Je, nebo není nová nemocnice na obzoru?

Titulní obrázek

Již počtvrté se konkurzní správce pokouší prodat plánskou nemocnici. Tentokráte prostřednictvím internetové aukce. Jen pánbůh, a možná budoucí vydražitel ví, co s nemocnicí bude…

Od jejího uzavření na sklonku léta 2002 se toho mnoho napsalo, ale také naslibovalo. A i když řada slibů na znovuotevření nemocnice od ministrů zdravotnictví byla míněna upřímně, jejich dobrá vůle při realizaci narazila na odmítavý přístup vedení Plzeňského kraje, na stávající legislativu i skutečnost, že se nemocnice díky přístupu kraje ocitla v konkurzu.

A tak bude prodána. Nemalujme čerta na zeď – možná v ní nový majitel obnoví základní obory a budou se v ní léčit pacienti Tachovska. Možná se z ní ale stane léčebna dlouhodobě nemocných pro movité zahraniční klienty či klinika plastické chirurgie. I to jsou zdravotnické služby. Několikaleté marné úsilí o znovuotevření nemocnice považuji osobně za svoji dosavadní prohru a za velké zklamání. Zklamání ze slibů, kterým jsem i já věřil.

Ale možná že si zoufáme zbytečně. Před letošními parlamentními volbami ve svých volebních inzerátech ODS voličům Tachovska slibovala, že má náhradní řešení za nemocnici v Plané.

Ještě tento rok prý plánuje kraj otevřít malou nemocnici se 40 akutními lůžky v Nemocnici následné péče sv. Anna. Mělo by jít o internu a částečně chirurgii, na což by bylo vyčleněno jedno patro objektu. Nemocnici navštívil i lídr za ODS, současný ministr spravedlnosti v demisi Jiří Pospíšil. Prohlédl si objekt a usoudil, že je to rozhodně báječný nápad, který má jeho podporu.

„Rekonstrukce by si vyžádala zhruba 12 miliónů korun, další milióny by musel vydat kraj na přístrojové vybavení,“ řekl ČTK. Bylo by to podle něho méně ,drastické` než obnova tři roky uzavřeného objektu nemocnice v Plané.

„Finančně by to bylo řádově levnější,“ uvedl Pospíšil. Podle něj není problém akutní péči v nemocnici sv. Anny dále rozvíjet.

„V okolí jsou volné pozemky,“ dodal ve svém vyjádření pro ČTK.

Zdá se tedy, že občané Tachovska se brzy přestanou trmácet za zdravotní péčí po celém kraji a Plzeňský kraj tak dokáže, že „péče o pacienty je pro něj na prvním místě“, jak se uvádí v dalším úderném předvolebním článku. Ještě že tak, dosavadní kroky kraje na mě totiž dělaly přesně opačný dojem. Asi jsem se mýlil.

Právo

Je, nebo není nová nemocnice na obzoru?
Ohodnoťte tento článek!