Přejít na obsah

Jen přes víkend jsem dostal třicet pracovních nabídek

zpět
22.2.2011
Martin Engel
zvětšitMartin Engel
Autor: zdn

Martin Engel | Autor: zdn

 

"Tak jako vláda nemůže garantovat přijetí všech lékařů zpět na původní místa v nemocnicích, nemůže ani LOK garantovat, že všichni lékaři výpověď stáhnou, ať již z osobních důvodů, nebo proto, že se individuálně rozhodnou postupovat solidárně s ohledem na své kolegy," říká Martin Engel.

PŘEDSEDA LÉKAŘSKÉHO ODBOROVÉHO KLUBU MARTIN ENGEL ŘEKL PRÁVU:

V pondělí jste vyzval všechny lékaře, aby ukončili protest a odvolali své výpovědi bez vazby na vaše nepřijetí zpět na radiodiagnostickou kliniku FN Královské Vinohrady v Praze. Proč jste to udělal?

Nejde o mne, ale především o kolegy z jiných nemocnic. Nechci, aby vzniklá situace byla některými zájmovými skupinami zneužita ke zpochybnění memoranda, které jsem podepsal.

Ale v memorandu je, že nelze zaručit přijetí všech lékařů zpět.

Ano. Tak jako vláda nemůže garantovat přijetí všech lékařů zpět na původní místa v nemocnicích, nemůže ani LOK garantovat, že všichni lékaři výpověď stáhnou, ať již z osobních důvodů, nebo proto, že se individuálně rozhodnou postupovat solidárně s ohledem na své kolegy.

Vraťme se o několik dní zpět. V pátek vám ředitel vinohradské nemocnice doktor Zeman oznámil, že vás nepřijme, protože má náhradu. Co budete dělat?

Během víkendu jsem dostal třicet pracovních nabídek. Jedna z nich byla pro celou rodinu na Maltu. O svou pracovní budoucnost tedy nemám žádnou obavu. Velmi si vážím solidarity i nabídky míst, které jsem dostal. Já ve vinohradské nemocnici končím 28. února.

Jak vnímáte rozhodnutí ředitele Zemana?

Jako snahu potrestat toho, kdo vedl legitimní protestní akci lékařů. Je to ubohé a přízemní.

Ale legitimní.

Jistě. Křečovité pokusy dalších ředitelů potrestat lékaře za oprávněný odpor proti špatným poměrům v českém zdravotnictví jsou jen vizitkou jejich morální a lidské úrovně.

V pátek jste řekl, že za vaším nepřijetím zpět je pražská ODS. Její předseda Boris Šťastný to ale rozhodným způsobem vyvrátil.

Ten dojem mám pořád. Za tím vším je snaha destabilizovat a rozvrátit systém českého zdravotnictví. Poslanec Šťastný se snaží zabránit dohodě mezi lékaři a vládou. Možná že to má sloužit k zamaskování nejkřiklavějších případů mafiánských praktik, korupce a tunelování v nemocnicích.

Věříte, že memorandum vstoupí v platnost?

Ano. Věřím, že vláda ho schválí. To, že máme lokální problémy, neznamená, že memorandum spadne pod stůl. Tyto problémy se budou řešit na lokální úrovni. Jasně jsem řekl, že centrálně akce Děkujeme, odcházíme, končí.

Co byste vzkázal pacientům?

Měli by ocenit, že jsme my byli ti, kteří se zachovali státotvorně. Věřím, že pochopí, že nám nešlo jen o peníze, ale především o zlepšení podmínek práce lékaře a o to, aby se celý systém změnil k lepšímu, aby v něm skončilo rozkrádání, korupce, tunelování.

Překvapilo vás, myslím negativně, něco v celé kampani?

Štvavost některých médií proti nám.

Ministr Heger řekl, že by vás zpět vzal.

Vážím si toho. I všech jeho předchozích prohlášení na moji osobu. (Heger v rozhovoru pro Právo řekl, že „Engel je rovný člověk a to, co říká, platí. Jedná se s ním jako s mužem.“)

Počítáte s tím, že drtivá většina lékařů stáhne svou výpověď až poté, co vláda přijme memorandum a tak lékařům zvýší platy o 5000 až 8000 Kč měsíčně?

Část lékařů stahuje výpovědi až nyní. Zdaleka neplatí, že všichni čekají na rozhodnutí vlády. Domnívám se, že vláda by si neměla dovolit hazardovat s tím, co je.

Stáhne výpověď i vaše žena a syn, kteří jsou rovněž lékaři?

Ano, stáhnou ji. Žena je lékařka v pražské FN Bulovka a syn v Jihlavě.


Klíčová slova

Autoři

Václav pergl, Právo

Související články

14.2. Tvrdohlavý radikál Tvrdohlavý radikál
9 příspěvků
7.2. Jsem vůdce. Víc se sklonit nemůžu Jsem vůdce. Víc se sklonit nemůžu
36 příspěvků
4.2. Martin Engel: Ministr Heger o penězích lže, jako když tiskne Martin Engel: Ministr Heger o penězích lže, jako když tiskne
3 příspěvků
30.1. Nedání garancí je nepřijatelné Nedání garancí je nepřijatelné
46 příspěvků
27.1. Zdá se, že teď už jde vláda správným směrem Zdá se, že teď už jde vláda správným směrem
1 příspěvků

Komentovat článek: Jen přes víkend jsem dostal třicet pracovních…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jen přes víkend jsem dostal třicet pracovních…

Komentáře

dalších 5 komentářů
BOB Dík, Martine Engle!  | 22. 02. 2011 21:40

Dík za to, že jste se obětoval za naše pacienty a za naše lékaře. Doufám jen, že nás odeesáci Šťastný, Šnajdr, Julínek, Jurásková a další nepřeválcují svými mamonářskými zájmy o tunnelig, korupci, soudružskou protekci!

TELEGRAF NABIDKA Z MALTY  | 22. 02. 2011 14:20

BYLA URCITE OD PRAZSKE ODS STOP ENGELA CO NEJDAL Z REPUBLIKY STOP

vgrfw Máte 30 nabidek?  | 22. 02. 2011 14:07

Ty seš fakt hcitrej.A tak argumentačně naplujenej,Stoličko.Vistupuj pylněji,ty seš zralej na Strakovku.A chvílemi se lehce,pouze lehce zamysli.To je tak příjemné,když na něco dojdeš.Evidentně o tom zatím nemáš páru.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné