Přejít na obsah

Jedno lékárenství je podle nás logickým krokem

zpět
16.6.2010
dokumenty, kontrola, audit, papíry
zvětšitdokumenty, kontrola, audit, papíryZdroj: www.thenonprofitcpa.org

dokumenty, kontrola, audit, papíry | Zdroj: www.thenonprofitcpa.org

 

Změny v novele vyhlášky o specializačním vzdělávání podporuje Grémium majitelů lékáren. „Nevnímáme zásadní rozdíl mezi poskytováním lékárenské péče v nemocnicích a ve veřejných lékárnách,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz předseda grémia Marek Hampel.

Česká lékárnická komora i farmaceutická fakulta kritizuje připravovanou novelu vyhlášky o specializačním vzdělávání lékařů.Vadí jim zejména spojení atestace veřejného a nemocničního lékárenství. Jak se k této problematice stavíte vy?

V průběhu prvního připomínkového řízení jsme se již vyjádřili pro, aby atestace byla z jednoho lékárenství. A to ještě před vlastním uvedením vyhlášky 185/2009. Nevnímáme totiž nějaký zásadní rozdíl mezi poskytováním lékárenské péče v nemocnicích a ve veřejných lékárnách. Nemocniční lékárna má část, kde poskytuje služby i pro veřejnost, takže se neliší od běžné lékárny. Naopak některé veřejné lékárny mají i odborná pracoviště a spolupracují s nemocnicemi. Činnosti, které jsou rozdílné, se dají řešit nikoliv specializační atestační zkouškou, ale třeba certifikovaným kurzem.

Jak se tato jednání vyvíjejí?

Již dříve byl vytvořen společný kmen, v jehož rámci bylo lékárenství veřejné, nemocniční a klinická farmacie. Posledně jmenovaní tento společný kmen opustili. Protože říkají, a v tomto
názoru je plně podporuji, že klinická farmacie je zcela něco jiného, než lékárenství. Ta se nepraktikuje jen v lékárnách, ale také na odděleních nemocnic, čili je to obor, který je specifický a jiný. Ale jedno lékárenství je podle nás logickým krokem.

Děkan farmaceutické fakulty tvrdí, že ke spojení této atestace došlo na základě vaší intervence. jak na toto reagujete?

My jsme dělali urgenci ve smyslu jednoho lékárenství, ale musím říci, že původní iniciativa byla ze strany České lékárnické komory. Tedy aby byl vytvořen původní kmen, abychom našli alespoň nějaký společný základ a potom by se profilace dělala po dvou letech.
Já zastupuji provozovatele veřejných lékáren a vím, že jsme připomínkovali specializace farmaceutických asistentek, tam jsme se poté shodli. Předpokládám, že i v této oblasti nakonec ke konsensu dojdeme.

Účastníte se jednání o novele vyhlášky?

Ano, my připomínkujeme všechno, co nám je k tomuto tématu poskytnuto. Na jednání o této novele jsme zváni.


Komentovat článek: Jedno lékárenství je podle nás logickým krokem

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jedno lékárenství je podle nás logickým krokem

Komentáře

dalších 7 komentářů
jir V čem je problém ?  | 16. 06. 2010 15:33

Hledisko EU opravdu bylo hlavní příčinou odstranění povinnosti 2. atestace a vážně se mluvili i o zrušení atestací vůbec... Legislativa měla být sjednocena v celé EU (my jsme v té době měli jednu z nejpropracovanějších podob postgraduálního studia formou 1. a 2. specializační atestace, doktorandského studia a zkoušek , kursů a doškolování apod. A opravdu argumentem proč to vše zrušit byla úroveň v oboru v Itálii, Řecku, či Portugalsku... Takže na Vás (na nás) ažt ak v EU nezáleží, když se mají vyrovnat hladiny způsobilosti vzdělání a následné povolení či vykonávání praxe postupně ve všech zemích EU pro všechny v daném oboru. Ne že bych tyto procesy schvaloval, sám mám 2 at. , Dr., vedl jsem nem. lékárnu... Jenže sjednocovací procesy běží a zrovna na lékárníky se ohled asi moc v praxi nebere..-:))

Pepa snaživec  | 16. 06. 2010 14:31

Možná si pan Hampel myslí, že se tímto krokem dostane na úroveň nemocničního lékárníka. Tento způsob myšlení je zcela typický pro neschopné lidi. Ale je aspoň snaživý.

J. Hašek V čem je problém ?  | 16. 06. 2010 13:28

1) Proč tedy v článku není jako nějaký argument hledisko situace v EU * * * * * * * 2) Země jako Řecko etc pro mě nejsou vzorem v oblasti lékárenství (a nejen tam), podle kterého by měla ČR upravovat svoji legislativu * * * * * * * * * * * 3) Atestace není povinná * * * * * * * * * 4) Je mi to zvela jedno, jak to bude. Atestaci mam, do špitálu se nechystám.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné