Její srdce ovládá nemocnice. Na dálku

Čtyřicetiletá Marie, matka pěti dětí, se ve čtvrtek stala první pacientkou s kardioverteremdefibrilátorem, která v pražském IKEM převzala převratný systém pro vzdálenou kontrolu implantovaného přístroje.

Systém CareLink od americké firmy Medtronic umožňuje kontroly implantovaného aparátu a zdravotního stavu pacienta bez nutnosti jeho dojíždění do centra.

Přístroj monitoruje údaje automaticky a bezkontaktně – zpravidla v noci – a získaná data odesílá do IKEM přes zabezpečené spojení telefonní linkou, nebo přes zařízení GSM.

Srdce zradilo náhle

Až do 4. června neměla Marie žádné potíže a o možné zradě svého srdce nic netušila. Stalo se to najednou. „Byla jsem na návštěvě a náhle jsem ztratila vědomí. Kdyby nepřijela rychle záchranka a neodvezla mě do nemocnice, mohlo to dopadnout všelijak,“ říká pacientka. Ani dnes jí ještě není moc do zpěvu, ale momentálně se cítí dobře, i když operaci a implantaci defibrilátoru absolvovala teprve v úterý. Monitorování si již vyzkoušela.

„Je to výborné, ani o tom člověk neví. Už se těším domů k dětem,“ řekla.

„Monitorování pacientů a jejich přístrojů na dálku se postupně stává běžnou praxí a představuje významný trend v rozvoji moderní medicíny. Odpadne tak nutnost častých kontrol v našich ambulancích, které jsou ekonomicky náročné a zatěžují pacienty i lékaře,“ říká profesor Josef Kautzner, přednosta Kliniky kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Podle něj se jen v IKEM implantuje ročně na 800 kardiostimulátorů a defibrilátorů, z toho 500 primárně, zbytek připadá na výměny. Uplatnění monitorování umožňuje nejen kontrolu pacientů s nemocným srdcem, ale i těch, jejichž srdce může trpět arytmií, ale jinak je v pořádku. To je také případ paní Marie.

Americká firma Medtronic začala systém pro dálkové monitorování implantovaných přístrojů používat jako první na světě, ale u nás byl dosud problém s kompatibilitou mobilního spojení. Tento problém byl nyní zvládnut včetně nutnosti zabezpečené internetové aplikace potřebné kvůli možnému zneužití monitorovaných údajů.

„Monitorovací systém zaručuje bezpečnost a komfort pacientů a umožňuje lepší využití ekonomických a personálních zdrojů, které jsou ve zdravotnictví k dispozici,“ říká k přínosu nového systému lékař Kamil Sedláček, který se zavádění systému v IKEM věnuje. Podle něj rozšíření systému, který se nyní bude moci nabídnout až polovině z 800 ročně operovaných pacientů, může přinést statisícové i větší úspory.

Ohodnoťte tento článek!