Přejít na obsah

Jedna sestra na noční. Je to důvod k odchodu?

zpět
4.9.2009

Další odliv sester. Právě ten prý hrozí Nemocnici Rudolfa a Stefanie. Alespoň to naznačuje anonymní pisatel dopisu, který zaslal z Divišova do redakce Deníku. "Noční slouží od začátku září jedna sestra a dvě sanitárky," upozorňuje dopis s tím, že se tato změna týká zatím jen interny. Právě tam ale připadá na zmiňované tři pracovnice přes 40 pacientů...

Na interním oddělení nemocnice pracuje v noci jen jedna sestra a dvě sanitárky. Není to nic zvláštního, nebo to přinese výpovědi?

Další odliv sester. Právě ten prý hrozí Nemocnici Rudolfa a Stefanie. Alespoň to naznačuje anonymní pisatel dopisu, který zaslal z Divišova do redakce Deníku. „Noční slouží od začátku září jedna sestra a dvě sanitárky,“ upozorňuje dopis s tím, že se tato změna týká zatím jen interny. Právě tam ale připadá na zmiňované tři pracovnice přes 40 pacientů. „Nikoho nezajímá, že se to sestrám nelíbí a že budou odcházet,“ varuje anonym. O změně se teprve ve středu dozvěděla také předsedkyně odborové Unie sester Lenka Bártová. „Musím si k tomu sehnat podrobnosti, pak budu jednat s vedením a teprve poté se mohu vyjádřit,“ uvedla. Obsah písma zná i ředitel nemocnice Milič Řepa. S některými pasážemi souhlasí, jiné ale považuje za zavádějící. „To, že budou sestry odcházet, je nesmysl,“ tvrdí direktor s tím, že jeho ústav přijal změnu, nikoli revoluční, zejména proto, aby sestrám umožnil v rozumném horizontu další zvyšování mezd. Sestra je odbornou pracovnicí pro ošetřovatelskou péči a má zodpovědnost a pravomoci, které nemůže dělat nikdo jiný. Spoustu ošetřovatelské péče ale zastávat nemusí. „Snahou nemocnice je, aby každý dělal jen to, co nezbytně musí,“ je přesvědčený Řepa a připomíná ještě, že racionalizace práce, k níž přistupuje NRS, čeká v podstatě celé české zdravotnictví. „Setry budou v budoucnu jen vysokoškolačky. Mrhat touto drahou, zodpovědnou a vysoce kvalifikovanou pracovní silou na to, aby byla prováděna běžná ošetřovatelská péče, je neekonomické. Sestry se vlastně jen přesouvají z těch, které vykonávají ošetřovatelskou péči na pozice těch, které ošetřovatelskou práci řídí,“ dodal ředitel benešovské nemocnice.

Zdeněk Kellner, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Jedna sestra na noční. Je to důvod k odchodu?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jedna sestra na noční. Je to důvod k odchodu?

Komentáře

dalších 52 komentářů
Martina Stojnovová 1 sestra na noční  | 6. 11. 2009 21:16

1 sestra na noční a 2 sanitárky na interním oddělení na 40 pacientů mi připadá jako luxus. V MNNP Praha 9 - Vysočany slouží od otevření nemocnice r. 1990 noční pouze 1 sestra sama na 32 pacientů. Sestry jsou vyčerpané a navyšuje se počet odchodů ze zaměstnání. Zatím došlo ke změnám jen navýšením práce sestrám včetně administrativy, přesčasů za chybějící kolegyně a vzděláváním místo dovolené.

Kamila 1 sestra  | 6. 11. 2009 18:59

U nás to fungguje již několik let a nikomu kromě těch sester to nevadí...A pacienti se jen a jen diví...

! Re:mimo téma: SEBEOBRANA LÉKAŘŮ KONČÍ  | 14. 09. 2009 02:37

Tak jak ctu o kousek nize co pise pani doktorka, tak ne ze "jsem se rozhodl vystoupit" a uz vubec ne "na zaklade nesmiritelnych nazoru na chovani MUDr.Kubka... " :-)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné