Jednání o zdravotnictví: Neucouvl nikdo

Titulní obrázek

Koaliční experti, kteří včera znovu jednali o regulačních poplatcích, se na ničem neshodli. Ze svých pozic neustoupili ani lidovci a zelení, ani ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek. Definitivní slovo o poplatcích tedy budou muset říci špičky koalice, takzvaná K9. Termín této schůzky zatím není určen…

Šéf zdravotnického rezortu Julínek trvá na tom, že na poplatcích není potřeba nic měnit, protože se osvědčily. A tak přistoupil pouze na to, že vyjmuti z placení budou dárci orgánů a tkání, děti bez rodičů a lidé v sociálních ústavech bez vlastních prostředků. To byl požadavek nejen menších stran vládní koalice, ale i ministra práce a sociálních věcí za ODS Petra Nečase.

Tyto změny, které Julínek navrhne, se podle jeho náměstka Marka Šnajdra týkají zhruba tří tisíc lidí.

Lidovci a zelení se shodují, že od poplatků mají být osvobozeny děti do 18 let věku, ministerstvo zdravotnictví je ochotno přistoupit na hranici tří let věku. Tak jak předpokládal původní návrh zákona. Obě menší vládní strany jsou zajedno i v tom, že ve zdravotnických zařízeních a lékárnách by neměli platit senioři starší 70 let. A vybrané zdravotnické poplatky by neměly jít na účty lékařů a nemocnic, ale zdravotních pojišťoven. Občanští demokraté chtějí situaci některých sociálně slabších skupin řešit pomocí sociálního systému.

Nevyřešen zůstává i spor o strop placení. Ministerští úředníci dále tvrdí, že roční pětitisícový limit pro doplatky na léky je dostačující, lidovci a zelení chtějí, aby tento limit představovala dvě procenta ročního příjmu občana.

Činnost komise včerejškem skončila, její členové mají necelý týden na to, aby vypracovali podklady pro jednání K9. „Špičky koalice se zřejmě nesejdou před 28. květnem. Ale také ne později než 2. června, protože to začíná schůze sněmovny,“ soudí šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Datum 28. května je klíčové – verdikt o poplatcích má v tento den vydat Ústavní soud ČR.

Co o zdravotnictví říkají poplatky

V letošním prvním čtvrtletí se na poplatcích vybraly zhruba dvě miliardy korun, většinu z této částky, 820 milionů, zaplatili lidé ve věku 18 – 64 let. Senioři vydali na poplatcích 280 milionů, za děti do 18 let rodiče zaplatili 180 milionů korun.

Výdaje za léky na recept se ve srovnání s loňským prvním čtvrtletím snížily o 18 procent. Udržel se tak pokles, který pojišťovny zaznamenaly v lednu.

Lékaři na recept předepsali o 43 procent méně položek než ve stejném období loni, z dat vyplývá, že ubylo hlavně laciných léků.

V nemocnicích v lednu leželo o 12 procent méně pacientů než v loňském lednu, ve srovnání z čtvrtletí jich bylo o deset procent méně.

O čtvrtinu méně pacientů navštívilo ordinace specialistů v nemocnici. Soukromí specialisté měli v lednu o 28 procent návštěv méně, v únoru a březnu to však už bylo stejné jako loni.

Občané místo návštěv pohotovosti zřejmě častěji volají záchranku, za kterou se neplatí. Tato služba zaznamenala za první čtvrtletí stejné množství případů jako loni ve stejném období.

Podle údajů VZP, která má 63 procent všech pojištěnců, zaplatilo k počátku května 200 občanů celkem 1,5 milionu korun nad pětitisícový limit. Čtvrtina z nich jsou obyvatelé Prahy.

Pramen: ministerstvo zdravotnictví

Jana Havligerová, E15

Jednání o zdravotnictví: Neucouvl nikdo
Ohodnoťte tento článek!