Ještě týden, a nemocnice se začnou zbavovat pacientů

Ještě necelý týden bude trvat vyčkávání, zda lékaři z pěti nemocnic v kraji Vysočina, kteří podali hromadně výpovědi, vezmou své rozhodnutí zpět. Pak nastanou kroky, které se již projeví na chodu nemocnic a péči o pacienty.

„Nemocnice především přestanou od soboty, nebo od začátku příštího týdne přijímat pacienty na plánované operace a také začnou být pacienti propouštěni do domácího léčení,“ konstatoval včera hejtman Vysočiny Jiří Běhounek po jednání s pěti řediteli nemocnic v kraji.

„Zřejmě budeme schopni vyčkat do 11. února, kdy po půlnoci začnou všechna opatření, která nemocnice připravily,“ sdělil hejtman.

„Samozřejmě, že nervozita stoupá. My to vnímáme, ale pokud lékaři nezmění formu protestu nebo se nerozhodnou k jiným krokům, tak to, co jsme avizovali, skutečně nastane,“ dodal Běhounek.

V polovině února má zasednout bezpečnostní rada kraje a poté budou informovány všechny složky, které mají se záležitostí co do činění. Policie, hasiči, dopisy odejdou vládě, Ministerstvu zdravotnictví, praktickým a ambulantním lékařům.Vkaždé krajem řízené nemocnici bude zřízeno telefonické centrum, na které se lidé budou moci obracet s otázkami a se svými problémy v souvislosti s ošetřením a léčením.

„Myslím, že situace je pro kraj velmi složitá. Opakovaně prosakují informace ze strany centrálních orgánů o eventuálním vyhlášení nějakého krizového stavu. Po všech rozborech nepřichází izolované vyhlášení tohoto stavu v kraji v úvahu. To je záležitost, která je celoplošná a zasahuje celou republiku, především v těch speciálních činnostech, jako je anestezie, resuscitace, porodnictví, neonatologie a chirurgie,“ řekl hejtman.

Dnes je tedy jisté, že pokud lékaři nevezmou své výpovědi zpět, přestanou se nejpozději od nadcházejícího pondělí přijímat pacienti na plánované operace, začne propouštění pacientů z nemocnic. „Budou stanovena pracoviště, která budou pracovat, a budou stanovena místa ambulantní péče. Bude se řešit, jestli budeme schopni zajistit porodnickou péči v jiných nemocnicích,“ řekl Běhounek.

Nemocnice budou také muset zajistit péči o pacienty odkázané na dialýzu. „Pokud to bude vůbec možné,“ podotkl dále hejtman. Ke konci měsíce budou nemocnice muset připravit fungování jednotlivých anesteziologicko-resuscitační ch oddělení a jednotek intenzivní péče. Podle současné situace není možné se domnívat, že pelhřimovská nemocnice, která je na tom v tomto směru nejlépe, bude schopná přijímat pacienty odjinud.

Porod? Nevíme

Specializovaná pracoviště fakultních nemocnic jsou podle Běhounka ochotna poskytovat v případě potřeby nadále pacientům z Vysočiny péči v rozsahu jako dosud. „Nikdo ale nedeklaruje, že by byl schopen zvládnout běžné operace nebo porody,“ zdůraznil hejtman Běhounek.

Hejtmanství nedokáže říci, kam se má vydat například žena, která má rodit na začátku března. „Já nevím. Pokud je to v celé republice, tak v této chvíli nejsem schopen říct, jestli budeme mít možnost nabídnout vám nějaké zařízení,“ připustil hejtman, který stále věří, že dojde k dalšímu jednání mezi znesvářenými stranami. „Není to věc jednoduchá a není vhodné lidem slibovat, že to nějak půjde. Když se podíváte, jak jsou kraje postiženy, tak zajistit péči není možné,“ dodal Běhounek.

Podle ředitelů nemocnic zatím žádný nevzal výpověď zpět. Ředitelé také slibují, že lékařům případně umožní návrat.

„U nás jsme přijali na doplnění stavu tři lékaře,“ řekl ředitel třebíčské nemocnice Leoš Dostál. To je však v podstatě jediný přírůstek lékařů v kraji.

Ohodnoťte tento článek!