Přejít na obsah

Jesenická nemocnice se propadla do ztráty

zpět
14.9.2011
nemocnice,chodba, sestra
zvětšitnemocnice,chodba, sestraZdroj: www.indepthcleaning.co.uk

nemocnice,chodba, sestra | Zdroj: www.indepthcleaning.co.uk

 

Ani poslední jednání nepřineslo odpověď na otázku, jak dál s Jesenickou nemocnicí. Ta se loni propadla do ztráty a její vedení spolu s odpovědnými institucemi hledá řešení, jak lůžkovou péči pro pacienty v regionu zachovat.

Za jednací stůl na přelomu srpna a září zasedli spolu s vedením nemocnice také zástupci Olomouckého kraje a zdravotních pojišťoven. „V podstatě k dohodě nedošlo. Teď se bude vyjednávat o dalších krocích. Existují některé varianty, o nichž budeme jednat,“ řekl ředitel Jesenické nemocnice Jan Jedlička.

Náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro zdravotnictví Michael Fischer sdělil, že se jednalo o schůzku mezi zdravotními pojišťovnami a Jesenickou nemocnicí.

„Jako kraj jsme plnili roli koordinátora. Cílem bylo vyjasnit si, za jakých podmínek by bylo možno Jesenické nemocnici navýšit platby za poskytnutou péči a co by pojišťovny v tomto směru byly schopny navrhnout. Pojišťovny se vyjádřily, že v některých případech již nemocnici platí více, než ze stávající úhradové vyhlášky vyplývá, a že jsou schopny akceptovat případnou restrukturalizaci nemocnice. V otázce restrukturalizace jsme se ale ze strany nemocnice nesetkali s kladnou odezvou,“ popsal jednání Fischer.

„Bez nemocnice v Jeseníku bych se asi těžko obešla. Je mi sedmdesát a nikdy nevím, kdy ji budu potřebovat. Když by se mi něco stalo, povezou mě do Šumperka? Nebo snad do Opavy?“ neskrývá obavy seniorka Františka Myslíková.

Vedení nemocnice i kraj se shodují, že chtějí jediné lůžkové zařízení v okrese Jeseník zachovat. Rozcházejí se ale v pohledech na to, jak přinést do nemocnice peníze.
„Na jednání jsme opět předložili návrh smlouvy o zřízení služby ve veřejném zájmu, ke shodě však zatím nedošlo,“ řekl Jedlička.

Zjednodušeně řečeno, soukromá nemocnice by podle této představy získala kromě plateb od pojišťoven další zdroj peněz. Celý mechanismus by fungoval podobně jako u veřejné dopravy, kterou si kraj objednává.

„Tvrdíme, že není podstatné, komu nemocnice patří, ale jaké služby obyvatelům regionu poskytuje. Jako službu ve veřejném zájmu poskytuje například veřejnou autobusovou dopravu soukromá firma Veolia. Kraj jí doplácí ztrátu a přiměřený zisk,“ nastínil již dříve možný model financování ředitel nemocnice Jedlička.

Náměstek Fischer však namítá, že by kraji v případě uzavření takové smlouvy hrozil trestní postih. „Taková smlouva nebyla v souladu s evropským právem,“ vysvětluje. Tvrdí, že podobnou smlouvu mohou uzavřít kraje jen s vlastními nemocnicemi.

Olomoucký kraj vypracoval několik variant, jak postupovat. „Přednost dáváme odkupu nemocnice státem a následnému převodu zařízení na kraj. Pokud by se současní vlastníci nechtěli Jesenické nemocnice vzdát, chceme zlepšit její financování prostřednictvím veřejného zdravotního pojištění,“ sdělil Fischer.

Návrh na odkup však naráží na postoj Ministerstva financí. Nemocnice byla privatizována v polovině 90. let a lhůta, po kterou se ji noví majitelé zavázali provozovat, uplynula. Byl již také vyřešen dlouholetý spor o úhradě kupní ceny. „Vzhledem k těmto skutečnostem není ministerstvo financí oprávněno ke zpětnému převzetí tohoto majetku ani jeho vykoupení,“ sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Průchodnější a pravděpodobnější je podle Fischera varianta, že ministerstvo zdravotnictví pro příští rok změní úhradovou vyhlášku. Pojišťovny by pak nemocnicím v oblastech s malým počtem obyvatel, jako je Jesenicko, platily za péči více peněz. Ministerstvo zdravotnictví se však na dotaz Deníku k této alternativě nevyjádřilo. Jeho mluvčí jen odkázal na předchozí stanovisko svého úřadu.

„Model financování je v kompetenci zdravotních pojišťoven. Ministerstvo zdravotnictví nemůže ovlivnit smluvní vztahy mezi zdravotnickými zařízeními a pojišťovnami,“ uvedl v červenci mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

„Podle mých informací probíhají na kraji další jednání bez naší účasti. To mi přijde podivné. Máme signály, že kraj má řadu variant, my jsme ale na stůl nedostali ani jednu,“ řekl ředitel nemocnice Jan Jedlička. Proč se Jesenická nemocnice loni dostala do ztráty? V regionu žije čtyřicet tisíc obyvatel a podle ředitele Jedličky je to nedostatečný počet, aby nemocnici bezproblémově uživil. Tvrdí, že ztrátovou péči dlouhodobě sanovali, kvůli změnám ve zdravotnictví však přestává být situace únosná. V krajním případě by mohla vyústit v uzavření lůžkových oddělení.


Komentovat článek: Jesenická nemocnice se propadla do ztráty

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jesenická nemocnice se propadla do ztráty

Komentáře

další 3 komentáře
červík nemocnice  | 29. 10. 2011 10:58

konečně rozumný člověk, který rozumí podstatě věci...

dr.umík padni komu padni  | 14. 09. 2011 21:36

Bohužel, je to soukromá nemocnice a podle toho se kraj musí chovat. Pokud na to nemají, ať to opravdu zavřou. Pokud dají jednomu, pak i dalším.

lékař nemocnice  | 14. 09. 2011 12:10

Kluci, zavřete to. Pokud Vám socialistický kraj nedá vhledem k velikosti vaší nemocnice a typu poskytované péče dotaci podobnou, jakou již mnoho let sanuje svoje ztrátové nemocnice, tak baráky komerčně pronajměte nebo dobře prodejte. Máte přece odmakáno!. Je zajímavé, že nikomu v tomto státě nevadí nakalá soutěž, kterou organizuje kraj proti soukromé nemocnici a proti občanům Jeseníku ?! Ať si kraj nebo město potom postaví nemocnici novou. LIdé si přeci mohou do Šumperka vzít taxík nebo zajistit dopravudo Opavy sami. Potom najednou začne mazec a všichni to budou svádět jeden na druhého. Kraj nic, pojišťovny nic, politici také nic !! Potom platí: Kde nic není, ani smrt nebere! Amen s nemocnými na jesenicku!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné