Je to nesvoboda, zlobí se vědci

Titulní obrázek

Vědecká rada brněnské Lékařské fakulty vystoupila proti postupům současného ředitele Úrazové nemocnice Petra Svobody. Ten měl v polovině února svému předchůdci udělit důtku za to, že komunikoval s médii. To ale podle nařízení nemocnice smí jen ředitel. Janeček tehdy informoval tisk o svém názoru na přesun úrazovky do bohunické fakultní nemocnice…

„Vědecká rada v tajném hlasování vyslovuje důrazný protest proti potlačování svobody slova,“ píše se v dopise, který děkan Lékařské fakulty Jan Žaloudík zaslal minulý týden Svobodovi.

Ředitel Svoboda se ale hájí. „Nejde o žádnou diskriminaci a nikdo svobodu slova neporušuje. Miloš Janeček několikrát porušil své pracovní povinnosti. Každá nemocnice nebo fabrika má svá tajemství. Ne o všem můžete hovořit na veřejnosti,“ objasnil Svoboda. Podle něj to byl právě Janeček, který zákaz komunikace s médii vydal, když byl ještě ve funkci ředitele.

Janeček s přesunem úrazovky do Bohunic nesouhlasil. Právě proto ho ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v září minulého roku odvolal. „Dosud se pro mě nenašlo v úrazovce odpovídající místo, přestože jsem jediný profesor ortopedie a traumatologie pohybového aparátu na Moravě. Tímto j sem byl lidsky ponížen. Celé to směřovalo k tomu, abych ztratil nervy a odešel sám. Za to, že jsem se nezaujatě vyjádřil k přesunu nemocnice mi ředitel odebral osobní ohodnocení a já jsem se ocitl pod hranicí životního minima,“ doplnil Janeček.

Ten také vyvrátil, že by jeho vyjádření v médiích mohlo být součástí politické kampaně. „Jsem sice senátorským kandidátem sociální demokracie, ale politickou kampaň si nedělám,“ uvedl Janeček.

Ředitel Petr Svoboda se včera sešel s děkanem Žaloudíkem a společně si nejasnosti kolem postihu Miloše Janečka objasnili.

Nela Maťašeje, Regionální deník

Je to nesvoboda, zlobí se vědci
Ohodnoťte tento článek!