Přejít na obsah

Jestli skončí reformy, ministrem být nechci

zpět
22.10.2008

Místopředseda ODS Petr Bendl v úterý označil ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) za jednoho z hlavních viníků prohry v krajských volbách a vyzval ho, aby složil funkci. Ministr se ale k ničemu podobnému nechystá. "O rezignaci neuvažuji," říká v rozhovoru pro HN Tomáš Julínek...

Někteří lidé z ODS i od zelených vás vyzývají k rezignaci. Vytýkají vám, že jste svou reformu a hlavně poplatky u lékaře nevysvětlil, což je podle nich hlavní důvod propadu vládních stran v krajských volbách. Přijímáte tuhle kritiku?

Propagace reformních kroků nikdy nemůže nahradit volební kampaň, zvlášť pokud ji soupeř demagogicky postavil na jediné věci. Odmítám, že by poplatky byly příčinou prohry ve volbách.

Dobře, ale co je podle vás důvodem prohry ODS ve volbách?

Výsledky voleb jsou reakcí na reformní vládu. Sociální demokracii se podařilo vystrašit a dostat k volbám lidi, kteří jinak k volbám nechodili. A oni hodili do uren protestní hlas. Proti tomu slušná kampaň našich hejtmanů založená na osobnostech a na jejich zásluhách prostě nestačila. Takže to není protest proti poplatkům. My máme průzkumy, že lidé ve většině případů poplatky akceptovali.

V každém případě poplatky u lékaře jsou součástí reforem, takže asi nějaký vliv na volby měly…

Zástupný symbol si vždy najdete a Paroubek si vybral poplatky. ODS na to bohužel nedokázala na celostátní úrovni zareagovat. Souhlasím s předsedou Mirkem Topolánkem, že kampaň neměla zůstat decentralizovaná.

Co jste mohl vy osobně nabídnout hejtmanům jako celostátní téma ze zdravotnictví?

Určitě bych nabídl rozšíření počtu stanovišť záchranné služby. Je to regionální téma a větší jistota, že přijede záchranka, se dala prodat daleko lépe než jednou sérií billboardů, které jsme před volbami vylepili. I když proti ulhané kampani ČSSD by to bylo těžké.

Místopředseda zdravotního výboru Boris Šťastný i někteří další lidé z pražské ODS vás možná kritizují proto, že jste v Praze 1 nepodpořil kandidáta ODS Zdeňka Schwarze. Pak i váš mluvčí Tomáš Cikrt na svém webu zdůvodňoval, proč je pro ministerstvo zdravotnictví pan Schwarz nepřijatelný. Nebyla to před volbami chyba?

Pokud jsem na vaši otázku, zda je dobré, aby neměl pan Schwarz na plakátech logo ODS, odpověděl, jak jsem odpověděl, tak na to mám do jisté míry právo. Strašně rád bych od toho oddělil vyjádření Tomáše Cikrta, které nebylo za ministerstvo zdravotnictví, byla to jeho osobní reakce. Chtěl bych, aby jeho polemika se Schwarzem nebyla spojovaná se mnou.

Je to ale váš mluvčí a je jasné, že jeho názory s vámi budou všichni spojovat…

Jsme před druhým kolem a já už nechci rozhovor o panu Schwarzovi rozšiřovat dál. Držím panu Schwarzovi ve druhém kole proti lékařce z ČSSD palce.

Jenže Schwarz vám chce dát před ministerstvo plakát, na kterém bude: „Varování ministerstvu zdravotnictví: Schwarz do Senátu“.

Nepovažuji to za vkusné, ale nejdůležitější je, abychom měli v Senátu kandidáta ODS. Jestli si někdo jako ČSSD myslí, že účel světí prostředky, tak nechť účel světí prostředky. Hlavní je, že on bude zvolen do Senátu a my budeme mít o senátora víc. To je těžký politický pragmatismus, který jsem teď předvedl, ale tak to v politice je.

Po volbách vás lidé z ODS, ale i od zelených vyzvali, abyste odstoupil. Uvažujete o rezignaci?

Já o žádné rezignaci neuvažuji.

Celý rozhovor si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Jestli skončí reformy, ministrem být nechci

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jestli skončí reformy, ministrem být nechci

Komentáře

dalších 81 komentářů
Zdena Zdráhalová Re:proč ODS prohrála volby  | 25. 10. 2008 13:41

Naprostý, jednoznačný souhlas. Ne poplatky, ale arogance, nabubřelost a opojení mocí prohrálo volby.

Marcela Sojáková Re:Re:Re:proč ODS prohrála volby  | 23. 10. 2008 18:52

No protože ODS není pravciová,jen to některým trvalo,než jim doklaplo.

Marcela Sojáková Re:Re:Kdo jiný má připravenou reformu???  | 23. 10. 2008 18:47

No já si myslím,že i ty poplatky nastavil blbě,myslím,že záměrně,aby vyvovaly bouři a za ní se schovalo ostatní,to důležité-tedy naporcování medvěda. Jen to asi trochu marketinkově nezvládl,neb původní kouřová clona ho asi smete.Blbé je,že se zase poplatky dostaly do zákl. zorného pole opozice,a dále se bude blafat jen o nich- a to asi vydrží do konce volebního období.A co je nejhorší,tak se i bez Julínkových zákonů valí řízená péče,budují řetezce,tak se to sune samospádem.To ještě budeme koukat,počítám.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné