Přejít na obsah

Je požadavek lékařů na zvýšení platů reálný, nebo je to zbytečná hrozba?

zpět
7.6.2010
peníze, stetoskop
zvětšitpeníze, stetoskopZdroj: www.piperreport.com

peníze, stetoskop | Zdroj: www.piperreport.com

 

Na otázku odpovídají ministryně zdravotnictví, ředitelka FN Plzeň a předsedkyně Asociace (velkých) nemocnic, ředitel Nemocnice Hranice a předseda Asociace českomoravských nemocnic, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny a zdravotní expert ODS.

DANA JURÁSKOVÁ, ministryně zdravotnictví:

Odměňování lékařských i nelékařských pracovníků není zcela optimální a do budoucna se jím bude muset zabývat jakákoli vláda. V současné situaci celosvětové ekonomické krize, kdy výrazně stoupá nezaměstnanost a v komerční sféře se snižují mzdy, však považuji tyto požadavky LOK za zcela vytržené z ekonomické reality. Jedinou cestou do budoucna je reforma zdravotnictví a umožnění vstupu dalších finančních zdrojů do systému.

JAROSLAVA KUNOVÁ, ředitelka FN Plzeň a předsedkyně Asociace (velkých) nemocnic:

V současném systému financování nemocnic je to naprosto nereálný požadavek. Navýšení platů by nemocnice ekonomicky nezvládly. Ne že bych nechtěla, aby měli lékaři vyšší platy, ale nechápu, proč volají po srovnání základních platů bez rozdílu - bez ohledu na náročnost medicínského oboru a skutečný výkon konkrétního lékaře.

EDUARD SOHLICH, ředitel Nemocnice Hranice a předseda Asociace českomoravských nemocnic (sdružuje malé nemocnice):

Dlouhodobě upozorňujeme na neprůhledné a nedostatečné úhrady regionálním nemocnicím, které dnes již přímo ohrožují existenci jednotlivých odborností, či dokonce celých nemocnic. Podfinancování není jen příčinou jejich hospodářských potíží, ale i nízkého finančního ohodnocení lékařů i všech ostatních zdravotnických pracovníků. Asociace ve spolupráci se všemi odborovými organizacemi ve zdravotnictví i ostatními partnery vyvolala diskusi o přesně definovaných úhradách za poskytnutou péči včetně zvýšení ceny práce v nich kalkulované. Neakceptování tohoto požadavku povede ke zhoršení kvality péče a odchodům zdravotnických pracovníků z nemocnic. Proto považujeme požadavky odborových organizaci na zvýšení ceny práce za oprávněné.

PAVEL HORÁK, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny:

Teď na to peníze nejsou, ale požadavek lékařů reálný je. Odpovídá i situaci lékařů v Evropě. Určitě k vyšším platům dospějeme. Není možné si ale myslet, že peníze na zvýšení platů jak lékařů, tak sester přijdou zvenku. Značná část se musí získat racionalizací systému. Musíme mít jen tolik lékařů a sester, kolik skutečně potřebujeme, a ty pak zaplatit.

BORIS ŠŤASTNÝ, zdravotní expert ODS:

V této chvíli je to zbytečná hrozba. Požadavek může být reálný tehdy, když proběhnou alespoň základní kroky úspěšné reformy zdravotnictví, především reforma systému zdravotního pojištění. Více peněz do systému pak umožní zvýšení platů lékařů.


Komentovat článek: Je požadavek lékařů na zvýšení platů reálný,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Je požadavek lékařů na zvýšení platů reálný,…

Komentáře

dalších 47 komentářů
Vafle hromadné výpovědi musíme podat!  | 11. 07. 2010 03:24

v padesatych letech byli par let jen promovani lekari, bez titulu. sovetsky vzor. ale v evrope je to i dnes bezne, doktorat se dela az po absolutoriu.ale nemusi. je mnoho lekaru bez jakehokoliv titulu.Mnohokrat jsem v duchu projevila vdecnost me Alma mater, ze mi ten titul udelila a ja ho smim ted pouzivat. Mnohdy je to vyhoda. Ziju v Nemecku.

emigrant je jsem spokojeny,  | 8. 06. 2010 13:42

vdycky mi rika spoluzak, co davno po 40 nema na poradne auto, beha ze sluzby do sluzby, rodina nema prachy, ale on uz kolem tech 45 mesicne vydela - ze je to pri kilu na hodinu uz neresi... spolecnost je cim dal vic proti lekarum - vsichni preci ví, ze berou 50 a ted chteji dokonce 70, pritom pece cim dal horsi, chovani jakbysmet..., ne cesti lekari na to nemaji koule, jako tady v rajchu - jen tvrde protesty a stavky zarucily zdejsi tabulky a porad se o ne bojuje...pritom system je zde dost idiotsky...ted se v Cechach ukaze, zda natlak a zasadni zlepseni, nebo pomale vyhnivani a postupne vychodni model platby na drevo, jako dan preziti...jen nic mezi, to je ted a jeste bude - nejhorsi mozny stav

Sydney Hall Cereálni představy  | 8. 06. 2010 07:40

Správně, MSDF!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné