Jedno traumacentrum má být pro milión lidí

Titulní obrázek

V Česku by v budoucnu mělo být podle ministerstva zdravotnictví jedno traumacentrum, kde se léčí nejtěžší úrazy, na milión obyvatel. Nyní jich má ČR 14. „To není o tom, jestli jich bude 14 nebo 10. V Evropě je běžné, že na milión obyvatel je jedno traumacentrum a my počítáme s tím, že jich Česká republika bude mít jedenáct,“ řekl Právu Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví…

Která ze současných mají zaniknout, ministerstvo tají

Na dotaz, která traumacentra by tedy měla zaniknout, odmítl odpovědět s tím, že ta, co již nebudou mít statut traumacentra, se změní na řádově nižší pracoviště. Podle Cikrta ministr zdravotnictví provádí nyní ve všech traumacentrech v ČR audit, který ukáže, jak je které vybaveno personálně i přístrojově, a teprve pak bude rozhodnuto nejen o přeměně těch tzv. přebytečných, ale i o dovybavení těch, která zůstanou.

Cikrt tak reagoval na kauzu muže, který si v sobotu odpoledne na Benecku na cirkulárce amputoval část ruky a liberecká záchranka měla problém zraněného umístit do některého traumacentra. Přijali ho až v Brně, kde mu ruku ošetřili a lékaři tamní úrazové nemocnice věří, že mu ruku zachránili.

Cikrt uvedl, že v případě uvedeného muže se postupovalo standardním způsobem a bohužel ho nemohla přijmout pražská vinohradská nemocnice, protože v tu dobu měla příjem pacienta s obdobným zraněním z Kladna.

„Bývalý ředitel brněnské úrazovky profesor Miloš Janeček případ zkreslil a měl by se omluvit záchranářům z Liberce, kteří transport zraněného pacienta zajišťovali,“ tvrdí Cikrt.

Oponoval profesoru Janečkovi, který ministerstvu vytkl zrušení Úrazové nemocnice v Brně, které traumacentrum má, s tím, že kdyby se stal podobný případ v ČR, jako byla nedávno havárie slovenského autobusu v Chorvatsku, pak by pacienty neměl kdo ošetřit.

„To je nesmysl. Nedávno došlo k velkému železničnímu neštěstí u Studénky a ukázalo se, že záchranný systém funguje velmi dobře. Nejtěžší pacienty ošetřilo traumacentrum v Ostravě a ostatní byli rozvezeni do okolních nemocnic. A tak by to mělo fungovat,“ řekl Cikrt.

Profesor Janeček je však přesvědčen, že projekt ministerstva zhorší akutní péči v republikovém měřítku.

Janeček: Nebudu mlčet

„Nebudu jako lékař mlčet a neříkat své názory, když jsem přesvědčen, že návrhy ministra Julínka na redukci počtu traumacenter v České republice vedou ke zhoršování zabezpečování akutní péče,“ ohradil se Janeček proti výpadu mluvčího Cikrta. Právě Úrazová nemocnice v Brně se už ruší.

„Údaje o délce trvání transportu z Liberce do Brna se zraněným mužem jsem získal od svých kolegů. Ty ostatně později potvrdila i mluvčí liberecké záchranky Kristýna Fejfarová. Neměl jsem a nemám důvod vymýšlet si cokoli, co má souvislost se záchranou lidského života. Stejně však je jednoduché tvrdit, že jsem úmyslně lhal, nebo že zneužívám informace o systémových chybách v českém zdravotnictví pro volební kampaň. Není tomu tak. Moje motivace je a bude především odborná a jako lékař s třicetiletou praxi v oboru traumatologie cítím povinnost se k těmto otázkám vyjádřit,“ dodal Janeček, který kandiduje do Senátu za ČSSD.

Právo

Ohodnoťte tento článek!