Jesenická nemocnice je ve sporu se státem

Titulní obrázek

Nedořešen i po sedmi letech zůstává spor soukromé Jesenické nemocnice a státu, který se týká dosud neuhrazené poloviny kupní ceny někdejšího privatizovaného majetku ze strany nemocnice tehdejšímu Fondu národního majetku (FNM).
To vyvolává obavy o existenci nemocnice. To, že je ohrožena, se domnívá například i někdejší starosta Jeseníku, nyní poslanec Parlamentu ČR a krajský zastupitel Jiří Krátký (ČSSD)…

Trvá už sedm let a může ohrozit její existenci * Majitelé však podobný názor rezolutně odmítají

Vedení zmíněného zdravotnického zařízení to však rezolutně odmítá.

U Krajského soudu v Ostravě probíhá řízení, v jehož rámci stát požaduje po Jesenické nemocnici zaplacení částky zhruba 41,5 miliónu korun.

„Zahájeno bylo poté, když proti neuhrazení poloviny kupní ceny již zmíněného privatizovaného majetku byl nemocnicí v roce 2001 proveden jednostranný zápočet dvou odkoupených pohledávek, jejichž by měl být FNM ručitelem. Bývalý FNM však stejně jako dnes ministerstvo financí považuje nároky nemocnice za nedůvodné, a to z hlediska prokázání existence pohledávky, promlčení a s ohledem na skutečnost, že zákonné ručení FNM se vztahuje pouze k závazkům souvisejícím s privatizovaným majetkem, které existovaly v okamžiku přechodu privatizovaného majetku,“ vysvětlil Právu mluvčí ministerstva financí (MF) Ondřej Jakob.

„Vše se snažíme vyřešit jednáním o mimosoudním vyrovnání. Věřím, že najdeme společnou řeč. Kdybychom zmíněný zápočet neprovedli, nemocnice by již neexistovala,“ řekl Právu šéf nemocnice Jan Jedlička.

„Kvůli rozdílnosti zastávaných právních stanovisek o vzájemných právech stran sporu trváme na tom, aby věc rozhodl soud,“ reagoval Jakob s tím, že neustálá iniciativa nemocnice na zahájení jednání o mimosoudní narovnání se jeví jako snaha žalovaného vyhnout se za každou cenu soudnímu projednání věci a neuhradit dluh za polovinu kupní ceny.

„Nezbytnou podmínkou k tomu, aby se nemocnice mohla dál rozvíjet a fungovat, je konkurz. Myslím si, že to je jediné východisko ze současné situace, kdy je ohrožena existence jediného zdravotnického zařízení svého druhu na Jesenicku,“ tvrdí Krátký.

„Do celé kauzy nemůžeme zasahovat. Přeji si ale, aby byla vyřešena co nejdříve. Nemocnice si nyní nemůže sáhnout na žádné dotace a to je špatné. Region moderní zdravotnické zařízení potřebuje,“ řekl Právu starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS); i on připustil hrozbu konkurzu.

„Pokud soud rozhodne ve prospěch státu, bude nevyhnutelný,“ míní starosta Procházka. Jedlička však katastrofický scénář nepřipouští. „Případný konkurz ani jiné varianty neřešíme. Jak už jsem řekl, věříme, že se dohodneme. Za roky se cítíme ošizeni o obrovské peníze, které k nám nešly jen proto, že jsme soukromí. Snad zvítězí zdravý rozum,“ doufá Jedlička. Podobně se na věc dívá i krajský zdravotní rada Václav Rýznar. „Jsem přesvědčen, že se obě strany dohodnou,“ řekl Právu Rýznar a dodal, že nemocnice je plně funkční.

„Je dokonce v mírném zisku. Není důvod se o její chod obávat a už vůbec ne konkurzu,“ soudí Rýznar.

Petr Marek, Právo

Ohodnoťte tento článek!