Jelínek: konference se neobávám

Titulní obrázek

Před celostátní konferencí Sdružení praktických lékařů (SPL), která se koná v sobotu 21. dubna, vyzval předseda SPL Zlínského kraje Lubomír Nečas stávající vedení k odstoupení. Místopředseda SPL Jan Jelínek Zdraví.Euro.cz řekl, že se hlasování o důvěře nebrání, ale neočekává, že by si většina delegátů přála odchod současného vedení…

Jak bude vedení SPL reagovat na výzvu předsedy SPL Zlínského kraje Lubomíra Nečase, aby odstoupilo?

Jestliže si delegáti budou přát, abychom odstoupili, určitě to uděláme. Není naším cílem držet se za každou cenu u moci. Vždy jsme se v okamžicích, kdy se rozhodovalo, zda přijmout či nepřijmout nějakou dohodu, odmítnout nebo neodmítnout nějaký návrh, zeptali krajských a posléze okresních zástupců a nechali jsme si sdělit jejich názor s tím, že se jím řídíme. Nemáme tuto povinnost, přesto se jejich názorem důsledně řídíme. Byla provedena různá šetření, dotazníková akce, která vypovídá mimo jiné o tom, jaká je nebo není spokojenost členů s tím, jak jsou zastupováni, ale také o tom, co jsou a co nejsou ochotni jednotliví praktici udělat v rámci různých nátlakových akcí.

Konference se neobávám, i když bych byl radši, kdyby byla pracovní a neodváděla pozornost k věcem, které by se neměly prát na veřejnosti. Osobně se nebojím, že by se konference zvrátila do takové pozice, že nám delegáti řeknou, že jsme všechno dělali špatně a ať jdeme pryč.

Budeme ale také vyvozovat důsledky z toho, jak se kdo chová. I ve stanovách SPL je ustanovení, které zavazuje zástupce praktických lékařů, aby jménem sdružení vystupovali v souladu s demokraticky zjištěnou vůlí většiny. To se v případě pana doktora Nečase myslím neděje.

Budete požadovat jednání delegátů o tom, zda doktor Nečas neporušil stanovy nebo něco podobného?

Ze strany vedení není myslím důvod, abychom se zabývali panem doktorem Nečasem. Pokud nebudou překážky v tom, aby konference plnila svou úlohu a sdružení pracovalo dál, myslím, že v nás nemusí zůstat žádná hořkost z toho, že někdo vyjádřil svůj názor. Záleží na tom, jak férově bude útok veden.

Co je hlavním tématem konference?

Je mnoho velmi důležitých věcí k řešení. S návrhem koncepce zdravotnictví se otevírá možnost zajistit primární péči budoucnost. Kromě jiných je zásadním problémem praktických lékařů to, že stárnou. Co prohlašuje pan prezident Pekárek za stomatology, je u nás prakticky stejné s tím rozdílem, že průměrný věk u nás není 51 ale 52 let a na rozdíl od stomatologů má vliv na školení dalších lékařů a postgraduální vzdělávání řada různých subjektů. Vzdělávání u nás není jen problémem peněz, ale i legislativním problémem. Zákony nám velmi ztěžují přístup mladých lékařů do oboru a s tím se musí něco dělat.

(ada), www.Zdravi.Euro.cz

Jelínek: konference se neobávám
Ohodnoťte tento článek!