Je třeba stabilizovat zdravotnictví

Titulní obrázek

„V první řadě stabilizovat zdravotnictví, aby se například hned na začátku nezačalo nesmyslně s vyhazováním některých ředitelů, jak jsem se už někde doslechl, že se prý chystá. Je tedy třeba naopak personální situaci a ekonomiku ve zdravotnictví v kraji stabilizovat. Za druhé je třeba se podívat na peníze, které se kraj chystá čerpat z regionálního operačního programu (ROP) EU. Projekty je třeba přehodnotit a popřípadě změnit,“ říká budoucí hejtman karlovarského kraje Josef Novotný…

LÍDR A BUDOUCÍ HEJTMAN KARLOVARSKÉHO KRAJE JOSEF NOVOTNÝ (ČSSD) ŘEKL PRÁVU:

Sestavili jste novou krajskou koalici s KSČM a hnutím Doktoři za uzdravení společnosti. Jak tuto koalici hodnotíte?

Hodnotím ji jako realitu možného. Doufali jsme, že bude koalice širší, ale ODS nechtěla jít s komunisty, Alternativě pro kraj se nelíbil náš program, Koalice pro Karlovarský kraj nechtěla také komunisty a Doktoři odmítli ODS.

Jak ta jednání hodnotíte?

Myslím, že to byla korektní vyjednávání. Kromě Alternativy pro kraj všichni souhlasili s naším programem. Doktoři měli hodně velké požadavky a dostali nakonec dva krajské radní, což si myslím, vzhledem k jejich čtyřem mandátům, vyjednali opravdu dost.

Jak se k jednáním stavěla ODS, když viděla, že směřujete ke KSČM? Nepřipomínala vám dosavadní spolupráci ODS a ČSSD ve vedení kraje?

ODS to opravdu při jednáních zdůrazňovala, ale já jim argumentoval, že koalice s KSČM je přáním voličů. Vždyť v rámci kraje jsme společně s KSČM dostali přes 50 % a na Sokolovsku dokonce přes 70 %, přičemž ČSSD samotná tam získala 45 %. ODS získala jen 19 %.

Budou koalice a vedení kraje v tomto složení dost silné?

Kdybych si to nemyslel, tak bych se snažil vše uspořádat jinak.

Co bude hlavním úkolem nové krajské koalice?

V první řadě stabilizovat zdravotnictví, aby se například hned na začátku nezačalo nesmyslně s vyhazováním některých ředitelů, jak jsem se už někde doslechl, že se prý chystá. Je tedy třeba naopak personální situaci a ekonomiku ve zdravotnictví v kraji stabilizovat. Za druhé je třeba se podívat na peníze, které se kraj chystá čerpat z regionálního operačního programu (ROP) EU. Projekty je třeba přehodnotit a popřípadě změnit. Řada věcí byla minulým vedením rozjeta dobře, ale jinde je potřeba otevřít diskusi. Jako příklad řeknu jedinou věc a tím je čerpání peněz pro malé obce, kde je v ROP uloženo 420 miliónů. Podle dosavadních záměrů mělo jít vše na rekonstrukci Císařských lázní, a ještě by to nestačilo, a na malá města a obce by z těch peněz nic nezbylo. Pro obnovu Císařských lázní je třeba proto hledat jiný titul.

Rudolf Voleman, Právo

Ohodnoťte tento článek!