Přejít na obsah

Jedna ze tří porodnic v Brně zrušila poplatek za otce u porodu

zpět
22.5.2012
porod, dítě,miminko,otec, otec u porodu,
zvětšitporod, dítě,miminko,otec, otec u porodu, Zdroj: pic4u.net

porod, dítě,miminko,otec, otec u porodu, | Zdroj: pic4u.net

 

Nemocnice Milosrdných bratří v Brně zrušila jako jediná ze tří porodnic v Brně poplatek za otce u porodu. ČTK to potvrdil primář gynekologicko - porodnického oddělení Ivan Huvar s tím, že důvody zrušení poplatku nezná. Další dvě porodnice patří Fakultní nemocnici Brno a otec či další osoba u porodu tu zaplatí 500 korun.

„Poplatek za otce u porodu pan ředitel zrušil,“ potvrdil Huvar. Kromě nemocnice Milosrdných bratří mohou ženy v Brně rodit v porodnicích na Obilním trhu či v Bohunicích. Obě patří Fakultní nemocnici Brno a zrušení poplatku se tu neplánuje.

Podle mluvčí Fakultní nemocnice Anny Mrázové poplatek 500 korun odpovídá výdajům, které nemocnice s další osobou na sále má. „Jde o úklid, použité prádlo a další výdaje,“ popsala Mrázová s tím, že na sále nemusí být jen otec, ale například i matka nebo jiná blízká osoba rodící ženy. Duly, neboli profesionální porodní asistentky, ale zaplatí dvakrát více, tedy 1000 korun. „Mají na tom postavenou živnost, proto je poplatek větší,“ zdůvodnila Mrázová.

Zora Javorská z České asociace dul k poplatku ČTK řekla, že je zcela nepřiměřený a nemocnice na něj nemá nárok. „Za asociaci jsme se ptali, za co peníze vybírají, a oni napsali soupis, kde jedna položka zněla 'nahlížení do zdravotnické dokumentace v ceně 250 korun'. Což je nezákonné,“ uvedla. Zdůraznila, že nemocnice bez souhlasu rodičky nemůže nikomu její zdravotnickou dokumentaci ukazovat.

Podle Zuzany Candiglioty z Ligy lidských práv lze poplatek odmítnout. Když ženy nechtějí ve vypjaté situaci před porodem jít do konfliktu s nemocničními zaměstnanci, mohou podle ní zaplatit. „Pak lze peníze vymáhat na nemocnici jako její bezdůvodné obohacení. Troufnu si tvrdit, že takové vymáhání by bylo úspěšné, není právní důvod peníze chtít,“ uvedla Candigliota.


Komentovat článek: Jedna ze tří porodnic v Brně zrušila poplatek…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Jedna ze tří porodnic v Brně zrušila poplatek…

Komentáře

1 komentář
Monika hodinovka  | 22. 05. 2012 22:26

Jsem zvědavá, kdy zavedou placení doprovázející osoby od počtu hodin, které na sále s rodičkou stráví...vůbec bych se tomu nedivila. Protože bych se mohla cítit diskriminovaná, že můj doprovod tam byl jen 2.5hodiny, jelikož jsem rodila rychle, ale platil stejnou částku jako doprovod na vedlejším sále, který tam byl celých 8 hodin!!! S poplatky za ty to věci ať jdou fakt už k čertu..vždyť to je hrozné. A dvojnásobek pro duly, protože je to jejich živnost??? Neměl by být spíše personál rád, že jim tam někdo přijde pomoct? Nemusí se o rodičku tolik starat a můžou se věnovat jiným věcem, které právě duly nemůžou. Opravdu tomuto ne/systému nerozumím. Miosrdní mají ode mne palec nahoru!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné