ostatních zdravotnických zařízení v kraji, a jejím provozovatelem se stane město Kadaň. Jsou i názory, které se takového vývoje děsí, protože by to prý znamenalo pro nemocnici katastrofu. To mimo jiné už dříve prohlásil například kadaňský zastupitel a poslanec za ODS Miroslav Ouzký.

Tyto hlasy ale odmítá starosta Miloslav Müller. „Chtěl bych znát ekonomické kalkulace těchto odborníků,“ prohlásil na adresu Ouzkého.

„Jsem členem dozorčí rady nemocnice, na rozdíl od pana poslance tedy znám konkrétní čísla. Jsem přesvědčen, že město Kadaň by mohlo být provozovatelem nemocnice s poliklinikou bez problémů. Katastrofické scénáře bez konkrétních údajů nejsou tím, co mě v souvislosti s nemocnicí zajímá.“

Ke kritickým slovům kadaňského starosty se vyjádřil M. Ouzký. „Možná že tomu nerozumím, jsem jenom předseda poslaneckého podvýboru pro investiční dotace ve zdravotnictví, možná že peníze nejsou to podstatné,“ řekl ironicky. Už vážně pak připomněl, že podstatnou část finančních prostředků do zdravotnictví poskytuje stát.

„Znám stezky, po nichž musí chodit všichni ředitelé nemocnic při žádostech o peníze. Je jasné, že o dotace mohou žádat jak státní, tak i městská nebo soukromá zdravotnická zařízení. V praxi ale platí pořekadlo, že košile je bližší než kabát. Tedy ty, které patří státu, v budoucnosti kraji, mají prostě větší šanci na tyto peníze dosáhnout.“

Co se týče konkrétně kadaňské nemocnice, Miroslav Ouzký uvádí, že starosta Müller spolu s jejím ředitelem a zároveň zastupitelem Josefem Maškem prosadili v jeho nepřítomnosti záměr převést nemocnici pod město Kadaň bez toho, aby důkladně zohlednili nutné investice do nemocnice.

„Například je třeba prakticky úplně rekonstruovat celý topný systém, vyměnit okna a podobně. Nevím přesně, kolik to všechno bude stát, ale celkem půjde o desítky miliónů korun. Odhaduji takových osmdesát miliónů, které nemocnice potřebuje investovat, a to je moc i na tak bohaté město, jako je Kadaň.“

Navíc, jak poslanec M. Ouzký zdůrazňuje, je třeba vnímat věc z širšího úhlu pohledu, hledět do budoucna. Současná situace, pro Kadaň poměrně příznivá, nemusí trvat pořád. „Je třeba zamyslet se nad tím, co regionu a zejména Kadani přinese spuštění Temelína a s ním spojené změny v energetice.“

Poněkud optimističtější pohled na tuto problematiku má zástupce hejtmana Ústeckého kraje Miroslav Řebíček, který má na starosti v rámce kraje i rezort dravotnictví. „Podstata je ve způsobu řízení nemocnice, a ze své návštěvy této instituce jsem získal dojem, že disponuje velmi dobrým managementem,“ míní Řebíček. „Pokud je splněna tato podmínka, žádná nemocnice by neměla mít neřešitelné problémy, ať už bude spadat pod město nebo pod kraj.“

LUBOŠ MIZUN, Deník Chomutovska, 23.1.2002

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?