Přejít na obsah

Jednání o úhradách: bez nadšení, ale s částečnou dohodou

zpět
25.11.2010
jednání
zvětšitjednáníZdroj: www.ajaprivatejets.com

jednání | Zdroj: www.ajaprivatejets.com

 

Zástupci koalice soukromých lékařů se znovu sešli na ministerstvu, aby jednali o úhradové vyhlášce na příští rok. Kromě stomatologů se shodu najít podařilo, zubaři ale pracují na dalších analýzách, poslat je mají do pátku.

I když na ministerstvu zdravotnictví k úplné shodně nedošlo, o částečném úspěchu zřejmě lze hovořit. Určité ústupky u úhradové vyhlášky si totiž vymohli například ambulantní specialisté, neklesnou jim příjmy o dvě procenta, jak ministerstvo plánovalo.

Také regulace překročení limitu nebudou tak přísné, jak měly být. „Neznamená to spokojenost absolutní, ale jsme schopni fungovat a poskytnout pacientům to, co potřebují,“ komentoval pro Zdraví.Euro.cz výsledky jednání předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko s tím, že se jedná o podobný kompromis, na kterém se již dříve shodli se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

„Ze strany ministerstva bylo řečeno, že je to bez záruky, protože se čeká na výsledky jednání ministra s premiérem, které v tu dobu probíhalo. Pokud by to ale platilo, vrátili bychom se k dohodě, kterou většina segmentu již dříve odsouhlasila,“ dodal Jojko.

Jednání ministra Hegera s ministerským předsedou Petrem Nečasem trvala údajně zhruba pět minut a není známo, že by na něm došlo k nějakému závažnějšímu rozhodnutí.

Dětští praktici nadšeni také neodcházeli

Dílčí shodu se podařilo nalézt i s dětskými praktiky, a to i přesto, že se nepodařilo prosadit náhradu za to, že od dětí nemohou vybírat regulační poplatky.

„Se skřípěním zubů jsme se dohodli,“ potvrdil pro ČTK Milan Kudyn ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Za pozitivní označil to, že základní měsíční platba za registrovaného pacienta, která měla klesnout o korunu, zůstane na nynější výši 49 a 50 korun podle počtu ordinačních hodin.

Také regulace, které by v případě zpřísnění prý bránily lékařům psát léky a laboratorní vyšetření, zůstanou na úrovni letošního roku. Hodnota bodu, kterými jsou oceněny výkony a podle toho i dostávají lékaři platby, oproti letošku klesne.

Podle Kudyna to dopadne hlavně na prevenci, lékaři se pokusí vyjednat s pojišťovnami nějaké zvýhodnění, aby nemuseli omezit preventivní prohlídky.

Zubaři pracují na dalších analýzách

Rozladěni odcházeli ze schůzky zejména zástupci stomatologů, ministerstvo totiž na jejich původní požadavky nepřistoupilo. Dalo jim ale čas do pátku, aby mohli vypracovat další analýzy.

„Stále nám vadí to samé, ale oni tvrdí, že z právního hlediska z toho ustoupit nemohou, my hledáme cestu, jak to právně obejít. Něco připravíme a uvidíme, co bude dál. Doufáme, že je možné se dohodnout, i když se samozřejmě může stát, že se nedohodneme, protože mám pocit, že někteří lidí z ministerstva se dohodnout prostě nechtějí. Ale nemám na mysli pana náměstka Noska, protože ten se opravdu snaží najít rozumné řešení,“ reagoval pro Zdraví.Euro.cz prezident České stomatologické komory Pavel Chrz.


Komentovat článek: Jednání o úhradách: bez nadšení, ale s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jednání o úhradách: bez nadšení, ale s…

Komentáře

dalších 20 komentářů
zubařka co zubaři?  | 26. 11. 2010 20:55

Je pátek a stomatologická komora měla poslat podklady pro další jednání-nikde jsem se nedočetla,jak to dopadlo.Zatím se proslýchá,že mají pojišťovny platit 901 jenom u nových pacientů a potom u dospělých jenom 1xročně 902 (opakovaná prohlídka).Tak doufám,že to není pravda a budou se dál hradit dvě prohlídky ročně.Nechápu,proč se z pojištění nevyřadily amalgamové výplně.To by se ušetřilo.Místo toho se bude šetřit na prevenci.Bezva.Sněm OSK máme 1.12,tak do té doby snad bude jasné,co nás zase pěkného čeká.Určitě nejaké úžasné vylepšení současného stavu.Kdyby mi nebylo 55,jdu také česat jablka.

98 Takže novináři opět lžou.  | 26. 11. 2010 08:17

Neboť jak sdělil náčelník Gojko, k žádné dohodě nedošlo. V tom případě beru své připomínky zpět. Hrdý a čestný válečník nemůže přijmout od bílých tváří potupné podmínky a za láhev kořalky prodat půdu svých předků.

as neblázněte  | 26. 11. 2010 07:13

Jako privátní lékař si myslím totéž, čekal jsem horší podmínky s ohledem na nutné šetření. JInak tu od 6 hod. přemýšlím, co tak dobrého pro mě udělala ČLK za vedení kolegy Kubka a koneckonců i předchozího prezidenta - nenapadlo mě nic.....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné