Jesenická nemocnice odmítá Rathovo obvinění z tunelování

Nesmiřitelný boj vzplanul mezi vedením nemocnice v Jeseníku a ČLK. Ředitel soukromé nemocnice Jan Jedlička zvažuje podání žaloby na prezidenta ČLK Davida Ratha…

který v médiích mezi příklady, kdy managment tuneluje nemocnici, jmenoval i jesenické zdravotnické zařízení.

Právníci ČLK podle Ratha naopak zjišťují, zda se vedení nemocnice nedopustilo trestného činu poškozování při správě cizího majetku. „Nevím, z jakých informací pan Rath čerpal a z čeho vyvodil takové závěry. Věc jsem předal k posouzení svým právníkům, protože musím bránit sebe i nemocnici. Pan Rath by si měl uvědomit, co podobným vyjádřením může způsobit. Od rána mi vyzváněly telefony a lidé se ptají, co se děje. Doufám, že bude schopen nést za svá obvinění odpovědnost,“ uvedl ředitel Jedlička. Jak přiznal, s prezidentem ČLK vedl v minulosti několikrát spory například o poskytování zdravotnické péče na Jesenicku. Ředitel odmítl výtku, že nemocnice špatně hospodaří. „Již několik let končí hospodaření nemocnice s kladným výsledkem, veškeré účetní listiny zveřejňujeme dle zákona. Pokud by takto mělo vypadat tunelování, měli bychom se v této republice všichni dobře,“ tvrdí Jedlička.

Šéf České lékařské komory trvá na svém

„Pokud vím, nemocnice se potýká s velkými finančními problémy,“ řekl Právu Rath a vysvětlil, že při kritice jesenické nemocnice vycházel z veřejného jednání lékařů v Jeseníku před několika měsíci. Z jednání podle Ratha vyplynulo, že vedení nemocnice hodlá zřídit novou dceřinou společnost a na ni převést lukrativní aktivity. „To je přímo učebnicový příklad tunelu. Proto se případem zabývají naši právníci, ale analýza ještě není u konce. Navíc se na komoru obrátila řada jesenických lékařů, kteří si na praktiky nemocnice stěžují. V jakém stadiu záměr je, však ví jen pan ředitel,“ zdůraznil prezident ČLK. „K ničemu takovému nedošlo. Jsme navíc soukromá nemocnice a vše, co činíme, děláme ve prospěch dobrého hospodaření nemocnice. V žádném případě nejde o tunelování nemocnice,“ ohradil se Právu Jedlička, podle nějž se vedení pouze připravuje na nový systém financování nemocnic a zvažuje různé varianty. Nemocnice v Jeseníku je jedinou nemocnicí v okrese. Je plně zprivatizovaná a patří do základní sítě zdravotnických lůžkových zařízení v České republice. Pracuje v ní 275 zaměstnanců, z toho 33 lékařů a pacienti mají k dispozici 165 lůžek.

Martina Šaradínová, Právo, 22.2.2002

Ohodnoťte tento článek!