Přejít na obsah

Jednání zkrachovala, lékaři interny přestanou pracovat přesčas

zpět
14.5.2010
hodiny
zvětšithodinyZdroj: www.time-management-central.net

hodiny | Zdroj: www.time-management-central.net

 

Dlouhotrvající spory mezi Lékařským odborovým klubem karlovarské nemocnice a jejím vedením se již brzy promítnou na veřejnost. Lékaři interny totiž přestanou od pátku sloužit pohovost a pracovat přesčasy. ČLK jejich protest podpořila.

Lékařský odborový klub (LOK) karlovarské nemocnice, která je součástí Karlovarské krajské nemocnice, se ani po několika jednáních nedohodl s vedením nemocnice na předložených požadavcích. Lékaři se proto rozhodl, že na protest přestanou sloužit pohotovost a pracovat přesčasy.

Na čtyřech dalších odděleních, kde také lékaři hrozili výpovědí, se nakonec s vedením dohodli na kompenzacích. LOK původně požadoval navýšením mezd lékařů o 20 procent.

„Vedení o našich požadavcích vědělo dva týdny. Internímu oddělení ale nenabídlo nic. Výpovědi tedy trvají,“ uvedl pro ČTK předseda LOK Petr Igaz.

Generální ředitel KKN Zdeněk Horák označil chování některých lékařů za hraničící s vydíráním. Uvedl, že lékařům přidat na mzdách nemocnice nemůže a jisté kompenzace, které dohodl s gynekologickým, dětským, rentgenovým a neurologickým oddělením nesouvisí s navýšením platů.

„Na zvýšení mezd skutečně nemáme,“ poznamenal.

LOK: Je třeba více lékařů

LOK karlovarské nemocnici dlouhodobě poukazuje na to, že přesčasy sjednané na dohodu o pracovní činnosti v podstatě porušují zákoník práce.

„Pokud je určitý objem práce, je k tomu potřeba buď přijmout odpovídající počet lékařů nebo množství práce omezit,“ dodal Igaz.

Lékaři podle zákoníku práce mohou sloužit přesčasy jen do výše 150 hodin ročně. Protože ale nemocnice nemají dlouhodobě dost lékařů, nasmlouvávají si je formou dohod o pracovní činnosti. Díky nim potom lékaři v nemocnicích odslouží ročně stovky, ale i přes 2000 hodin navíc.

Horák ale podotknul, že letos lékaři ještě neodsloužilo ani 150 přesčasových hodin, které jim může zaměstnavatel uložit. Výpovědi, které podali, jsou pak údajně podle právního rozboru neplatné.

Horák: zavedeme směnný provoz

Jako opatření, které má čelit případnému odmítnutí sloužit od pátku na interně pohotovost, nařídil ředitel pro toto oddělení směnný provoz. Dosud lékaři pracovali klasicky ranní směnu a až poté nastupovali na pohotovostní službu.

Při směnném provozu budou mít přesně určeno, na jakou směnu musí přijít. „Není to optimální řešení, ale musíme zajistit odpovídající péči o pacienty. Pokud by lékaři odmítli do práce přijít, pak by to bylo porušení pracovně právních vztahů,“ dodal pro ČTK Horák.

Podle LOK by zavedení směnného provozu výrazně zhoršilo péči o pacienty. „Pacient by měl během dne tři lékaře, kteří by se na něm střídali. Otázkou je, jestli by to lékaři vůbec tolerovali a jak by se na to díval inspektorát práce,“ podotkl Igaz.

Konec přesčasové práce navíc znamená i výrazný pokles příjmů lékařů. Právě z přesčasů mají podle Igaze asi polovinu příjmů. „O to ale nyní nejde. Jde o princip, kdy hodnota lékařské práce je podhodnocena a dlouhodobě zde trvá protiprávní stav,“ uvedl Igaz.

ČLK protest podpořila
Česká lékařská komora protest lékařů z interny podpořila. Podle jejího prezidenta Milana Kubka jsou jejich požadavky zcela legitimní a ekonomicky přiměřené. „Nemocnice, která hodlá prostavět 680 mil. Kč za pavilon urgentní medicíny, musí mít 4,5 mil. Kč na zvýšení mezd lékařů. Žádný zaměstnanec, tedy ani lékař, nemůže být nucen k přesčasové práci nad limit 150 hodin ročně. Lékaři karlovarské nemocnice pouze využívají své právo garantované zákonem,“ uvedl Kubek. Své rozhodnutí podle něj lékaři oznámili v dostatečném předstihu a je zcela na zodpovědnosti managementu nemocnice, aby po organizační stránce zajistil péči o pacienty.


Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

7.5. Dohoda není, lékaři odmítají přesčasy Dohoda není, lékaři odmítají přesčasy
88 příspěvků
2.3. Larva zvolen předsedou představenstva nemocnice Larva zvolen předsedou představenstva nemocnice
2 příspěvků
5.2. V krajské nemocnici to opět vře V krajské nemocnici to opět vře
16 příspěvků

Komentovat článek: Jednání zkrachovala, lékaři interny přestanou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jednání zkrachovala, lékaři interny přestanou…

Komentáře

dalších 157 komentářů
cifo ad internista z DO  | 19. 05. 2010 20:22

nefandite si, nejste zdaleka v republice jedine interni oddeleni suplujici LSPP, hehe

cifo to Cer  | 19. 05. 2010 20:18

ja Vam dam taky dobrou radu - navrhnete svemu zamestnavateli smenny provoz i u Vas, aby usetril na pronajmu prostor, aby plne vyuzival drahe pristroje, a usetril miliony! To pak nebudete platit 30 v ambulanci ale 60 za den hospitalizace - na psychiatrii, protoze tam by Vas nejspis zamestnavatel hned poslal. Jo a muzete mi rict, co Vam tak dobre zabira na tu chripku?

Ignácius Reilly Směnný provoz  | 19. 05. 2010 20:16

Výborný nápad, Cere! Ještě navrhuji jedno vylepšení. Proč by ta vyšetření měli dělat doktoři, vždyť ty zajímá jen 30 Kč a jejich výplatní páska, a ne pacient. Zbytečně se tak zvyšuji náklady pro stát a pojišťovny. Podle vzoru dělnických přípravek by měli Vaši volení zástupci zavést "rychlostudium medicíny" max. s titulem Bc. Podívejte na Šnajdra - doktor není, a jak tomu rozumí. Ušetříme MILIARDY.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné